potom, ako sa spolu s Oľgou Keltošovou dostal do nepriazne predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Politik s kultivovaným prejavom krátko nato prekvapil založením nového politického subjektu. S jeho menom sa nespája žiadna kauza.
Do politického tábora Ľudovej únie prešiel aj váš niekdajší stranícky kolega Gustáv Krajči. Práve oňho sa často zaujímali policajti počnúc zmareným referendom. Nemyslíte si, že práve jeho členstvo nepridá na popularite vašej strane?
"S pánom Krajčim sme sa na túto tému rozprávali už viackrát. Ja si ho ako človeka veľmi vážim. Pokiaľ ide o vyprodukované kauzy, ani jedna nebola dotiahnutá do konca. Ako právnik, kým nemám právoplatný rozsudok od súdu, tak každého človeka beriem ako nevinného. A pokiaľ ide o amnestované referendum, podľa môjho názoru pán Krajči predviedol na politickej scéne jednu neobvyklú vec, prejavil pokoru. Verejne sa ospravedlnil za zmarené referendum. Zobral zodpovednosť na seba, aj keď treba podotknúť, že v tejto záležitosti bol krytý rozhodnutím vlády. Vláda sa v zbore uzniesla na niečom, na čo Krajči doplatil. Ospravedlnenie by sme mali počuť aj od iných politikov. Nepokladám to síce za všeliek, ale za novú kultúrnu hodnotu na politickej scéne."
Lexa, to je ďalšie meno, s ktorým zavial do radov HZDS vietor nepopulárnosti. Na povrch vyšli indície, že práve spomínaný Krajči sa s ním stretol v Juhoafrickej republike. Aké sú vaše vzťahy s týmto teraz už s bývalým straníckym kolegom?
"Vždy som pozorne sledoval, čo sa deje okolo jeho osoby. Moje stanovisko a tiež stanovisko Ľudovej únie však je, že všetko, čo sa teraz deje v súvislosti s Lexom, je vec súdnej moci. Nerobme nátlak na súdy, nech uvážlivo zhodnotia každý dôkaz a vynesú spravodlivý právoplatný rozsudok."
Vzhľadom na to, že Lexa bol v tom istom politickom tábore ako vy, boli ste alebo ste v súčasnosti priatelia?
"V politike nie sú osobné priateľstvá bežné. Tam sú prvoradé záujmy. Pán Lexa bol dlhý čas v zahraničí, nestretával som sa s ním. Ani teraz s ním nekomunikujem."
Aké sú vaše momentálne vzťahy s bývalým straníckym šéfom Vladimírom Mečiarom? Ani jeho ste nikdy nezaraďovali do skupiny osobných priateľov?
"Na osobné priateľstvo mám svoj názor a v žiadnom prípade by som tak nehodnotil vzťah s Mečiarom. Stále totiž išlo o nadriadenosť a podriadenosť a minimálnu komunikáciu. Je to však minulosť a ja sa pozerám radšej dopredu. A vlastne ani neviem, koho by som mohol nazvať osobným priateľom Mečiara. On si totiž vždy vystačil sám. Momentálny stav je taký, že keď sa stretneme na parlamentnej pôde, neodpovedá na pozdrav, ani so mnou nekomunikuje. Dokonca, keď vystúpim v pléne, robí všetko preto, aby ma rušil. Ja si však z toho nerobím ťažkú hlavu."
HZDS bolo stále vnímané ako veľmi hlasný oponent vládnej koalície. V súčasnosti je ich krik oveľa tichší a nahrádza ho Smer. Práve vaša strana so Smerom podala návrh na vyslovenie nedôvery dvom podpredsedom vlády. Okrem toho spolu ste dali podnet na Ústavný súd SR v prípade poplatkov v zdravotníctve.
"Nemám v politike rád veľký krik. Som zástancom sofistikovanej politiky a hlavne odbornosti. Samozrejme určité politické metódy však treba používať, napríklad v prípade odborov, či obhajovania dôchodcov. V tomto prípade nátlakové akcie majú svoje opodstatnenie, pokiaľ sú demokratické. Čo sa týka Smeru, chceme sa odlíšiť. Máme svoju cestu ktorou určite pôjdeme. Sme odlišné politické subjekty, užšiu spoluprácu však nevylučujeme. My sme v prvom rade za silnú sociálnu sféru a tú dosiahneme iba za predpokladu podpory podnikateľskej sféry. Nie sme teda zástancami tvrdých či extrémnych ľavicových zásahov."
V začiatkoch vášho odchodu z HZDS sa často pretriasala otázka možnej spolupráce s gašparovičovcami. Aká je situácia teraz s odstupom času?
"Máme už sa sebou dva stretnutia s HZD. Posledný kontakt bol na ustanovujúcom kongrese, kde vystúpil aj Gašparovič. Momentálne do 10. júla toho roku sa zaoberáme vytváraním krajských organizácii. To je pre nás prvoradé. Potom nevylučujem s HZD ani užšiu spoluprácu."
Priznajme si, HZDS má za sebou kroky, napríklad privatizácia, ktoré sa určite zapíšu do história Slovenska čiernym písmom. Ku akej časti tohto politického bremena je ochotná prihlásiť sa aj Ľudová únia?
"Nebudeme sa hlásiť ku žiadnemu bremenu, tak ako sa ku svojim omylom nehlási terajšia vládna koalícia. Každý, kto je pri moci, urobí aj chyby. My sme sa dištancovali od mnohých skutkov z minulosti. Pripomeniem ešte raz, pokiaľ ku ktorejkoľvek kauze neexistuje právoplatný rozsudok, niet sa o čom rozprávať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári