Urbana a podľa jeho autorského scenára sa v dvanástich číslach zaskvel na javisku rómsky folklór zo Slovenska, Maďarska a Rumunska. Originálny nápad bol pre divákov - priaznivcov súboru - príjemným prekvapením z vybočenia od jeho tradičných tém.
Vystúpenie od začiatku malo didakticko-umelecký charakter. Sprievodné slovo Zuzany Bobrikovej voviedlo divákov do orientácie v kultúre rómskeho etnika so stále prítomným akcentom na priliehavú atmosféru umeleckých čísel. V prvej časti to boli predovšetkým spevy zo slovenských oblastí rómskych komunít Bystrany, Kendice, Komárno. Interpretovala ich hudba Železiaru a spevácka skupina so sólistkami a s komornými vstupmi tanečníkov súboru.
Kuriózne pôsobilo účinkovanie košických oblastí Rómov rodiny Šarköziovcov. Pri tejto časti sme si uvedomovali, že v uvádzaní rómskeho folklóru je dôležitá etnická typológia, ktorú umeleckými prostriedkami nemožno celkom nahradiť.
Druhá časť programu, pozostávajúca zo šiestich čísel túto dilemu uviedla na správnu mieru. Tance Rómov v Maďarsku a Sedmohradsku boli v riešení choreografov Vladimíra Urbana, Ervina Vargu, Vladimíra Michalka a Atilu Gláhu v takej technicko - rytmickej skladbe a interpretačnej perfekcii, že odpoveď bola jasná: Umelecká štylizácia zázračne stvorí aj typy.
Vrcholom umeleckého večera bol Rómsky folkór zo Sedmohradska, ktorý tanečný súbor previedol s nebývalou bravúrou a temperamentom. Strhol publikum do skutočného nadšenia.
A nakoniec zase prišiel k slovu spev z oblasti Tirga Mureša a Východnom Slovensku, čo vyznelo ako opravdivý umelecký hymnus.
Sympatie si získala aj 5-členná ľudová hudba s vtipnými tanečnými sólami jednotlivcov a s perfektným vedením Milana Rendoša.
Počin súboru Železiar treba vysoko oceniť, nielen kvôli vynaloženej práci pri príprave programu, ale aj pre jeho umelecké vyznenie a tak prepotrebný spoločensko-ideový dopad.
Autor: Ján ŽILÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári