zo svojho rozpočtu mesto, má aj vlastné podnikateľské aktivity. Napriek tomu podnikať a zároveň udržať mesto krásne je vec neľahká. O problémoch spojených s touto činnosťou sme sa porozprávali s riaditeľom SMZ Ing. Františkom Tamplom.
"Náš podnik nespravuje len zeleň, ale aj iné lokality. Napríklad Mlynský náhon, minerálny prameň Anička, oporné múry, záchytné rigoly, odvodové potrubia, horizontálne vrty na sídlisku Dargovských hrdinov, fontány, potôčiky, jazierka, umelecké diela na verejných priestranstvách, zvonkohru, niektoré detské ihriská, svah Šibená hora na Železníkoch a ďalšie."
Ako každý tuší, na všetku túto starostlivosť sú potrebné peniaze. Veľkú časť na ich činnosť dostávajú od mesta.
"V minulom roku sme mali stanovený rozpočet na 74 miliónov korún. Tohto roku je to 63 a pol milióna korún. A pritom náklady rastú. Či už energie alebo PHM. Pôvodne sme pri rokovaniach uvažovali o 98 miliónoch korún, čo by znamenalo, že na údržbu by ročne išlo okolo 200-tisíc korún na hektár. Nakoniec sme sa pri rokovaniach dohodli na sume 59 miliónov korún, ale poslanci nám pri schvaľovaní rozpočtu odklepli 42 miliónov. Zvyšok musíme získať pomocou investičných akcií, alebo z predaja našich komodít."
Len pre porovnanie, kým v Košiciach sa tohto roku počíta na údržbu 1 hektára so sumou 85-tisíc korún, v bratislavskom Starom Meste je táto suma na hektár vo výške 358-tisíc korún.
"Tento rok je pre nás ťažký aj z toho dôvodu, že v minulom roku sme realizovali rôzne veľké investičné aktivity. Robili sme úpravy okolo obchodných stredísk Optima, Baumax, Kaufland, pre ABB elektro, Nay elektro a Technickú univerzitu. Vlani sme z týchto akcií mali na účte už 4 milióny korún. V súčasnosti sú naše príjmy niekoľkonásobne nižšie. V tomto roku je naša investičná činnosť slabšia. Preto máme oveľa menšie možnosti zárobkov a príjmy budú oveľa menšie. Momentálne pracujeme na ozelenení obytného domu v Trebišove, dokončili sme okolie Kauflandu a pracovali sme na území nového obchodného strediska Lidl."
Ako F. Tampl dodal, budú musieť opäť tlačiť na mesto, aby upravilo rozpočet a prikleplo SMZ nejaké navýšenie. Situácia vyzerá na prvý pohľad tragicky, ale SMZ sa bude snažiť mesto udržať v čistote.
"Ešte pokosíme a vyčistíme mesto, ale už je problém s detskými hriskami a ďalšími rekonštrukčnými prácami. Ani kosenie nie je lacná záležitosť. Jeden meter štvorcový kosby s pokosením, pohrabaním a odvezením stojí 85 až 95 halierov. A tieto práce robíme vo vlastnej réžii, čiže sú lacnejšie, ako keby sme platili dodávateľov. Z rozpočtu sme mali peniaze na dve a pol kosby a už dve kosby máme za sebou a je len polovica júla."
Podľa odborníkov by sa sídlištná zeleň mala kosiť štyrikrát a reprezeleň (historické centrum), 8 až 10-krát ročne.
Na kosenie má vplyv aj počasie. Ak neprší, tak sa kosí menej.
"Možno si niekto myslí, že keď je sucho, ušetríme na kosbe. Ale nie je to pravda. V suchu a teple sa veľmi darí burinám, medzi ktorými je vyše 200 alergénov. Určite ste si všimli, že taká čakanka bola dominantnou rastlinou na mestských plochách. Suché počasie tiež zvyšuje náklady na polievanie. Máme tri sedemkubíkové cisterny, ktoré sa v suchom období točili nonstop. Naša zálievka vo vlastnej réžii stojí 124 korún za kubík vody aj s dovozom. Keby sme zalievanie objednávali, cena za kubík vody by bola určite vyššia ako 622 korún. Táto cena totiž bola kalkulovaná na rok 2000. V meste majú však niektoré parky vlastný závlahový systém. Park pred a za divadlom zalievame ručne z vlastnej studne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári