svete. Vo štvrtok minulý týždeň sa uskutočnilo kolégium ministra obrany, na ktorom generálny riaditeľ sekcie vojenského vzdelávania plk. Peter Švec predložil dve varianty návrhu čo s budúcnosťou akadémie.
Prvý, keďže už dávnejšie bolo rozhodnuté, že škola nebude existovať a zlúči sa do Národnej akadémie obrany v Liptovskom Mikuláši, hovoril, aby sa VLA transformovala na civilnú verejnú vojenskú školu. S tým, aby sa zachovali všetky vymoženosti, ktoré má a odstránila by sa vojenská časť. Samozrejme by naďalej spolupracovala s armádou. Druhý variant, hovoril, že sa VLA pretransformuje na jednu z fakúlt niektorej vysokej školy. A práve ten uspel.
"Na štvrtkovom kolégiu ministra obrany bol prijatý variant, ktorý znamená splynutie VLA s Technickou univerzitou v Košiciach. Vytvorí sa teda letecká fakulta. Predbežné predstavy sú také, že by mala sídliť v priestoroch dnešnej VLA, pričom by mala byť jej pokračovateľom. Všetci civilní študenti, ktorí študujú na VLA by sa mali zo zákona stať študentmi leteckej fakulty TU. Vojenskí študenti by sa mali zas stať študentmi Národnej akadémie obrany v Liptovskom Mikuláši, ktorá by ich mala vyslať na dokončenie štúdia na Leteckú fakultu TU," hovorí prorektor Vojenskej leteckej akadémie RNDr. František Olejník, CSc.
Pozitívne na celej veci je, že minister obrany Ivan Šimko po roku odmlky schválil otvoriť prvý ročník civilného štúdia na VLA už v nadchádzajúcom školskom roku 2003/04. "Prijímať sa bude bez prijímacích pohovorov na základe výsledkov zo strednej školy v odbornostiach Letecké strojárstvo, Letecká elektrotechnika a Riadenie leteckej prevádzky. Jedná sa o denné štúdium."
Títo študenti teda v septembri nastúpia na VLA, ale druhý ročník už budú študentmi leteckej fakulty TU.
"Od júla roku 2004 by mala vzniknúť Národná akadémia obrany v Liptovskom Mikuláši, zaniknúť tamojšia Vojenská akadémia, ako aj košická VLA, ktorá by mala týmto termínom splynúť s Technickou univerzitou."
To však predpokladá personálne zmeny... "Zatiaľ je predpoklad, že všetci zamestnanci VLA, ktorí sú vojaci z povolania sa dňom nadobudnutia účinnosti zákona stanú zamestnancami Národnej akadémie obrany. Všetci civilní zamstnanci by mali prejsť na leteckú fakultu TU. To hovorí zákon, ovšem je dosť ťažko predokladať, že to bude do bodky splnené. Počty v armáde sa znižujú a Národná akadémia obrany má stanovené svoje tabuľkové počty. Ona môže v prvom kroku absorbovať aj týchto ľudí, neskôr zrejme však nastane rad opatrení vedúcich k zníženiu počtov."
Čo bude s Bielymi albatrosmi? "To čo doteraz. Nelietajú! Všetky sú v oprave a momentálne nie sú peniaze na ich opravu. Jedná sa o značnú sumu, škola na to nemá, rezort obrany do toho neinvestuje. Osud Bielych albatrosov je vo hviezdach. Vyzerá to tak, že nebudú lietať ani na budúci rok a bohvie či ešte budú. Ak sa podarí opraviť jedno, dve lietadlá, to je všetko. Nie je v kratkej budúcnosti reálne, aby bolo všetkých šesť lietadie opravených."
Prejdú albatrosy taktiež pod leteckú fakultu? "Určite nie, nemá čo prejsť. V podstate neexistujú, nebudú opravené. Navyše žiadna civilná vysoká škola si nemôže na seba zobrať záväzok, že bude investovať niekoľko 100 miliónov do opravy, lebo na to nemá."
Zaniknú teda? "To závisí od vzdušných síl. Pokiaľ budú chcieť letku zachovať a nájdu peniaze, budú ďalej lietať. Už nie pod školou, ale pod krídlami Vzdušných síl. Ľudia by mali ostať, ale tí, ktorí sa rozhodnú zostať, budú sa musieť stať príslušníkmi Národnej akadémie obrany. Riešenie osudov, je už kdesi..."
V septembri si pripomeniete 30. výročie vzniku školy. Oslava? "Výročie? Skôr pripomenutie si tohto dňa, lebo robiť oslavy, keď všetko speje k zániku by bolo prinajmenšom nekorektné. Je dosť zaražajúce, že taká vynikajúca škola musí končiť na základe politického rozhodnutia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári