klasické mesačníky. Hovorí sa o tom síce veľa, no ku konkrétnej realizácii je zväčša finančne zarúbaná cesta. Platí to aj v tomto prípade, avšak vyzerá to tak, že sa v najbližšom období ľady predsa len pohnú. Akýmsi štartérom má byť podľa dopravného riaditeľa DPMK Bc. Štefana Dutka skutočnosť, že od 1. júla zaviedli systém nastupovania cez predné dvere na linkách smerujúcich do železiarní pre všetkých, ktorí nevlastnia predplatné časové lístky.
"Pomaly chceme prejsť na nový systém odbavovania cestujúcich prostredníctvom čípových kariet. V tejto súvislosti sme už mali niekoľko jednaní s Technickou univerzitou, s ktorou pilotný projekt spustíme," hovorí Š. Dutko a dodáva, že TU plánuje zaviesť pre študentov čipové karty z ktorých si budú hradiť veci súvisiace so štúdiom či obedy.
"Podobne budú na tieto karty aj cestovať, pričom si ich budú nabíjať podobne ako mesačníky. Predpokladali sme, že na tento systém nabehneme od septembra, no musí sa dotiahnuť ešte veľa vecí, preto by som termín nerád spomínal."
K zavedeniu čipových kariet sú potrebné aj mechanizmi na ich načítávanie. Tie by mali byť vo všetkých dopravných prostriedkoch.
"Tie zatiaľ nebudú, najprv zavedieme systém čipových kariet, následne sa zameriame na mechanizmy, veď označovače, či čítačky potrebujeme do 400 spojov."
Za úvahu teda stojí fakt, ako bude DPMK študentov kontrolovať, ak si čipové karty určené na dopravu nebudú môcť v dopravnom prostriedku "odpípnuť".
"Nuž, s tým sa počíta až neskôr. Vyzbrojíme revízorov čítačkami, ktoré budú pri svojich kontrolách nosiť so sebou. Keďže pôjde o formu mesačníkov, nebude potrebné pri každom nastúpení do vozidla odčítať kredit z karty. Dobíjať si ich budú v našich predpredajoch. Nemôžeme však zastať a v budúcnosti, keď budú pre ľudí k dispozícii čipové karty aj na jednorazové cestovanie, budeme musieť namontovať aj spomínané mechanizmy."
Čipové karty je projekt, ktorý bude Dopravný podnik stáť okolo 90 miliónov korún. Poddimenzovaný dopravný podnik však tieto peniaze nemá.
"V prvej fáze by nám malo stačiť asi desať miliónov. S tými sa počíta, prejednávali sme to aj na rokovaní vedenia podniku, to by nemal byť problém. Všetko je otázka peňazí, ale aj vedenie mesta preferuje pripravovaný košický dopravný integrovaný systém. To znamená, že súčasťou toho bude aj systém, ktorý bude platný u všetkých dopravcov, čiže SAD a železníc."
Ako však dodal, smelé plány nesmie zahatať nedostatok financií.
"Peniazí nie je dosť, hľadáme ich rôznymi cestami. Boli by sme radi, keby sme sa dokázali napojiť na projekty Phare a Ispa."
Na území Slovenska nateraz fungujú rôzne systémy využívania čipových kariet a DPMK si vraj chce vybrať ten najlepší.
"Majú rôzne úrovne i zložitosť. Chceme to robiť komplexne, aby sme do systému naviazali nielen cestujúcich, ale aby sme boli schopní zužitkovať všetky údaje, ktoré vieme týmto spôsobom získať. V ostatných mestách preferujú nastupovanie cez predné dvere, kde si človek cestu na strojčeku pípnutím zaregistruje. My chceme poskytnúť komfort nastupovania cez všetky dvere. To znamená, že strojčekov potrebujeme viac, a to súvisí s vyššiou nákladovosťou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári