Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Hitparádu najobľúbenejších krajín poslancov NR SR z Košického kraja vedie Chorvátsko

PEREX: Tak ako pre väčšinu bežných Slovákov je aj pre poslancov NR SR leto časom dovoleniek. V ich prípade je to však trochu iné. Na rozdiel od

svojich nezvolených spoluobčanov nemajú nárok na dovolenku podľa Zákonníka práce trvajúcu maximálne 25 dní, ale na dvojmesačné platené voľno, keďže parlamentné prázdniny budú v tomto roku trvať až do začiatku septembra. Pre poslancov však budú i dovolenkové týždne strávené mimo parlamentu finančne zaujímavou záležitosťou, keďže im aj naďalej bude bežať ich plat vo výške 37 100 Sk hrubého + 29 680 Sk nezdanených paušálnych náhrad. Kým bežná rodina šetrí na desaťdňovú leteckú dovolenku pri mori takmer rok, obyčajnému poslancovi na ňu stačí neminúť celý mesačný plat... Ako budú využívať tieto letné chvíle niektorí poslanci NR SR z Košického kraja?

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanec Anton Hajduk z KDH na oddychovanie príliš nemyslí, keďže má manželku v nemocnici. Keď pominú jej zdravotné problémy, chceli by spolu ísť na týždeň do okolia Tatranskej Lomnice. "Budeme tam relaxovať, chodiť na prechádzky a osobne budem čerpať silu do ďalšej práce. Vtedy vypnem aj mobil, nech ma nikto nevyrušuje."

Podpredseda Smeru Pavol Paška sa považuje za bežného Slováka, lebo z nedávneho výskumu zistil, že najviac našincov bude dovolenkovať v Chorvátsku. "Presne tak ako my! Vlastne som tiež reprezentatívna vzorka, do Chorvátska sa s rodinou vraciame po 5 rokoch. Tých desať dní pri mori strávime ešte v júli, v auguste pôjdeme na našu chatu pri Úhornej. Blízko je aj jazero, budem sa tam chodiť kúpať, čo som predtým veľmi nerobil. Odkedy tam vyklčovali les, stúpla teplota vody o dva stupne, lebo jazero "vystúpilo" z tieňa. Občas si však sadnem aj na bicykel a poprechádzam sa po okolitých lesoch," tvrdí poslanec P. Paška, ktorý vo voľných chvíľach nechce zanedbávať ani stranícku prácu, a preto plánuje navštevovať okresy na Východnom Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

István Pásztor z SMK bude mať leto vyplnené najmä prácou, či už pre svoju stranu alebo na záhradke. "Mám veľký sad, musím sa starať o jablká, broskyne a vinič. Hoci je s tým veľa roboty, vidno za tým aj výsledky, keď bude dobrá úroda, ponúknem vínom aj kolegov." Väčšinu času bude doma v Kráľovskom Chlmci, niekoľko dní plánuje stráviť u rodičov vo Veľkom Krtíši. "Keď bude pekné počasie, pôjdeme sa s rodinou okúpať na Zmeplínsku Šíravu alebo na nejaké termálne kúpalisko v Maďarsku, zrejme do Sárospataku."

Jarmila Tkáčová z SDKÚ sa už spolu s manželom a dvoma detvákmi teší na augustový pobyt v Chorvátsku. "Budem tam dva týždne, páči sa nám najmä, aká je tam čistá voda." Táto poslankyňa má netradičnú dovolenkovú záľubu, mimo Košíc vraj veľmi rada varí, a tak si každý člen rodiny u nej objedná tú "svoju" dobrotu. Okrem toho pôjdu aj na Domašu, kde sa okrem kúpania budú aj člnkovať. Manžel so synom si občas vyjdú na ryby a ona si v rámci relaxu prelúska knihy, na ktoré počas roka nemali čas. Nevylučuje, že s manželom prvýkrát pôjde aj na poľovačku.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej stranícky kolega Viliam Novotný síce momentálne leží v posteli, no aspoň má čas sledovať last minute ponuky v cestovkách. Minulý rok bol aj s priateľkou Mariannou pri Jadrane v Čiernej hore. More ani priateľku odvtedy nezmenil, no destinácia už bude iná. "Neviem sa rozhodnúť, či to bude Chorvátsko alebo Taliansko. Viem len to, že si musím poriadne oddýchnuť, lebo posledné dva roky som bol v lete takmer celý čas na cestách v rámci predvolebnej kampane SDKÚ a cesty nášho modrého autobusu." V. Novotný sa nám priznal, že jeho dovolenkové aktivity nekorešpondujú s tým, čo sa v strane 'nosí'. "Absolútne nebicyklujem ani behať sa mi nechce, asi nie som v tej správnej strane," usmieva sa. Športu sa však úplne nevyhýba, keďže s kamarátmi bude chodiť hrať tenis a pravidelne plávať. Častejšie by chcel v lekárskom plášti zavítať aj na "svoju" neurochirurgiu v košickej FNsP, ktorú v poslednej dobe veľmi zanedbával.

Iveta Henzélyová bude v lete hovoriť ANO najmä zaváraniu. "Leto je pre mňa obdobím napĺňania špajze, celá rodina sa už teší na to ako budem zavárať ovocie a zeleninu alebo urobím špeciálnu pastu z paradajok do pizze." Okrem týchto kuchynských aktivít sa už onedlho vyberie s dcérou, mamou a psíkom do Starej Lesnej na týždennú rekreáciu, kde sa chcú venovať najmä turistike. Aj ona si chce potom s ponúk CK vybrať dobrú last minute do Bulharska alebo Chorvátska. Za akú cenu? "Nuž, za takú, pokiaľ mi to dovolí poslanecký plat. Ale zatiaľ sa nemám dôvod sťažovať." Tak ako niektorí ďalší jej kolegovia aj ona v lete plánuje pobehať okresy v kraji a venovať sa straníckej práci pre "Ruskovcov".

Zrejme športovo najaktívnejšie leto má v pláne absolvovať László Köteles z SMK. Z domovskej Moldavy si na prelome júla a augusta odskočí na desaťdňový cyklistický "výlet" na Západné Slovensko. Podobnosť s podobnými aktivitami premiéra M. Dzurindu však odmieta, pretože ako tvrdí, oni to robia bez akejkoľvek mediálnej publicity a nielen pred voľbami... "Je to už 29. ročník takej cyklistickej akcie, pri ktorej sa mladí ľudia vyberú spoznávať vždy iné zákutia Slovenska. Začíname pri Bratislave, pričom pôjdeme aj cez Trnavu, Nitru, Levice a cieľ by mal byť v Štúrove. Zatiaľ máme prihlásených okolo 120 cyklistov a po trase chceme navštíviť historicky ako aj turisticky, či vlastivedne hodnotné miesta. Organizujeme to spolu s Csemadokom a viacerými mládežníckymi organizáciami. Pre mňa to bude už 25-krát, čo budem takto dovolenkovať. Účasť nám prisľúbil aj minister životného prostredia Lászlo Mikloš. No verím, že príde, nech dokáže, že vie jazdiť aj na ekologickejšom dopravnom prostriedku ako je auto," hovorí hlavný organizátor tejto 500-kilometrovej cyklotúry L. Köteles. Ten sa bude venovať aj iným športovým aktivitám, s rodinou chcú chodiť na prechádzky a v polovici augusta hodlajú vyraziť na turné po termálnych kúpaliskách na južnom Slovensku.

Poslanec Eduard Kolesár si jednu časť dovolenky odkrútil ešte v júni aj s manželkou na gréckom Rhodose. V Košiciach sa chce cez leto venovať poslaneckým povinnostiam ako aj akciám, na ktorých bude zastupovať HZDS. "Mám sa zúčastniť na niekoľkých vatrách zvrchovanosti, no skákať cez ne nebudem. Minule mala jedna asi päť metrov, a to sa mi nezdalo veľmi vhodné... Okrem týchto akcií pôjdeme aj s malým synom na týždeň na Štrbské pleso. Ináč budeme len v Košiciach a sem-tam si urobíme nejaký výlet po okolí, napr. určite pôjdeme na Krásnu Hôrku. Škoda, že nám zavreli vyhliadkovú vežu, no mám náhradu, pôjdeme sa pozrieť do nového aquaparku pri L. Mikuláši. No a nesmiem zabudnúť, že 31. augusta organizujeme športový turnaj politikov a médií Coop Cup na bukoveckej Hrabine, na ktorom sa chcem aktívne zúčastniť."

Mária Sabolová (KDH) bude ako jedna z mála v júli iba pracovať, keďže ju k tomu predurčujú povinnosti vyplývajúce z jej funkcie šéfky Správnej rady strediska pre ľudské práva. Keďže je neplavkyňa, moru sa vyhne oblúkom. "Mám v pláne ísť na nejaký rehabilitačný pobyt buď do Tatier alebo Slovenského raja. Budem chodiť na liečebné procedúry a popri tom relaxovať." Na civilizáciu bude niekoľko dní myslieť iba okrajovo. "Tam, kde by som mala byť, bude signál pre mobily len na jedinom mieste, sem-tam si prečítam aj noviny, no televízor určite pozerať nebudem. Pán Mikloško by zo mňa mal radosť," usmiala sa.

Najmladšia poslanyňa Edita Angyalová nájde svoj prázdninový Smer v hudbe. "Odkedy som v politike, nemám čas sa jej poriadne venovať. Mám už nejaké nápady na nové pesničky a tie by som chcela spracovať. Možno urobím aj nejaké menší koncert pre známych v košickom klube." More zrejme tento rok uvidí len z prospektov, no nevylučuje, že keby sa jej naskytol výhodný last minute, svoje plány by prehodnotila. Priznala sa však, že vylihovanie na pláži jej veľmi nereže, keďže si vie predstaviť aj zmysluplnejšie strávený čas. Napríklad pri športe. "S priateľmi sa chceme chodiť kúpať na Bukovec, bicyklovať, hrať tenis a korčuľovať sa na 'inlajnoch'."

Šéf Ľudovej únie Vojtech Tkáč sa chystá oddychovať na Slovensku. Dobehnúť zameškané by chcel najmä pri skúmaní viacerých slovenských jaskýň, do ktorých ešte nevstúpila jeho noha. "Musíme ísť s vnukom Martinom do Belianskej a Demänovskej." Dovolenkovať chce len na Slovensku, lebo má pocit, že zahraničí je vraj častejšie ako doma. "Počas uplynulých mesiacov som sa nacestoval dosť do sídla Rady Európy, teraz chcem oddychovať. Maximálne keď sa pôjdem okúpať do Tapolce pri Miškolci." Takpovediac cez cestu to bude mať k svojmu kolegovi P. Paškovi, ktorých chaty delí od seba len niekoľko sto metrov. "Ešte som u neho nebol, možno to zmením." Ako skonštatoval exminister práce, okrem tradičných chatárskych činností sa v Smolníku bude venovať najmä písaniu učebnicu pracovného práva pre Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. "S vnukom chceme chodiť na huby a maliny. Kúpil som mu aj modely lietadiel, zložíme ich a budem si ich púšťať. A trochu budem myslieť aj na stranu, zakladáme totiž organizácie po okresoch."

Mimochodom, takmer polovica občanov SR, teda aj voličov, si podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky najmä kvôli zlej finančnej situácii neplánuje žiadnu letnú dovolenku.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 190
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 157
 3. Od Česka až po Jadran 3 988
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 492
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 255
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 171
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 099
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 990
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 650
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


1 h
Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


9 h
Policajná kontrola na hraničnom priechode Čunovo - Rajka.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 22 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop