Poproča uznal vinným z pokračujúceho trestného činu, za čo mu uložil trest 24 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní 4 rokov. Okrem toho si 47-ročný vdovec vyslúžil aj zákaz vykonávať podnikateľskú činnosť.
Súd ho uznal vinným, že ako majiteľ firmy M. J. Daja v rokoch 1996 1997 vystavoval fiktívne faktúry firmám, ktoré fungovali, ale aj takým, čo vôbec neexistovali. Na základe týchto faktúr si neoprávnene uplatnil odpočet dane z pridanej hodnoty spolu vo výške 4 537 331 korún. Z uvedenej sumy mu Daňový úrad Moldava nad Bodvou, okr. Košiceokolie, vyplatil, resp. poukázal na jeho osobný účet viac ako tri milióny korún. Zvyšok mu "daňováci" nevyplatili, pretože ho podozrievali, že sa dopúšťa trestnej činnosti.
Marián J. podnikal na základe živnostenského listu, v rámci ktorého mohol vykonávať aj obchodnú činnosť. V apríli 1995 sa zaregistroval na daňovom úrade ako platca dane z pridanej hodnoty, čím mu vzniklo právo uplatňovať si na daňovom úrade odpočet dane z pridanej hodnoty (DPH) za tovar, ktorý nakupoval(?) Uplatňoval si pomerne vysoké odpočty DPH tak často, až na seba upozornil pracovníkov daňového úradu, ktorí sa rozhodli, že si na neho posvietia… Daňová kontrola v jeho firme za roky 1996 - 1997 ukázala, že majiteľ firmy porušuje zákon. Marián J. totiž vystavoval fiktívne faktúry, ktorými predstieral nákup tovaru a platby zaň. Bez ostychu si však uplatňoval na daňovom úrade DPH, i keď v skutočnosti žiadnu neuhradil.
Z protokolu o kontrole dane z pridanej hodnoty za rok 1996 vyplynulo, že Marián J. vystavil 35 fingovaných faktúr so zdaniteľným plnením a DPH. Malo ísť o nákupy vo firmách Relo Košice, Datas, s. r. o., Združenie Damitex, L. A. Team Košice a Medúza v. o. s. V tejto dobre vynášajúcej činnosti obžalovaný pokračoval aj nasledujúci rok, keď podľa zistení pracovníkov daňového úradu vystavil ďalších 26 fiktívnych faktúr a príslušných dokladov. K už uvedeným firmám, od ktorých "nakupoval", pribudli Ikar, v. o. s. Košice, Jemi, s. r. o. Košice, Maveo, s. r. o. Pezinok, Ekostav, s. r. o. Košice, Links, v. o. s. Košice. Medzi "vyrobenými" obchodnými partnermi obžalovaného bola dokonca aj spoločnosť B. M. G., s. r. o. Košice.
Uvedeným spôsobom sa Mariánovi J. podarilo neoprávnene uplatniť si odpočet DPH vo výške 4 a pol milióna korún… Spáchanie pokračujúceho trestného činu podvodu čiastočne dokonaného, resp. v štádiu v pokusu, obžalovaný jednoznačne poprel. K jednotlivým faktúram, ktoré vystavil a tiež k pokladničným dokladom, sa odmietol vyjadrovať. Na pojednávaní využil právo nevypovedať, preto dostali slovo svedkovia. Oni a tiež listinné dôkazy ho usvedčovali z podvodu, ktorý mu kladie za vinu obžaloba.
"Pri daňovej kontrole sme zistili, že dodávatelia, ktorí mali obžalovanému predať tovar, mu ho nedodali, a teda nevyhotovili ani daňové doklady, ktoré predložil. Porovnávali sme aj pokladničné bloky, ktoré mal zaúčtované on s tými, čo boli vydané z registračnej pokladne príslušnej firmy. Zistili sme, že sú rozdielne, je vylúčené, aby ich vydala tá istá registračná pokladňa," uviedla Ing. Katarína S. Jej kolegyňa Anna P. zdôraznila, že Mariánovi J. poukazovali na jeho účet z prostriedkov štátneho rozpočtu financie, ktoré si uplatňoval ako odpočet DPH. "Za posledný kvartál roku 1997 sme mu už odpočty DPH neuhradili, pretože sme mali podozrenie, že niečo nie je v poriadku," uviedla svedkyňa. Pred súd predstúpili aj niektorí konatelia existujúcich košických firiem, ktorí zhodne uviedli, že faktúry a pokladničné doklady, na základe ktorých si obžalovaný uplatňoval odpočty DPH, neboli vystavené v ich firmách.
Svedkovia upozorňovali na fakt, že uvedené doklady neboli opatrené originálmi ich pečiatok, ani podpismi príslušných zodpovedných pracovníkov… Pozornosť mužov v talároch upriamili aj na skutočnosť, že niektoré tovary uvedené vo faktúrach vôbec nepredávali. Ľuboš A. navyše uviedol, že celková suma, ktorú mal obžalovaný zaplatiť v jeho firme za nakúpený tovar, je taká vysoká, že si je istý tým, že nákupy v takej hodnote neboli nikdy realizované… Predavačky, ktoré pracovali u obžalovaného, uviedli, že nikdy nezaregistrovali väčší prísun tovaru do obchodu. Zdôraznili pritom, že na to neboli vytvorené ani podmienky, pretože chýbali primerané skladovacie priestory.
Senát krajského súdu v Košiciach nemal o vine Mariána J. žiadne pochybnosti. Uznal ho vinným z pokračujúceho trestného činu podvodu a vymeral mu hore uvedený, mimoriadne znížený trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby. Ako uviedol predseda senátu, súd zohľadnil pri výmere trestu všetky okolnosti prípadu, vrátane nepriaznivého psychického stavu obžalovaného, ktorý sa podľa psychiatričky, čo ho lieči, nezlepšuje. Skutku, pre ktorý stál pred súdom, sa dopustil pred šiestimi rokmi a odvtedy viedol riadny život. Z charakteristík na Mariána J. vyplynulo, že je nezamestnaný, pred štyrmi rokmi ovdovel a stará sa o tri deti a celý chod domácnosti. Obžalovaný verdikt súdu prijal, prokurátor sa k nemu zatiaľ nevyjadril, preto nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári