konania, opatrovateľskej služby a školstva bolo hlavným cieľom včerajšej porady primátorov a starostov Košického kraja s prednostom Krajského úradu Jánom Dolným a štátnymi tajomníkmi ministerstva vnútra a výstavby, Martinom Padom, resp. Jánom Hurným. Takisto sa hovorilo aj o stave decentralizácie štátnej správy, či uzavretí delimitačných protokolov.
"Pri prebiehajúcom procese decentralizácie štátnej správy je dôležité vypočuť si názory od ľudí v samospráve. V našom rezorte ide najmä o prenos kompetencií v stavebnom konaní, kde priznávam, že to celé neide celkom podľa našich predstáv. Je príliš mnoho stavebných úradov, keďže zákon bol trochu nešťastne formulovaný. Ten počet by sa mal zredukovať, no kedy sa stak stane je skôr otázka na vládneho koordinátora reformy V. Nižňanského. Aj pri prechode kompetencií z ministerstva životného prostredia na naše ministerstvo sa objavujú rôzne protichodné názory. Ešte musíme prediskutovať, ako bude fungovať Krajský stavebný úrad, ktorý bude mať viacero dôležitých kompetencií. Je ešte dosť, čo nám treba do konca roka urobiť," zhrnul svoje dojmy štátny tajomník J. Hurný.
V Košickom kraji z celkového počtu 4653 delimitačných protokolov podpísali starostovia a primátori 4626, čo je podľa Martina Pada v porovnaní s inými krajmi veľmi slušné číslo. Problematické sú podľa neho iba delimitačné protokoly, ktoré starostovia či primátori podpísali s výhradami. Starostovia kritizovali najmä fakt, že sa ku nim síce dostali kompetencie, no štát "zabudol" na nich uvoľniť finančné prostriedky. "Chcete z nás vyrobiť mágov a kúzelníkov. Niekedy mám pocit, akoby sme boli pre tento štát verejní nepriatelia," vyčítala finančné nezvládnutie prechodu kompetencií zo štátu na samosprávu pri opatrovateľskej službe primátorka Sečoviec Monika Bérešová. M. Pado skonštatoval, že samospráva nemala vždy pri preberaní kompetencí dostatok informácií o tom, čo na ňu prejde. Pripustul však, že nesutále ponosy zástupcov samosprávy na nedostatok financií sú zčasti oprávnené. "Chápem, že z litra vody ťažko uvaríme dva litre čaju..." Situácia sa podľa neho nezmenila ani v školstve. Kým predtým každý rok chýbalo KÚ a OÚ vyše miliardy korún, teraz sa situácia opakuje, avšak s tým rozdielom, že nad tým "plačú" samosprávy. "Nikto nikoho neoklamal, sami vidíte, že peňazí bolo a je málo. A ani budúci rok ich nebude viac...," dodal M. Pado.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári