právna norma, platná od roku 2000, vyžadovala, aby si do konca júna tohto roku mestskí ochrancovia poriadku doplnili úplné stredoškolské vzdelanie. Študujúcim pritom vedenie polície vychádzalo v ústrety.
Podľa informácií hovorkyne košického magistrátu Zuzany Bobrikovej v súčasnosti spomínaným šiestim policajtom plynie dvojmesačná výpovedná lehota. Ako sa bude dopĺňať stav Mestskej polície v Košiciach, zatiaľ nie je rozhodnuté. Hlavným dôvodom je zmena podmienok, za akých adepti prechádzajú zaškoľovacím procesom. Ako Bobriková spresňuje, niekedy si mesto mohlo svojich policajtov školiť samo, v súčasnosti musí požiadať o vyškolenie Ministerstvo vnútra SR. Vedenie rezortu podľa počtu uchádzačov stanoví, kedy sa začne vzdelávací kurz a otvorí ho len po naplnení stanoveného počtu frekventantov. Kurzy sa uskutočňujú na stredných odborných školách Policajného zboru.
Kurz pre jedného záujemcu o miesto mestského policajta podľa Bobrikovej vychádza približne na 14 500 korún a počítať treba aj s trojmesačným platom. Do výkonu služby bude pritom možné zaradiť len tých absolventov kurzu, ktorým počas neho uplynie skúšobná doba.
Hovorkyňa upozorňuje, že počas kurzu nie je možné zistiť, či sa uchádzač pre službu v mestskej polícii hodí. "Obrazne povedané kupujeme mačku vo vreci. Do nákladov na každého policajta pritom okrem poplatku za kurz treba prirátať aj prostriedky na výstroj a výzbroj," dodáva.
Výhodou pre mesto je aspoň fakt, že kurzy je možné absolvovať v Košiciach. Ak by sa otvárali iba v Pezinku, z mestskej kasy by bolo potrebné frekventantom uhradiť aj cestovné, ubytovanie a diéty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári