Majského do vyšetrovacej väzby. Odvolací súd zrušil napadnuté uznesenie a na základe odôvodnenej obavy z ovplyvňovania svedkov, resp. marenia ďalšieho vyšetrovania, rozhodol o vzatí Jozefa Majského do väzby. Eskortovali ho tam priamo z pojednávacej siene.
Väzba mu začala plynúť okamžite a podľa vyjadrenia predsedu senátu JUDr. Miroslava Osifa, zaráta sa mu do nej aj čas od 27. júna, keď ho kukláči zadržali v jeho sídle v Obyciach, až do pondelkového večera, kedy ho z policajného zadržania prepustil službukonajúci sudca Okresného súdu Košice I JUDr. Ján Poprocký. Obvinený bude vo väzbe v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody na Floriánskej ulici v Košiciach.
V človeku, ktorý si včera krátko po 13.30 hod. zasadol na trestnú lavicu, by len málokto spoznal veľkopodnikateľa Majského. Muž, ktorého bolo často vídať v markizáckej "Smotánke" a na rôznych veľkolepých podujatiach v značkových oblekoch, prišiel na súd v bielych botaskách, oceľovosivej pokrkvanej košeli zasunutej do tmavých nohavíc, ktoré pridŕžal opasok. Vychudnutý, s popolavou tvárou a kruhmi pod očami, pôsobil Jozef Majský, obvinený z trestnej činnosti súvisiacej s krachom nebankových finančných inštitúcií, veľmi zúbožene. Keď si šiel na začiatku verejného zasadania prevziať k predsedníckemu stolu sťažnosť prokurátora proti jeho prepusteniu z väzby, na jeho pomalej chôdzi bolo vidieť, že ho to vyčerpáva, že nemá veľa síl. Aj to bol zrejme dôvod, prečo mu predseda senátu dovolil sedieť, keď sa vyjadroval.
"S Mariánom Š. som sa stretol raz v motoreste vo Viedni. Podali sme si ruky, to bolo všetko. On so mnou nemá nič spoločné," uviedol Jozef Majský.
Pre pripomenutie uvedieme, že Jozefa Majského zadržali v piatok 27. júna špeciálne policajné jednotky osobitného určenia zložené z tzv. kukláčov. Stalo sa tak kvôli podozreniu polície, že obvinený prostredníctvom tretej osoby ovplyvňoval dôležitého svedka a požadoval od neho, aby zmenil svoju výpoveď. Odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti v Bratislave stíha Jozefa Majského pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny, ako aj pre podvod. Obidvoch trestných činov sa mal dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií B. M. G. Invest a Horizont Slovakia.
Predseda senátu bod po bode veľmi podrobne rozobral celý vývoj kauzy. Spolu so senátom dospel k záveru, že jediným dôvodom na väzobné stíhanie Jozefa Majského je podozrenie, že mohol ovplyvňovať svedka Mariána Š., ktorý je tiež trestne stíhaný v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií.
"Ak sa však tieto veci vysvetlia a objasnia, je možné, že dôvody, pre ktoré musí obvinený dnes (včera) nastúpiť do väzby pominú, a môže sa opäť dostať na slobodu," uviedol JUDr. Miroslav Osif.
Na druhej strane nevyhovel návrhu prokurátora, ktorý žiadal uznať ako dôvod aj útekovú väzbu. Senát totiž z vyšetrovacieho spisu a dokumentov v ňom nezistil, že by Jozef Majský po prepustení z Leopoldova 21. júna, niekam utekal, skrýval sa, alebo sa inak vyhýbal trestnému stíhaniu. To, čo zistil, boli pochybenia polície, resp. neštandardný postup pri doručovaní predvolania obvinenému, alebo skutočnosť, že napriek tomu, že bol zadržaný dopoludnia, začali ho vypočúvať až po polnoci.
"Neexistujú žiadne dôvody tzv. útekovej väzby," uviedol predsedajúci.
Na vysvetlenie ešte dodal, že obvinený môže byť vo väzbe len dovtedy, kým trvajú jej zákonné dôvody. Zdôraznil tiež, že proti uvedenému rozhodnutiu Krajského súdu v Košiciach nie je prípustný žiadny opravný prostriedok.
JUDr. Peter Filip, obhajca Jozefa Majského na margo rozhodnutia odvolacieho súdu uviedol:
"Dám návrh vyšetrovateľovi na vykonanie úkonov, ktoré uviedol predseda senátu vo vzťahu k svedkovi Mariánovi Š., aby sa mohol odstrániť dôvod, pre ktorý bol vzatý do väzby. Teda, aby sa objasnili skutočnosti, na základe ktorých mal Majský vplývať na svedka Františka Š., aby zmenil výpoveď. Budeme sa držať toho, na čo poukázal predseda senátu - dôvodom väzby je len to, že môj mandant mal ovplyvňovať svedka. Potom zrejme podám návrh na jeho prepustenie na slobodu, ako to obvinenému umožňujú príslušné ustanovenia Trestného poriadku."
Na otázku novinárov, či očakával, že jeho mandant pôjde späť do väzby, JUDr. Filip priznal, že nie. A ako na väzbu reagoval Jozef Majský?
"Chápe, že nejde s nami domov, že ide do väzby, ale prijal to apaticky. Videli ste sami, že nie je zdravý. Má poruchy, ale nie je duševne chorý," uviedol obhajca.
Verejnému zasadaniu, o ktorom je reč, predchádzalo neverejné. Senát Krajského súdu v Košiciach na ňom rozhodol o sťažnosti krajského prokurátora, ktorý v pondelok 30.júna, pred rozhodovaním o vzatí či nevzatí Jozefa Majského do väzby, namietal zaujatosť sudcu. Ako nás informoval hovorca Krajského súdu v Košiciach JUDr. Ladislav Duditš, senát rozhodol, že sudca Okresného súdu Košice I JUDr. Ján Poprocký nie je zaujatý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári