iní kolegovia. Odvčera však platí nový Zákonník práce, ktorý takúto výhodu zrušil. Rádioterapeuti a röntgenológovia sú znechutení a urobia všetko preto, aby došlo k zmene v legislatíve.
"Len dnes (včera - pozn. red.) sme obdržali nové nariadenie z riaditeľstva, o zmene v novom Zákonníku práce však viem už niekoľko dní. Ťažko povedať, či ide o nedopatrenie alebo zámer, zmenu však zapríčinilo to, že zo starej formulácie týkajúcej sa maximálneho pracovného času pracovníkov pracujúcich s ionizujúcim žiarením a chemickými karcinogénmi (najviac 35 hodín) z nejakých príčin vypadli pracovníci pracujúci s ionizujúcim žiarením," hovorí prednosta Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Fakultnej nemocnice s poliklinikou MUDr. Peter Mach, CSc. (snímka na titulnej strane), podľa ktorého sa situácia slovenských rádiológov stále len zhoršuje.
"Všetko sa odvíja od finančnej situácie. Aj keď Zákonník práce dáva možnosť rizikového príplatku v dosť veľkej škále, v našej nemocnici je situácia taká, že dostaneme iba to zákonné minimum. Preto je pochopiteľné, že kolegov vôbec nepotešilo, že budú pracovať denne o poldruha hodiny dlhšie," poznamenáva prednosta, ktorý si osobne myslí, že spomínaná zmena v Zákonníku práce nebola náhodná, ale cielená.
Čo na to jeho kolegovia?
"Je to poľutovaniahodné, že sa v našej republike neberie ohľad na pracoviská s ionizujúcim žiarením. Takúto zmenu mohol navrhnúť iba človek, ktorý vôbec nepozná takéto pracoviská. Neviem, aký dojem z toho máme mať - či nám po skrátenej pracovnej dobe, ktorú si rozhodne zaslúžime, vezmú aj rizikové príplatky. Tie sú, mimochodom, u nás minimálne, v našej nemocnici sú možno najnižšie v republike... Všade v zahraničí sú pracovníci s ionizujúcim žiarením vysoko hodnotení, len my na Slovensku sa ho akosi nebojíme," hovorí Mária Némethová, vedúca diplomovaná rádiologická asistentka, ktorá pracuje v škodlivom prostredí už 35 rokov. Podobne ako jej kolegovia pozoruje na sebe isté zdravotné zmeny, pod ktoré sa podľa všetkého podpísalo práve ionizujúce žiarenie.
"Následkom sekundárneho žiarenia, ktoré sa z prístrojov rozptyľuje do miestnosti, je predovšetkým väčšie vypadávanie vlasov, zhoršený zrak a suchá pokožka. Dlhoroční pracovníci majú neraz presušené ruky a lakte a trpia rôznymi lišajmi. Dokázať, že je to dôsledkom ionizujúceho žiarenia, je však ťažké, nikto tu nerobil takéto štúdie," poznamenáva M. Némethová. Osobne dúfa, že k zmene v legislatíve, ktorá rádiológov pripravila o malú výhodu oproti kolegom, došlo len omylom.
Vo FNsP zmenu pocíti asi osemdesiat pracovníkov Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód - sú medzi nimi lekári, zdravotné sestry, laboranti, rádiologickí asistenti i sanitári pracujúci v trojzmennej prevádzke. Prvýkrát sa im táto informácia dostala do uší minulý štvrtok, nechcelo sa im však tomu veriť. Oficiálne im to vedenie oznámilo v pondelok a od včerajšieho rána pracujú po novom. Aj keď sa cítia ukrivdení a sú pobúrení, nič to na veci nezmení.
"Ionizujúce žiarenie je jeden z najškodlivejších patogénov a rozhodne sa podpisuje pod poškodzovanie nášho zdravia. Doteraz to bolo kompenzované aspoň tým skráteným pracovným časom. Budeme preto usilovať o urýchlenú novelizáciu zákonníka práce prostredníctvom poslancov parlamentu, na ktorých budeme tlačiť, aby navrhli a presadili zmenu," zdôrazňuje MUDr. Ľubomír Demský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári