Rudolf Reštei vyše desaťčlennému tímu, zloženému z jeho zástupkyne, miestneho kontrolóra, riaditeľa a pracovníčok Miestnej správy bytov, ktorému pri mimoriadnej kontrole osôb a stavu obecných bytov asistovali štátni i mestskí policajti.
"Razia" začína v pivnici. Jedny dvere otvára zvnútra rozospatý starý pán. Na iné policajti dlho tlčú, a nič - až po chvíli sa v nich objavuje prekvapená hluchonemá žena, dva gauče, stôl, skrine, pivničný priestor má zariadený ako byt.
"O týchto osobách bývajúcich v pivnici sme mali informácie, na tú pani sa sťažovali, že vykonáva malú aj veľkú potrebu pred blokom, kde sa hrajú deti," komentuje riaditeľ Miestnej správy bytov (MSB) Dušan Slezák. Niekto dopĺňa, že dokonca poberá príspevok na bývanie, aj platí nájomné za svoj byt, v tom ale žije jej dcéra.
V ostatných bytoch je to relatívne v poriadku, akurát policajti berú von a zapisujú si jedného chlapíka bez tam prihláseného pobytu. "Aha, už ho majú, veď toho poznám, párkrát skončil na záchytke, je to bezdomovec," utrúsi ktosi.
Zo traja obyvatelia bloku v čase kontroly odchádzajú do práce. "Aj takí tu bývajú, polovica rodín je bielych, polovica rómskych," dozvedáme sa.
Na rozdiel od objektov v katastrofálnom stave na Námestí oceliarov 12 a 14 kontrolovaných pred dvoma týždňami, kde bolo zistených niekoľko elektrín načierno, tu všetky byty disponujú elektromerom i plynomerom.
"Aj niektoré tieto byty sú dosť poškodené, ale oproti tým na 12-ke a 14-ke sú ešte vo vynikajúcom stave," tvrdí D. Slezák. Tam, vrátane niekoľkých nelegálnych pobytov, dokonca v jednom byte narátali až 13 ľudí. "Ten dom je dosť zničený, ale má už 50 rokov a byty zničili ešte generácie pred nami a odvtedy neboli opravené, preto tak vyzerajú," povedal nám jeden z tamojších nájomníkov Simon Balog. "To nie je pravda, lebo v roku 1992 bol tento dom generálne zrekonštruovaný, to, ako vyzerá, ide na vrub posledných desiatich rokov," oponuje riaditeľ MSB.
"Také kontroly by mali robiť ináč, nie takto skoro ráno," myslí si S. Balog. "Neviem o tom, že by tu býval niekto nelegálne, ale podaktorí ´šikovníci´ majú načierno pripojenú elektrinu a niektorí bývajú v pivnici, tak viete, boli neplatiči a kde majú bývať, keď nemajú kde bývať?"
Oddnes podnikne správa bytov ďalšiu akciu na vysporiadanie sa s neplatičmi. Vo vestibule pošty budú pracovníčky MSB žiadať neplatičov, ktorí si práve vyzdvihnú sociálnu dávku, aby svoje záväzky uhradili. "Bude to dobrovoľné, každého neplatiča poprosíme, aby tak urobil, ale prinútiť ho nemôžeme. Budeme v tom pokračovať aj v pondelok a utorok," uviedol D. Slezák.
Starosta dodáva, že osoby poberajúce štátny príspevok na bývanie, ktorý od januára do mája predstavuje 529-tisíc korún, zaplatili iba 434-tisíc, teda 82 percent. "Zvyšných 18 percent dlhujú. Ak nezaplatia, podáme návrh, aby im bol príspevok na bývanie odňatý, je to predsa príspevok účelovo viazaný na uhradenie nájomného," hovorí R. Reštei.
Každý mesiac rastie v Šaci nedoplatok na nájomnom za obecné byty o 250-tisíc. "S tým už raz musíme skoncovať. V kontrolách a akciách proti neplatičom budeme pokračovať!" vyhlasuje starosta.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári