preto ich "navštívia" bytoví zlodeji. A po návrate domov nasleduje iba smutná bilancia chýbajúcich peňazí, šperkov či elektroniky...
Policajné štatistiky dokazujú, že počas dovolenkového obdobia sa vykoná gro tejto trestnej činnosti v rámci Košického kraja, samozrejme Košice sú ťahačom tejto štatistiky.
Letné mesiace v tejto súvislosti kladú zvýšené nároky na dôkladné zabezpečenie bytov. A čo všetko je potrebné urobiť, aby ste nemuseli pri príchode domov zlepovať policajnú pásku z vašich dverí?
Pred dovolenkou je najlepšie zabezpečiť nejakého ručiteľa - najlepšie z radov príbuzenstva, ktorý sem-tam vyberie doručenú poštu zo schránky a najmä reklamné letáky, ktoré pri dvojtýždennom odchode z bytu prevísajú zo schránky. A práve to je pre zločinca lákadlom číslo 1.
Rodine potom treba nariadiť, aby zavše povyťahovala rolety či žalúzie, lebo inak taktiež signalizujú dlhodobejšiu neprítomnosť v byte. Veľkým lákadlom sú aj menovky ozdobené akademickými titulmi. Zlodeji dobre vedia, že títo ľudia radi cestujú a na mieste, kde si užívajú oddych, sa zdržia.
Pri odchode z domu by mali dovolenkári dôkladne uzavrieť všetky okná a balkónové dvere, pretože práve cez ne sa zlodeji často dostávajú do bytov. Vyliezť na prvé, či druhé poschodie, alebo zhora na trináste či siedme im nerobí problémy.
Čo sa týka dverí, dôležité je taktiež zabezpečenie bytov kombináciou mechanických a elektronických bezpečnostných prvkov, ktoré zlodeja zavše odradia. Hrubému vypáčeniu zabránia i bezpečnostné dvere.
Dnes je na trhu široká škála kvalitných zabezpečovacích prostriedkov, či už špeciálne kovanie a zámkové systémy, alebo žalúzie, rolety, poistky dverných závesov, výplň zárubne dverí, ktoré znižujú riziko vlámania sa do bytu.
Občan by mal vytvoriť dojem, že sa v byte žije, napríklad aj časovým spínačom, ktorý v nastavených intervaloch bude zapínať svetlo alebo rádio. To je síce finančná fuška, ale kto má v byte cennosti, oplatí sa. Cenné veci si však múdry majiteľ ukryje v bankových bezpečnostných sejfoch. Ľudia, ktorí toho v byte majú naozaj veľa a cítia, že prípadným vykradnutím by prišli naozaj o veľké hodnoty, by si cennosti mohli odfotiť, to sa týka najmä hnuteľného majetku - šperkov a elektroniky pre prípad, ak by skutočne ku krádeži došlo. Doklady totiž požaduje poisťovňa k náhrade škody, či polícia, aby mohla vyhlásiť pátranie po odcudzených veciach.
V tejto súvislosti treba povedať, že polícia v pátraní po ukradnutých veciach nie je veľmi úspešná, hľadať video značky XY, ktorého sa v Košiciach predalo aj tisíc, je naozaj ťažké, Rovnako tak aj hľadať šperk, ktorý môže nosiť slečna na opačnom konci republiky. Niet preto divu, že majetková trestná činnosť je vo všeobecnosti najčastejšou príčinou znižovania percenta objasňovania trestnej činnosti.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári