patria posedenia pred reštauráciami pri príjemnej hudbe, ale aj nočné diskotéky. Náš čitateľ sa nám posťažoval na diskotéku pri jednej z obcí. Hluk z nej, ako nám povedal, často počúvajú záhradkári vzdialení aj osem kilometrov. Názor nášho čitateľa nás dosť prekvapil, keďže tá diskotéka leží na odľahlom mieste v poli dosť ďaleko od najbližšej dediny. Aj hudba prúdiaca z diskoték v centre mesta však niektorým ľuďom, najmä bývajúcim v blízkom okolí, prekáža. Čo môžete teda v takýchto prípadoch robiť? Poradil nám riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu Košice MUDr. Pavol Slezák.
"Sťažnosťami tohto typu sa zaoberá odbor hygieny životného prostredia. Čo sa týka diskotéky, ktorú spomínate, nezaznamenali sme voči nej žiadne sťažnosti kvôli hlučnosti. Prípustnú mieru hlučnosti v obytných zónach počas dňa alebo noci upravujú príslušné kritériá. Prevádzkovateľ je povinný zabezpečiť, aby hluk z prevádzok neprevyšoval prípustné limity," uviedol P. Slezák.
Ak obyvatelia podajú sťažnosť na Štátny zdravotný ústav kvôli podozreniu z nadmernej hlučnosti, pracovníci ústavu prídu do samotného bytu sťažovateľa a priamo na mieste vykonajú merania. Riaditeľ ŠZÚ však upozorňuje, že občania by mali v prvom rade vec riešiť so samotným majiteľom prevádzky. Často už samotné upozornenie od ľudí žijúcich v okolí "zaberie" a majiteľ stlmí hluk. Ak u majiteľa nepochodíte, obráťte sa na mestskú políciu, ktorá môže takisto rýchlo a účinne zakročiť. Ak máte opakovane problém s hlučnosťou, je dobré obrátiť sa na obec alebo príslušný mestský úrad, ktorý je najkompetentnejší takéto záležitosti riešiť. Obecné úrady upravujú aj čas prevádzky takýchto zariadení. Ak nepochodíte ani tam, môžete sa obrátiť na Štátny zdravotný ústav.
"Naše skúsenosti hovoria, že ľudí často obťažuje aj hluk, ktorý je v prípustnej miere, napríklad do 40 decibelov. V takýchto prípadoch nemôžeme konať, pretože prevádzkovateľ neporušil žiadne pravidlo. Existuje jednoduché riešenie, ako sa môže majiteľ diskotéky vyhnúť problémom s prekročením hlučnosti. Je totiž zariadenie, ktoré sa dá priamo namontovať do aparatúry a to reguluje maximálnu možnú hlučnosť," uviedol P. Slezák.
V prípade zistenia nadmernej hlučnosti Štátny zdravotný ústav môže vydať opatrenia, ktoré musí prevádzkovateľ splniť, aby uskutočnil nápravu. Často stačí len odizolovať protihlukovou izoláciou interiéry a je po probléme. Krajným riešením je možnosť udelenia pokuty a to až do výšky pol milióna korún.
Na hlučnosť diskoték dostáva košický Štátny zdravotný ústav sťažnosti len sporadicky. Podstatne viac sťažností týkajúcich sa hluku dostali od občanov košických sídlisk, ktorí si sťažovali na hluk chladiarenských zariadení niektorých obchodných domov. Počas celej noci musia byť totiž chladiace zariadenia v prevádzke a agregáty bývajú často umiestnené vonku, kde počas celej noci vydávajú značný hluk. V takýchto prípadoch bolo obchodným domom väčšinou uložené, aby agregáty odizolovali od okolia protihlukovými bariérami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári