oslávia práve dnes, pričom nedávno k nim pribudla aj dámska oslávenkyňa Petra. V cirkevnom kalendári sa slávi sviatok Stolca svätého Petra. Najznámejšími nositeľmi týchto krstných mien boli apoštoli Peter a Pavol. O ich obľube svedčí aj fakt, že za patrónov si ich vybrali mnohí remeselníci. Peter je napríklad patrónom pápežov, sklárov, hodinárov, hrnčiarov, kľúčiarov a zámočníkov, kamenárov, rybárov i lodníkov, výrobcov sietí, mäsiarov, či kováčov.
Najznámejší z apoštolov - Peter, sa v Galilei narodil približne okolo roka narodenia Ježiša - pôvodne sa volal Šimon a spolu s bratom Ondrejom bol rybárom -Ježiš oboch povolal, aby sa stali jeho učeníkmi. Peter sa stal prvým vodcom kresťanského spoločenstva - jeho život ukončila mučenícka smrť na kríži.
Petrov spoluoslávenec Pavol - predtým Šavol, tiež prešiel pod Ježišovým vplyvom veľkou premenou. Práve on je nositeľom pomenovania vytúženého včasného teplejšieho obdobia na začiatku času prázdnim a dovoleniek - populárneho pavlovského leta. V takéto hrejivé dni dúfajú aj bačovia, ktorí v prípade absencie pavlovského leta s obavami hovoria o studenom prelome júna a júla ako o čase ovčieho chladna.
O oboch apoštoloch môžeme dodnes čítať veľa podnetného v Novom zákone. Pamiatka apoštolov Petra a Pavla ostáva natrvalo zakotvená v mnohých pranostikách. Za svojich patrónov považujú oboch apoštolov aj hubári, ktorí skalopevne veria, že práve 29. jún je oficiálnym štartom hubárskej sezóny. Na Slovensku je nemálo oblastí, kde vyznavači rýdzeho a šetrného hubárstva považujú za nemiestne ísť na huby pred sviatkom Petra a Pavla. Na strednom Spiši napríklad hubári veria, že pred 29. júnom by sa neprípustné pokusy o zber húb premietli do previnilcovho neúspechu počas celej sezóny - ctitelia tradície, naopak, majú údajne zaručené plné košíky. Skúsenejší hubári pripúšťajú, že povera môže mať racionálne jadro, keď uznávajú, že podhubie na svoj vývoj potrebuje okrem nevyhnutnej vlahy aj pokoj a jeho výnosnosť môže predčasný príchod najnetrpezlivejších zberačov nepriaznivo poznamenať.
Za "predskokana" dvoch vľúdnych patrónov hubárov možno považovať Ladislava (27. 6.) - o ktorom pranostika hovorí: Ladislav, huby sial, Peter s Pavlom pozberal.
Najznámejšia stredoeurópska hubárska múdrosť však presvedčivo vraví, že práve: "Peter s Pavlom huby sejú". Ďalšia dupľuje: Deň svätého Petra a Pavla častuje príroda búrkami, zem však ožíva hríbami. Viaceré pranostiky ubezpečujú, že ak na Petra a Pavla prší, bude veľa húb.
Niektoré však dodávajú aj mrzutejšiu perspektívu, vraj dážď spôsobí i premnoženie myší a inej hlodavej hávede. Z toho by mali pramalú radosť pestovatelia obilnín, pre ktorých je práve 29. jún termínom, upozorňujúcim na približujúcu sa žatvu. Pranostiky vravia: Peter s Pavlom sušia obiliu, či natrhnú žitku korienky. Jedna z pôvabných roľníckych pranostík zakotvuje: Keď prejde deň Petra a Pavla svätého, chytajú sa ženci kosáka ostrého. Je len samozrejmé, že ženci túžia po pekných a slnečných dňoch. Dokumentuje to aj obsah pranostík: Keď na Petra Pavla deň jasný a čistý, úrodný rok bude istý i ďalšej: Ak na Petra a Pavla slnko svieti, čakaj peknú žatvu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári