Košiciach.
"Zostavujeme databázu informácií o turistickom potenciáli obcí východného Slovenska - údaje z dotazníkov nám pri jej tvorbe významne pomôžu. V prvom kole na naše oslovenie vyplniť dotazníky zareagovali viacerí predstavitelia samosprávnych orgánov z obcí Košického kraja, ktorí pochopili, že naša vznikajúca databáza bude podkladom pre prípravu rozvojových projektov na čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie," hovorí profesor Gejza Timčák z katedry geopropagácie TU Košice.
Pre obce je ponuka spolupráce s odborníkmi z košickej Technickej univerzity mimoriadne výhodná - vyplnením dotazníkov, ktoré je možné získať prostredníctvom Úradu Košického samosprávneho kraja a jeho regionálnych pracovísk, otvárajú totiž dvere ďalšej kvalifikovanej obojstranne výhodnej spolupráci.
Po vyhodnotení údajov z dotazníkov budú na prospech obcí nasledovať naše ďalšie konkrétne kroky. Napríklad, ak obce potrebujú urbanistické úpravy, naporúdzi bude nehonorovaná pomoc študentov TU Košice - stavbárov, architektov, dizajnérov a ďalších. Budúci inžinieri, okolo 50 študentov z katedry geopropagácie, budú participovať na projekte i tak, že svoju pomoc životnému prostrediu vidieka a jeho agroturistickým formám zakotvia na základe faktov z dotazníkov a z osobného monitoringu už v tomto roku i do tém svojich diplomových prác.
Na základe podnetov z mikroregiónov začali sa odborníci z košickej Technickej univerzity, ale i ďalších inštitúcií, ktoré sa rozhodli vytvoriť konzorcium, zaoberať najmä perspektívami rozvoja vidieka na báze agroturistiky a biofariem. Konzorcium budú tvoriť Košický samosprávny kraj, katedra geopropagácie TU Košice, Slovenská agentúra životného prostredia, mimovládna organizácia Združenie pre ekológiu človeka a krajiny, ako i neziskové organizácie Bačovská škola a Cykloklub Košice.
Štefan Bačo, ktorý založil Bačovskú školu a je aj za hranicami Slovenska, známy snahou obnovovať dávne vidiecke tradície, do ďalších fáz projektu navrhuje aj vyhlásiť tvorivú súťaž, prostredníctvom ktorej by východniari dostali priestor na uplatnenie svojej kreativity.
"V rámci súťaže by východniari mohli projekt obohatiť o zaujímavé nápady, ktoré by nielen pomohli vidieku a agroturistike, ale stali by sa atrakciami i pre zahraničných turistov. Prax ukazuje, že hostí z cudziny fascinujú naše salaše, ľudové umenie i tradičná slovenská kuchyňa. Priam hitom sa môžu stať aj naše zdravé biopotraviny, dopestované na biofarmách bez akejkoľvek chémie," podčiarkol Štefan Bačo.
Podľa Timčáka, Baču a ich spolupracovníkov na východe Slovenska sú reálne predpoklady na budovanie ekologických fariem - v prvej etape už vytypovali na túto v zahraničí mimoriadne oceňovanú formu sprístupňovania vidieka pre turistov 11 príťažlivých lokalít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári