mravčích metropol merajú dokonca centimetrom. Nie je to čudáctvo ale viera v platnosť jednej z najznámejších pranostík práve začínajúceho júla.
Podľa nej, ak si mravce stavajú v mesiaci júl väčšie a najmä vyššie mraveniská, údajne to veľmi spoľahlivo signalizuje, aby sme sa hotovili na príchod skorej a dosť tuhej zimy. Júlové počasie má podľa dedov schopnosť našepkať, aké počasie môžeme čakať v decembri. Česká ľudová múdrosť hovorí: Když červenec pěkne hřeje, v prosinci se zima skvěje. Poľská pranostika prognózuje január: V júli úpaly, január v mraze celý.
Inak je však mesiac júl dlhodobo najteplejším obdobím celého roka a to podľa ďalšej pranostiky: Keď dňa neubúda, pribúda tepla. Už naši predkovia ale dobre vedeli, že prílišné júlové horúčavy prinášajú aj hrozbu prudkých, neraz ničivých búrok, ľadovcov a povodní. Gorali varujú: Neteš sa v júli z teplej pohody, ale sa boj veľkej vody. I naši vidiečania múdro hovoria: Júl nám nesie sparno a krupobitie a tiež: Keď júlové slnko pečie, vtedy nám aj dážď potečie.
Tieto mokré výhľady môže potvrdiť už druhý júlový deň, na ktorý pripadá cirkevný sviatok Navštívenie Panny Márie. Aj dnes platí, že: Dážď na deň Navštívenia Panny Márie trvá až 40 dní. Platí údajne: Ak na Navštívenie dažde, dlhé pľušte budú ešte a tiež: Ak na navštívenie nemáš pohody, 4O dní čakaj menej slnka a viac vody, čo dupľuje aj výstraha: Ak na Navštívenie prší, v potok sa voda vŕši. Dážď z tohto dňa sa spája s obávanou pomedardovskou upršanou vlnou - prokopskými dažďami (Prokop 4. 7.) a niekedy trvá až do Zuzany - do 11. augusta. Moc napraviť to má ale Margita (13. 7.), ktorá niekedy vľúdne otvára čarovné teplé obdobie - margitovské leto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári