vytvára akési novodobé ikony, vychádzajúc z tradičných zákonitostí, prenáša realitu do zduchovnenej podoby, do rýdzeho plošného štylizovaného i znakového zobrazenia. Veľkolepý výber z jeho tvorby pri príležitosti 10 rokov Slovenskej republiky vystavili vo Východoslovenskom múzeu.
"Túto výstavu som venoval našim slovenským predkom a duchovnému dedičstvu. Po dlhšom čase vystavujem v Košiciach, aby sa obnovili dávnejšie kontakty s týmto starobylým mestom. Podľa mňa sú ikony stále aktuálne, lebo sú nositeľmi slova božieho a ono je vlastne samo o sebe pravda a láska. A stačí dodržať jeden zákon, zákon lásky, potom dodržiavate všetky zákony," tvrdí Mikuláš Klimčák.
Návštevníci expozície obdivujú monumentálnosť jeho prác zobrazujúcich slovanské motívy. Osobitá je aj ich farebnosť. Sú usporiadané do troch častí. Nájdete tu výjavy s kniežacom Rastislavom, príchod byzantskej misie na čele s Cyrilom a Metodom a tretia časť hovorí o poézii minulých čias ale aj o dnešnej realite. V expozícii nájdete maľbu na dreve, plátne i na papieri, tapisérie vytvorené technikou art-protis, ale aj viazané a tkané gobelíny. Niektoré z nich majú monumentálne rozmery.
Mikuláš Klimčák sa narodil 16. novembra 1921 v Humennom. V roku 1943 začal študovať v Bratislave na Slovenskej vysokej škole technickej kresbu a maľbu a po skončení vojny prestúpil do Prahy na Vysokú školu umeleckého priemyslu. Spočiatku sa venoval grafike, neskôr nástennej maľbe. Po promóciách v roku 1948 sa vrátil na dva roky späť do rodného mesta, potom sa však natrvalo usadil v Bratislave. Tvorbe sa venuje dodnes.
Výstava tohto zanieteného propagátora slovenských dejín a tradičných hodnôt, vo Východoslovenskom múzeu potrvá až do 5. októbra 2003.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári