druhej strane však musia zamestnávať vyše dve desiatky pracovníkov, ktorí nič nerobia! Hoci na Slovensku sme si zvykli už aj na horšie veci, niečo podobné je aj na naše pomery prinajmenšom čudné... Čo sa vlastne stalo?
Vďaka dvom navzájom sa vylučujúcim ustanoveniach zákona o štátnej službe a kompetenčného zákona síce Okresné úrady delimitovali na samosprávu kompetencie v oblasti stavebného poriadku a vyvlastňovacieho konania, no už nie pracovníkov, ktorí sa tomu venovali. A tak tieto "siroty" zostali teraz na OÚ a stavebné úrady v obciach a mestských častiach môžu zamestnávať na tieto účely iných pracovníkov. Paradoxom však je, že "starých" odborníkov na OÚ ako aj tých novozamestnaných na samospráve platí štát. Teda, aby sme boli presnejší, výdavky daňových poplatníkov na platy zamestnancov sa po presune kompetencií v tejto oblasti zdvojnásobili! A čo (ne)robia odborníci na stavebné konanie, ktorí zostali na OÚ? "Nemusia robiť nič, stačí keď ráno prídu do roboty a zapíšu sa do knihy dochádzky. My im nevieme dať inú prácu... Hoci by sme potrebovali obsadiť viacero miest, nemôžeme to urobiť s týmito ľuďmi, lebo by som porušil zákon. Všetci prednostovia sme v bludnom kruhu, keby sme im chceli dať výpoveď, taktiež by sme porušili zákon...," povedal nám prednosta OÚ Košice IV Július Levický (ANO).
Na košickej jednotke je situácia podobná. Prednostka Marta Laskovská (SDKÚ) má na výplatnej listine troch (ne)zamestnaných pracovníkov, ktorý jej mesačne za nulový výkon "zhltnú" 50 000 Sk. "Keď sú ochotní niečo robiť, tak vypomáhajú v archíve alebo robia nenáročné činnosti okolo spisovne. Ale keď nechcú, nemusia robiť nič, ja a ani vedúci odboru im nemôžem prikazovať robiť niečo, čo nemajú v pracovnej zmluve. Pravdou je, že aj keby sme im chceli dať niečo náhradné, oni nemôžu vykazovať žiadnu rozhodovaciu činnosť. Keďže im boli zrušené pracovné miesta, nemali by sme ich ničím poverovať. Nemôžu robiť to, čo robili doteraz, lebo tieto kompetencie už u nás na rozdiel od pracovníkov, ktorí ich vykonávali nie sú," hovorí M. Laskovská.
A tak "delimitovaní" pracovníci od 1. apríla nechtiac sa potulujúci po OÚ iba v samotnom Košickom kraji stoja štát každý mesiac vyše 300 tisíc mesačne na ich platoch. Možnosťou ako pretrhnúť tento gordický uzol by z ich strany bolo, ak by sami dali výpoveď. To však zrejme tak skoro neurobí nikto z nich, keďže by sa pripravili o možnosť päťmesačného odstupného. "My nevieme s nimi rozviazať pracovný pomer. Odísť by mohli iba vtedy, keby dobrovoľne chceli odísť... Oni však čakajú na zrušenie svojich pracovných miest, keďže sú to štátni zamestnanci čakajú na päťmesačné odstupné. Ja im to nevyčítam, väčšina by takto postupovala. Možno majú niekde sľúbené pracovné miesta a preto čakajú v kľude," myslí si M. Laskovská.
Obaja prednostovia sa zhodujú na tom, že s tým sami nepohnú. Na krajský úrad už poslali list, v ktorom prednostovi objasňujú, koľko ich takáto "činnosť" podriadených stojí. "Dal som za úlohu riešiť túto paradoxnú situáciu vedúcemu nášho služobného úradu, lenže veľa si od toho nesľubujem. Jediné možné riešenie vidím v novelizácii zákona o štátnej službe, prípadne kompetenčného zákona tak, aby boli vzájomne kompatibilné. Určite sa nad tým zamýšľajú kompetentní, no neviem, dokedy sa to podarí vyriešiť. Pre nás je to však veľký problém," tvrdí prednosta J. Levický. S jeho slovami stotožňuje aj M. Laskovská, ktorá zároveň konštatuje, že sa ešte poriadne reforma ani len nezačala a už vyskočili takéto problémy...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári