nahrávacieho štúdia a jeho prevezením. Časť z 33 zamestnancov je vo výpovednej lehote, ďalší dostali možnosť absolvovať konkurzy, niektorí odmietli a časť technických pracovníkov uvoľnili. Počet by sa mal zredukovať na polovicu.
Medzi tým neutícha ani iniciatíva petičného výboru na čele s predsedom PhDr Milanom Sidorom CSc. Ako včera informoval na tlačovke v Košiciach, petíciu proti presťahovaniu redakcie popísalo zatiaľ 21 000 občanov a bude pokračovať až dovtedy, kým ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Reznik nezmení rozhodnutie presťahovať redakciu do Košíc. Členovia petičného výboru nie sú zamestnancami rozhlasu, ale ide o občiansku iniciatívu.
Zástupcovia petičného výboru sa zúčastnili na troch zasadnutiach výborov NR SR, na ktorých boli prijaté uznesenia odporúčajúce ústrednému riaditeľovi SRo pozastaviť proces presunu HR NEV. Začiatkom mája dokonca dali podnet na Ústavný súd aby rozhodol veci "porušenia práva menšín zúčastňovať sa na riešení vecí týkajúcich sa národnostných menšín a etnických menšín."
Okrem toho namietajú v tomto podaní aj proti porušeniu ďalších medzinárodných dokumentov: Deklarácie o právach osôb patriacich k národnostným, alebo etnickým skupinám, Dokumentu zo schôdzky Konferencie a ľudskej dimenzii KBSE a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
"Počkáme, ako rozhodne Ústavný súd a máme už pripravené podklady pre podanie do Štrasburgu," povedal Milan Sidor.
Ako dodal, snahy o premiestnenie tohto vysielania sa začali už vlastne v roku 1991, aj vtedy sa zdvihla vlna protestov a redakcia dostala podporu 20 000 občanov.
Medzi Košicami a Prešovom nie je až taká vzdialenosť a ústredný riaditeľ Jaroslav Reznik potvrdil, že nedôjde k obmedzeniu národnostného vysielania, ale podľa členov petičného výboru Košice nikdy neboli centrom Rusínov ani Ukrajincov, ktorých až 90 percent žije práve v Prešovskom kraji.
"Sídlia tu všetky kultúrne a národnostné inštitúcie ukrajinskej a rusínskej národnosti. Nejde o to, že redaktori budú musieť dochádzať za prácou do Košíc, ale respondenti sú väčšinou v prešovskom kraji a tí predsa nebudú cestovať do Košíc. My presídlenie redakcie vnímame ako národnostne-etnický problém. Táto situácia ostro kontrastuje chartou o národnostiach, ktorú prijali v EÚ. Ústredný riaditeľ rozhodol vo februári 2003 o presťahovaní redakcie do Košíc bez toho, aby rokoval s predstaviteľmi národnostných menšín. Rozhodol bez diskusie a bez prípravy," tvrdí Milan Sidor.
Podľa Mgr Michala Holováča, člena petičného výboru, pôvodne presťahovanie HR NEV do Košíc zdôvodňovalo vedenie SRo havarijným stavom budovy.
"Toto bolo zavádzajúce tvrdenie, lebo objekt postavili v roku 1986, sú na ňom síce určité závady a je zdevastovaný, ale nie natoľko, že sa v ňom nedá jestvovať. Podľa nás majú záujem o objekt určité podnikateľské skupiny. Ktoré ? To sa ukáže, keď sa redakcia z objektu odsťahuje," povedal Michal Holováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári