nemajú. S tým súvisí, že sa o nich nikto nestará, nečistí ich ukazuje sa, že časté poruchy, záplavy obytných blokov splaškami v podstate nemá kto riešiť. Veď kto by už investoval peniaze do niečoho, čo nie je jeho.
"Najproblematickejšie úseky sú Mlynský náhon, mestské časti Staré mesto, Juh a Sever. Bude to ešte horšie, odkedy sa byty odpredali tak tieto sporné úseky zostali bez správcu. Akonáhle sa kanalizácia zanesie, vznikne problém. Najhoršie na tom je, že neexistujú výkresy a v podstate nik nevie, kde a kedy nastane nová havária. Stáva sa však často, že kanál vybuchne a zaplaví okolie. Predpokladám, že ak sa s tým urýchlene niečo neurobí, problém sa bude stupňovať," hovorí Ing. Peter Vicen z oddelenia ochrany ovzdušia a vôd odpadového hospodárstva Krajského úradu v Košiciach.
"Sú to všetko kanalizácie budované koncom 50-tych, začiatkom 60-tych rokov. V mnohých prípadoch ide o objekty, ktoré v tom čase boli vybudované v zlom technickom stave a ani neboli kolaudované. Napriek tomu sa skolaudovali byty a kanalizácia v podstate zostala bez konkrétneho správcu, pretože vtedajší predchodca VVaK z dôvodu zlého technického stavu, kolaudačných vád a nedorobkov neprevzal tieto objekty do svojej správy. Užívali a užívajú sa v podstate bez užívacieho povolenia vtedajšieho stavebného úradu. Viete, vtedy išlo o to odovzdať byty do užívania čím skôr bez ohľadu na to, v akom stave sú technické siete. Tieto nedostatky, ktoré vtedy vznikli sa terajším majiteľom bytov vracajú ako bumerang," vysvetľuje Ing. Vicen a dodáva, že sa veľa chýb urobilo aj pri odpredávaní bytov nájomníkom, či už zo strany mesta, alebo samotných nájomníkov. "Nik sa nezaujímal v akom technickom stave sú siete, či infraštruktúra, na ktorú sú napojené byty. Skôr išlo o to odpredať byty a zbaviť sa svojím spôsobom zodpovednosti."
V období socializmu Bytový podnik mesta Košice pokiaľ sa vyskytli problémy na tejto kanalizácii zabezpečil odstránenie poruchy. Ľudia často ani nevedeli, že majú nejaký problém. Lenže, keď sa tieto byty dostali do vlastníctva ľudí prešla odrazu zodpovednosť priamo na nájomníkov. "Vodárne spravujú len siete, ktoré majú vo svojich základných prostriedkoch. Čiže oni sa starajú len o to, čo im bolo odovzdané na základe zmluvy a siete, ktoré neboli vodárňam odovzdané sa rázom stali čiernou morou bez gazdu. Takýchto časovaných bômb ako bola havária pred niekoľkými týždňami na Národnej triede je v meste viac. Od začiatku roka sme riešili problémovú kanalizáciu v parku Obrancov mieru. Minulý rok sme mali problémy na Kisdyho, či Tolstého ulici. S prispením prednostu KÚ Ing. Dolného sa nám podarilo dostať veci ohľadne kanalizácie v parku Obrancov mieru na správnu cestu. Pomohlo niekoľko jednaní za účasti zástupcov mesta, mestských častí, príslušných úradov štátnej správy."
Minulý rok nadobudol účinnosť zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách. V zmysle tohto zákona môže Krajský úrad rozhodnúť o nútenej správe verejnej kanalizácie, verejného vodovodu v prípade, že si jeho vlastník neplní svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona. "Môže uložiť inej organizácii, aby zabezpečovala nútenú správu verejnej kanalizácie, avšak je tam ustanovenie, že nútenú správu vykonáva organizácia, ktorú určí KÚ, na náklady vlastníka. Predpokladom, aby sa vydalo rozhodnutie o nútenej správe je teda jednoznačné zistenie vlastníka. To je začarovaný kruh. Pokiaľ by bolo definovanie vlastníka jasné, vec je jednoznačná. Môžeme uložiť pokutu, nariadiť nápravu. Ale ak vlastník nie je známy, aj tieto inštitúty nútenej správy sú na nič. Nemáme komu uložiť opatrenia, či pokutu. Je problematické rozhodnúť o nútenej správe, pretože, komu napríklad zúčtujú vodárne náklady. Darmo, že máme takýto inštitút, keď ho nemôžeme využiť. My sme predpokladali, keď sa tvoril tento zákon, že tam bude možnosť, ktorá by riešila problémové kanalizácie. Aj sme na to upozorňovali v pripomienkovom konaní pri príprave zákona, lenže naše pripomienky neboli zohľadnené a zákon bol prijatý tak ako bol. Tak nám je inštitút nútenej správy v podstate zbytočný."
Čo však majú robiť ľudia, keď im splašky otravujú život. Na koho sa obrátiť, keď vlastník nie je známy a ako sme sa presvedčili, úrady sa zbavujú zodpovednosti... "V prípade Parku Obrancov mieru sa nám podarilo dosiahnuť, že vodárne zaradili stavbu rekonštrukcie kanalizácie v tejto oblasti na tento rok do svojho plánu. Po ťažkých rokovaniach bude stáť oprava okolo 2,5 milióna korún. Vlastník tu tiež nie je známy. Vodárne nemohli a nechceli investovcať do kanalizácie, ktorá nie je ich vlastníctvom. Navrhli sme teda nezaoberať sa tým kto je vlastníkom, ale vybudovať novú sieť a potom ju vodárne prevezmú do svojej správy. Táto stavba bude hradená z rozpočtu vodární, pretože mestské zastupiteľstvo neschválilo zaradenie tejto stavby do rozpočtu. Máme pocit, že mesto sa dosť macošsky stavia k týmto problémom a nebyť toho, že vodárne pomohli, problém by sa ťahal ešte dlhý čas. V iných častiach, pokiaľ ide o stavbu menšieho rozsahu odporúčam majiteľom bytov aby sa pozbierali a postavili si novú kanalizáciu na svoje náklady. Tak či tak opravy spoločenstvo vlastníkov bytov pri haváriách stoja dosť."
Občania musia byť podľa P. Vicena iniciatívni a tlačiť na samosprávu, ktorá má povinnosť zabezpečiť plynulé odvádzanie odpadových vôd. "Tlačiť aj na mestské zastupiteľstvo. Mesto si malo vytvoriť havarijný fond a z neho financovať tieto nepredvídané financie. Pri súčasnej finančnej situácii však...".
Ako vidieť, čoskoro môže plávať v splaškoch pol mesta a kompetentní sa budú na to len nečinne pozerať. Tešiť sa budú len potkany, hrozia epidémie. Zákon však nepustí, ak nie je vlastník, nemá kto opravovať. Predsa len sa však čosi v najbližšej dobe udeje. "Dohodli sme sa, že sa zmonitoruje a zdokumentuje kanalizácia, ktorá nemá vlastníka do konca roka. Nie je to jednoduché, vodárne majú nejaké výkresy, ale nie všetky. Tieto kanalizácie sa musia prešľapať, vyhľadať na základe informácií nájomníkov a prečistiť. Tieto úlohy sú dané, zodpovednosť je na meste a mestských častiach. To sa nedá urobiť zo dňa na deň. Čo bude ďalej, ukáže čas."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári