sťažnosť náš čitateľ, ktorý si želal ostať v anonymite. "Dvaja zeleninári vytvorili jednu firmu (Kings - pozn. aut.), ´poskupovali´ niekoľko stolov a ovládli trh. A nasadili také ceny, že ich prezývajú tuzex, lebo predávajú ešte drahšie ako v potravinách a niektoré ich ceny sú až dvojnásobné oproti tým na iných trhoviskách."
Podľa sťažovateľa sú záhradkári, ktorí tam chodia predávať svoje prebytky už 15-20 rokov, z ich cien nešťastní, lebo pod ich vplyvom zvýšili ceny aj niektorí ďalší, a tak kupujúci celkovo vnímajú toto trhovisko ako drahé a idú inde. "Keď oni predávajú paradajky po 40, iní by ich síce vedeli dať aj po 20, ale toho cenového rozdielu im je ľúto, a tak ich dajú po 35. Kým na iných trhoviskách je pomer jeden predávajúci na päť kupujúcich, na Mieri je to presne naopak. Oni s takýmito cenami tiež nemôžu zarobiť, časom aj oni musia skrachovať, ale my ostatní už sme skrachovali, sme hotoví, niet komu predávať. Na Dominikánskom môžu predávajúci o desiatej-jedenástej zbaliť stôl a ísť domov, lebo už majú predané, a na Mieri odchádzajú poobede aj s nepredaným tovarom."
Ďalej sťažovateľ obviňuje firmu Kings, že zamestnáva ľudí načierno a nepoužíva registračné pokladne.
Priamo na trhovisku sme včera oslovili jedného z dvoch spomínaných pánov z firmy Kings, predávajúceho Ivana Sientiho. Ten obvinenia z čierneho zamestnávania a nepoužívania registračných pokladní poprel, hoci pri troch ich stoloch sa v tej chvíli nachádzala len jedna. "Áno, naše ceny sú vyššie ako u ostatných, ale to je predsa naša vec. Obrazne povedané - prečo by som sem mal ťahať 100 debničiek, keď viem rovnako zarobiť za 50-tich? A nepociťujeme kvôli tomu úbytok našich zákazníkov oproti minulému roku. Navyše ostatným predávajúcim by to nemalo vadiť, práve naopak, veď by z toho mali profitovať. Totiž keď vedia dať nižšie ceny ako my, ľudia predsa skôr kúpia u nich. My si však na rozdiel od záhradkárov, ktorí si sami vypestujú, nemôžeme dovoliť nízke ceny, lebo tovar väčšinou kupujeme zo skladov a za takmer také ceny, za aké ich niektorí záhradkári predávajú na trhu," povedal nám I. Sienti.
Pred dvoma týždňami bola u nich vykonaná spoločná kontrola z miestneho úradu Sever, obchodnej inšpekcie a veterinárnej správy za asistencie polície.
Štátna veterinárna správa nedostatky na predávanom tovare nezistila, zistenia Slovenskej obchodnej inšpekcie momentálne ešte k dispozícii nie sú, ale pracovníci miestneho úradu, ktorý je správcom trhoviska, uložili firme Kings pokutu za jedného jej predávajúceho, ktorý nevedel zdokladovať svoj pracovný vzťah ani totožnosť.
Sťažovateľ tvrdí, že už deň po kontrole bolo všetko opäť po starom. I. Sienti tieto tvrdenia odmieta.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári