postihnutých detí z hľadiska ich možnosti vzdelávať sa na bežných školách v našom meste. Výsledky tejto práce prezentovali pracovníci Detského klubu v piatok zástupcom sociálnych odborov okresných úradov, košického VÚC a odelenia školstva mesta Košice.
"Naše predpoklady sa naplnili, deti s ťažkým zdravotným postihnutím si svoje prirodzené právo na vzdelávanie v mieste bydliska naplniť nemôžu. V Košiciach máme len jednu integrovanú školu na Lechkého ulici, ináč im zostáva jedine internátna škola pri domove sociálnych služieb na Opatovskej ceste," informuje nás riaditeľka Detského klubu, Dagmar Kozáková.
"Pri skúmaní postojov rodičov sme pritom zistili, že handicapované deti, rovnako ako ich súrodenci, veľmi túžia navštevovať spoločnú školu so svojimi zdravými kamarátmi. Tieto deti už beztak majú problémy so začleňovaním sa do spoločnosti a izolácia od skupiny zdravých detí tento problém len prehlbuje," dodáva riaditeľka.
Monitoring základných a väčšiny materských škôl na území Košíc a okolia ukázal, že prekážkou v integrácii nie sú ani samotní učitelia, ktorí prejavili ochotu a ústretovosť pri vzdelávaní handicapovaných detí.
"Hlavný problém teda tkvie v dedičstve z minulosti, kedy mali zdravotne postihnuté deti vybudované iné cesty vzdelávania, čo nám, žiaľ, zotrvalo doteraz," pokračuje Dagmar Kozáková.
"Navyše je tu stále obava zdravej populácie a málo skúseností so spolunažívania s handicapovanými."
Predmetom piatkového sedenia bola najmä výzva pre kompetentných, ktorí majú možnosť zaviesť konkrétne vývody tohto projektu do praxe. Cieľom by bolo rozšírenie integrovaných škôl, podľa vzoru ZŠ Lechkého aj do iných častí mesta tak, aby zdravotne postihnuté deti nemuseli dochádzať, ale mali možnosť vzdelania v blízkosti svojho bydliska.
Na druhej strane s integrovaného spoužitia by mali prospech i zdravé deti, ktoré sa popri svojich handicapovaných spolužiakoch môžu prirodzene naučiť omnoho viac, ako im ponúka len suchá teória etiky či občianskej náuky. Praktický efekt pomoci jedného druhému je nenahraditeľný.
"Ide nám len o to, aby sa dodržiavali prirodzené práva všetkých handicapovaných detí. Prežiť život v rodine, vo svojej komunite, medzi blízkymi a súrodencami, je právo každého človeka. Toto by malo platiť i na úrovni vzdelávania," dokončí riaditeľka Detského klubu.
Ako zhodnotili účastníci piatkového sedenia, integrované školstvo je otázkou morálneho svedomia spoločnosti, ako aj otázkou vyrovnania sa svojim správaním ku handicapovaným, ostaným krajinám EÚ. Čo na to mesto Košice?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári