niekoľkokrát venovali. Problém spočíval v tom, že ich preplácanie bolo v mnohých prípadoch na viac ako rok pozastavené. Po zmene spôsobu merania hlučnosti však opäť mnohým zamestnancom nárok na poberanie týchto príplatkov vznikol. Teraz sa pýtajú, či dostanú doplatené príplatky aj za ten čas, čo ich nedostávali.
Odpoveď na túto otázku už bola prostredníctvom hovorcu v našich novinách zodpovedaná. Doplatky nebudú, pretože vtedy robené merania podľa príslušných vtedy aktuálnych pravidiel neukázali takú hladinu hluku, ktorá by zamestnávateľa zaväzovala k vyplácaniu týchto príplatkov. Otázka doplatenia týchto peňazí za rok dozadu sa však opäť stala otvorenou po tom, čo zamestnanci moriarne dostali príplatky aj spätne.
Zavolal nám zamestnanec inej prevádzky: "Na moriarni dostali doplatky, pretože okolo seba narobili poriadny vietor. A čo my?"
Otázku sme položili hovorcovi USSK Ing. Jánovi Bačovi. "O meraniach hlučnosti sme zamestnancov podniku informovali prostredníctvom podnikovej tlače a taktiež na stránkach denníka Korzár. Meranie hlučnosti je priebežný proces, ktorého cieľom nie je len preraďovanie pracovísk do rizikovej kategórie. Na konci tohto procesu je minimalizácia počtu takýchto pracovísk a zlepšenie pracovných podmienok. Snažíme sa hlavne znižovať hluk technickými prostriedkami. Vzhľadom na povahu hutníckej výroby aj v prevádzkach s vyspelou
technológiou sa stále ešte nájdu miesta s vyššou hladinou hluku. Situácia v moriarni je navyše špecifická v tom, že na jednotlivých pracovných pozíciách zamestnanci rotujú, o čom pri prvom meraní neboli pracovníci útvaru BOZP od vedenia závodu informovaní," uviedol hovorca.
Metodika meraní sa zmenila zo stacionárnej na meranie osobnej hlukovej záťaže, a keďže sa v moriarni pracovníci striedali na rôznych žeriavoch, bolo vyhodnocovanie o to komplikovanejšie. Napokon na základe výsledkov meraní, s prihliadnutím na striedanie ľudí v moriarni, odborníci z divízneho závodu, úsekov bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, odmeňovania a pracovného práva usúdili, že je potrebné prehodnotiť zaradenie žeriavnikov v moriarni. Riadiaci pracovníci divízneho závodu potvrdili, že tento stav trval aj v minulosti, a preto bolo do úvahy brané i minulé obdobie.
"Pracovníci sú zaradení alebo nezaradení do rizikových kategórií len na základe platných výsledkov meraní," zdôraznil J. Bača. "V prípade nejasností je nevyhnutné kontaktovať Milana Ondáša, riaditeľa útvaru pre bezpečnosť a hygienu. Bez premerania a posúdenia konkrétneho prípadu nie je možné zaujať stanovisko. Na základe anonymného upozornenia nemôže dôjsť k premeraniu a ani ďalším krokom."
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári