aj najviac medializovanými, sú spoločnosti B. M. G. Invest s. r. o. Košice a Horizont Slovakia a. s. Košice. Hotová lavína nespokojnosti, ktorú promptne vyjadrili ministri vnútra a spravodlivosti, sa však spustila v uplynulých týždňoch. Presnejšie po tom, čo sudca Okresného súdu Košice I neakceptoval návrh prokurátora na predĺženie väzby JUDr. Ing. Jozefovi Majskému a Ing. Patrikovi P. Po ôsmich mesiacoch boli 21. júna prepustení z vyšetrovacej väzby na slobodu. Dnes to už v prípade veľkopodnikateľa Majského pravda nie je. Od 3. júla je opäť vo väzbe. Dostal sa tam za dramatických okolností, tentoraz kvôli podozreniu, že prostredníctvom tretej osoby ovplyvňoval Mariána Š., bývalého konateľa Horizontu, ktorý je tiež vo väzbe.
Minister spravodlivosti JUDr. Daniel Lipšic podal proti rozhodnutiam dvoch košických súdov sťažnosti pre porušenie zákona a to v prospech obvinených Patrika P. a Jozefa Majského. Najvyšší súd SR o nich rozhodne vo vzťahu k prvému z nich 29. júla a o deň neskôr príde na rad sťažnosť týkajúca sa Jozefa Majského.
JUDr. Daniel Lipšic napadol v rámci prvej sťažnosti vo vzťahu k obidvom obvineným uznesenie Krajského súdu v Košiciach z 12. februára tohto roku. Vtedy senát po tajnej porade vypustil dva z troch dôvodov, pre ktoré bol Jozef Majský pôvodne vzatý do väzby. A to s tým, že súd nezistil konkrétne skutočnosti, ktoré odôvodňujú obavu, že obvinený "ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu", ani, že "bude pokračovať v trestnej činnosti…" Stručne povedané, súd vtedy rozhodol, že jediným dôvodom väzby Jozefa Majského je obava, že by mohol pôsobiť na svedkov alebo spoluobvinených alebo ináč mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie. Z toho istého dôvodu ponechal vo väzbe aj Patrika P., u ktorého vypustil odôvodnenosť obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti…
Minister spravodlivosti proti "zoštíhleniu" dôvodov väzby obvinených vo februári nenamietal. Na otázku zvedavých novinárov, ktorých v tom čase zaujímalo čo si myslí najmä o vypustení dôvodu ´útekovej väzby´ v prípade Jozefa Majského, ktorého polícia zadržala na hranicach, keď chcel vycestovať, JUDr. Daniel Lipšic uviedol, že podstatné je to, že zostal vo väzbe. O štyri mesiace neskôr podal vo vzťahu k uvedenému uzneseniu krajského súdu sťažnosť (mohol tak urobiť do 12.augusta) pre porušenie zákona.
Došlo k tomu po tom, čo sudca JUDr. Ján Poprocký 17. júna rozhodol o nepredĺžení väzby Jozefovi Majskému a jeho spoluobvinenému Patrikovi P. Aj voči tomuto uzneseniu Okresného súdu Košice I podal minister sťažnosť s tým, že bol porušený zákon v prospech obvinených. O uvedených sťažnostiach rozhodne 29. a 30. júla najvyšší súd.
Jozef Majský, Patrik P. a Dávid B., ktorý je zatiaľ ešte stále vo vydávacej väzbe v Českej republike, sú stíhaní pre trestný čin založenia, zosnovania a podprovania zločineckej a teroristickej skupiny v jednočinnom súbehu s trestným činom podvodu. A to na základe toho, že od novembra 2001 až po vzatie do väzby, spolu s ďalšími nestotožnenými osobami, založili zločineckú skupinu pôsobiacu nielen v Bratislave a na Slovensku, ale aj v zahraničí. Mali to urobiť s úmyslom preniknúť do šatutárnych orgánov spoločností B. M. G. Invest a Horizont Slovakia a tiež do ďalších spoločností. S cieľom získať kontrolu nad nimi, a najmä získať ich príjmy, sa dopúšťali rôznej trestnej činnosti. Pomocou splnomocnení prevádzali a nakupovali akcie aj obchodné podiely, prevádzali a započítavali pohľadávky spoločností a vyberali finančné prostriedky.
Koordinátorom uvedených činností mal byť Jozef Majský. Jeho spoluobvinení Patrik P. a Dávid B. s ďalšími nestotožnenými osobami údajne realizovali plnenie úloh. Išlo o sfalšovanie zmluvy medzi Horizontom a údajne neexistujúcou americkou spoločnosťou Cavalier Salles LLC. Ďalej o postúpenie pohľadávky voči Slovenským telekomunikáciám a. s. Bratislava vo výške 112 miliárd 64 miliónov 312-tisíc 500 korún, a to za symbolickú jednu korunu.
Za sprostredkovanie tejto pohľadávky postúpil Horizont Slovakia americkej spoločnosti Commodore Asociatess.. na základe falošnej zmluvy bonitné pohľadávky voči Biotike a. s. Slovenská Ľupča, Concordia s. r. o. Bratislava, Česká produkční 2000 a. s. Praha, CET 21 s. r. o. Praha, Hummer Slovakia s. r. o. Bratislava, Talavera Investment LTD a Mediaprint Kappa a. s. Bratislava, za najmenej 600 miliónov. To je aj výška škody, ktorú obvinení spôsobili Horizontu Slovakia po tom, čo boli zmluvy predložené a zaúčtované ako pravé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári