sirénami. Tentokrát však nehorelo, to si len hasiči s vedením školy chceli v rámci taktického cvičenia odskúšať, čo keby...
Hasiči sa zamerali na likvidáciu fiktívneho požiaru v jednej z posluchární rektorátu Technickej univertity. Ten akože vznikol na piatom poschodí a bolo potrebné rýchlo konať. Nasledovala evakuácia osôb. Tí, čo mohli, opustili budovu po vlastných, ostatní čakali na pomoc hasičov. Tá prišla v podobe lezcov, ktorí zlaňovaním v závese vyslobodzovali ľudí zo štvrtého poschodia.
"Vyskúšali sme si aj výškovú techniku, konkrétne 50-metrový rebrík Bronto Skylift. Pomocou neho sme k piatemu poschodiu vysunuli záchranný rukáv, prostredníctvom ktorého sa ľudia dostávali do bezpečia," povedal nám vedúci prevádzkovo-technického oddelenia Okresného riaditeľstva Hasičského a Záchranného zboru v Košiciach Ing. Emil Sekeľ.
Medzi prvými, ktorí si spustenie sa z najvyššieho poschodia v záchrannom rukáve vyskúšali, bol bývalý námestník primátora Jozef Filas. Ten hneď po "dolete" na zem s úsmevom poznamenal: "Bolo to perfektné."
Ľudia sa v podstate na prácu hasičov len prizerali. "Krotitelia plameňov" s napojeným vedením hadíc smerovali po schodoch až k požiaru. Nasledovalo oddymenie priestorov.
"Túto budovu sme nemali zmapovanú, preto sme sa chceli presvedčiť, ako by sme postupovali v prípade skutočného požiaru. Vyskytli sa i menšie chybičky, došlo k menšiemu zdržaniu pri výstupe rebríka so záchranným rukávom k piatemu poschodiu. Je dobré, že si môžeme aj takto preveriť schopnosti i možnosti a zároveň odstrániť i tie najmenšie zádrhele. K tým proste pri skutočnom zásahu dôjsť nesmie," vysvetľuje E. Sekeľ.
Keďže od júla je všetkým k dispozícii aj nové číslo integrovaného záchranného systému 112, správu o požiari smerovalo vedenie univerzity práve tam. Ako sme sa od prítomných dozvedeli, ľudia na čísle 112 ich rovno, bez slova, bez otázok, kde horí a podobne prepojili na hasičské tiesňové volanie 150.
Prítomným hasičom sa práve systém s operačným stredisko a novým číslom nepozdáva. "Bolo dobrým zvykom, že sme do jednej minúty od ohlásenia požiaru vyštartovali k zásahu. Teraz to už nie je možné. Všetko sa zdržuje, pritom niekomu môže ísť o život. Podľa nás je linka 112 nateraz zbytočná, naťahuje sa čas a ľudia, ktorí ju obsluhujú, sú len dobre platené spojovateľky v štátnej službe. Toto koordinačné stredisko nemá opodstatnenie, neobsluhujú ho odborníci. Už sa nám stalo, že nás chceli poslať na požiar, ktorý bol v Krompachoch," znel názor prítomných hasičov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári