športovcov a politikov sa môže popýšiť zberateľ, študent Technickej univerzity v Košiciach Ľubomír Čopjan.
Autogramy začal zbierať úplne náhodou. "V roku 1994 sa mi podarilo náhodou získať podpis od Romana Kováča. Zistil som, že by nebolo zlé začať zbierať podpisy známych ľudí. Napísal som preto slovenským politikom a bol som prekvapený, že deväťdesiat percent z nich mi odpísalo a poslalo svoju fotografiu s podpisom. Bol to pre mňa veľký míľnik," začal svoje rozprávanie o svojej zberateľskej vášni študent. Ľ. Čopjan napísal desiatim slovenským politikom. Jediný kto mu vtedy neodpísal bol Ján Slota, predseda vtedajšej Slovenskej národnej strany (SNS). K jeho podpisu sa po urgenciách nakoniec dostal, poslala mu ho vtedajšia ministerka školstva Slavkovská.
Ľubomírovi sa časom podarilo dostať do klubu zberateľov autogramov. Za pomoci klubových časopisov a internetu sa začal dostávať k adresám známych ľudí. Najprv zbieral podpisy ľudí ktorí ho zaujímali. Po pár rokoch zberateľskej činnosti sa začal špecializovať na tri oblasti. "Začal som sa špecializovať na podpisy nositeľov Nobelových cien, zbieram podpisy leteckých es druhej svetovej vojny a najobľúbenejšou kategóriou sú astronauti," povedal nám sympatický mladík.
V zbierke má dovedna 146 podpisov od držiteľov Nobelových cien. Medzi najvzácnejšie patrí podpis od držiteľky Nobelovej ceny za mier matky Terezy, alebo Dalajlámu. Nechýba mu autogram od prvého zhotoviteľa lasera Genadija Prochorova.
Mimoriadne bohatá je aj zbierka podpisov.
"Čo sa týka astronautiky, vlastním pravdepodobne najväčšiu zbierku v tomto odbore. Mám autogramy od tristo štyridsiatich astronautov, ktorí boli vo vesmíre, pričom celkovo ich bolo vo vesmíre asi štyristo. Dokonca mám aj autogram od prvého kozmonauta Jurija Gagrina. Ten mi daroval jeden zberateľ z Prievidze. Podarilo sa mi získať aj autogramy štyroch astronautov, ktorí leteli v raketopláne Columbia, veliteľa misie, pilota a dvoch špecialistov," pochválil sa zberateľ. Tieto podpisy sú obzvlášť vzácne, pretože astronauti sa zvyknú na fotky podpisovať až po úspešnom absolvovaní misie. V rozsiahlej zbierke podpisov astronautov nechýbajú ani podpisy všetkých mužov, ktorí stáli na Mesiaci. Z celkovo dvanástich kozmonautov vlastní podpisy siedmych, vrátane podpisu astronauta so slovenskými koreňmi Cernana. "Mojím snom a veľkým prianím je skompletizovať zbierku autogramov ľudí, ktorí stáli na Mesiaci," povedal nám o svojom sne vysokoškolák.
Zaujímavé kúsky možno nájsť aj v zozname podpisov osobností z druhej svetovej vojny. V zbierke Ľ. Čopjana figuruje autogram od amerického pilota Rextyho Barbera, ktorému sa počas druhej svetovej vojny, v roku 1943 podarilo zostreliť jedného z najvýznamnejších generálov japonskej armády, generála Yamamota. Yamamoto bol tvorcom plánu útoku na Pearl Harbor. Vzácnym exemplárom je aj podpis letca pilotujúceho lietadlo, ktoré zhodilo atómovú bombu na Hirošimu. "Pri zbieraní nerozlišujem, či ide o okupačných, alebo spojeneckých letcov. Myslím si, že pri tejto záľube ide o niečo iné," vysvetlil nám študent.
Podpis od známej, či menej známej osobnosti sa nezískava ľahko. Na jeden čakal až šesť rokov. Naopak zaskočil ho Ivan Gašparovič. Ten mu fotku s podpisom poslal po troch dňoch od prvého kontaktu. "Za deväť rokov som rozposlal niekoľko listov so žiadosťami o podpisy a postupne mi prichádzajú. Mám prichystané ďalšie listy, ktoré odošlem v najbližších dňoch," konštatoval mladý zberateľ ukazujúc na poličku s asi tridsiatkou listov.
A ktorý z podpisov má pre zberateľov najväčšiu hodnotu? "Ťažko povedať. Každý zberateľ sa zaujíma o niečo iné. Niekto zbiera podpisy športovcov, iný politikov. Hovorí sa, že podpis Svätého otca Jána Pavla II by chcel vlastniť asi každý zberateľ. Podpisy veľmi nekupujem. Snažím sa ich získať výmenou za iné," dodal na záver Ľ. Čopjan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári