dovolenkový pobyt v zahraničí. Cestovky sa pretekajú v ponúkaní last minutes a tak aj tí, čo majú trochu hlbšie do vrecka, majú dvere za hranice (všedných dní) otvorené. Zopár drobných sa dá ušetriť aj tak, že trochu času venujete tomu, kde si zameníte peniažky, ktoré plánujete počas dovolenky minúť.
Takže zopár rád do života. Ak máte účet v banke, informujte sa, aké poplatky by ste platili pri nákupoch vašou platobnou kartou v zahraničí, respektíve pri akých kurzoch by vám zhruba preratávali výber z bankomatu v krajine, do ktorej sa chystáte. Keď už budete tieto informácie mať, zvážte, či sa vám oplatí zamieňať hotovosť. Ak sa rozhodnete predsa len pre alternatívu mať peniažky pekne v peňaženke, informujte sa vo vašom hoteli, zvlášť, ak ide o väčší obnos, či budete mať vo vašom hoteli trezor, kde by ste si ich prípadne mohli uschovať, kým budete ležať niekde pri pláži.
Ak už ste teda rozhodnutí vziať si valuty, zistite si, v ktorej banke či zmenárni vám vaše peniažky zamenia pri najvýhodnejšom kurze. Nezabudnite však pýtať sa zároveň aj na výšku poplatkov. Aktuálne bankové kurzy a poplatky si ľahko nájdete na internete. Pre pokoj vašej duše, ak chcete mať istotu, že ste naozaj menili koruny na valuty najvýhodnejšie, skočte aj do nejakej tej zmenárne. Väčšina z nich si neúčtuje žiadne poplatky a tak zamieňanie peniažkov prostredníctvom zmenární je väčšinou najvýhodnejšie. V mnohých prípadoch majú aj kurzy nižšie ako samotné banky.
My sme navštívili tri zmenárne, aby sme si aspoň orientačne porovnali kurzy a milo nás prekvapilo zistenie, že mnohé zmenárne majú v ponuke aj špeciálne akcie pre svojich klientov.
Všetky tri zmenárne sme navštívili v rovnaký deň popoludní medzi jednou a druhou. Ako prvú sme si zobrali na mušku zmenáreň spoločnosti Kalken na Železničnej stanici. Euro ste mohli kúpiť v tom čase za 41,7 koruny, chorvátsku kunu za 6,3 Sk, britskú libru za 59,85 Sk, sto forintov ponúkali za 16,67 Sk, českú korunu ste si mohli vymeniť pri kurze 1,335 a americký dolár by vás bol vyšiel na 36,25 koruny.
Ako nám povedala sympatická slečna za okienkom, na stanici si môžete zameniť až štrnásť druhov mien. Neúčtujú si žiadne poplatky. "Keďže sídlime na stanici, najväčší záujem je o zamieňanie českých korún a eur na koruny," uviedla zamestnankyňa zmenárne. V čase našej návštevy mali akciu - za tisícku ste mohli dostať rovných 6000 forintov. Ak si zamieňate peniažky častejšie, výhodné je aj zaobstarať si kartu tejto spoločnosti, na základe ktorej budete mať zvýhodnené kurzy.
Za Dargovom na Mojmírovej ulici má zmenáreň spoločnosť Kenex. Tá v pondelok popoludní predávala jedno euro za 41,8 koruny, chorvátsku kunu 6,3, britskú libru za 59,7, sto forintov stálo 16,5, česká koruna 1,325 Sk a dolár ste si mohli kúpiť za 36,2 koruny. V tejto zmenárni sme natrafili tiež na jednu akciu, ktorá platí až do 15. septembra. Ak sa vrátite z dovolenky a ostali vám ešte valuty, ktoré ste si kúpili v Kenexe, odkúpia ich v tejto zmenárni od vás za rovnaký kurz, ako ste ich kúpili vy. Môžete však vrátiť maximálne polovicu kúpených valút. Ani v tejto zmenárni poplatky neplatíte a tiež ponúkali 14 druhov mien.
Stánok pred Slovanom, kde je aj trafika, má vo výklade vysvietené kurzy takisto všetkých 14 mien, nie každý deň však majú aj všetky k dispozícii pre klientov. V čase našej návštevy však podľa zamestnankyne mali všetky druhy valút. Ani tu poplatky neplatíte. V pondelok popoludní predávali euro po 41,9Sk, kunu za 6 korún, britskú libru za 60,2 koruny, česká koruna stála 1,35 Sk a americký dolár by vás bol vyšiel na 36,5 koruny.
Na záver už len jedna poznámočka - nevekslujte. Ak neviete, aké ochranné známky má mať valuta, ktorú kupujete, radšej na kšeft s vekslákom zabudnite. Na snahu zarobiť pár drobných už doplatilo mnoho dôverčivých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári