susedných krajín, ale aj EÚ sa tamojšia vláda "musela" rozhodnúť pre jeho novelizáciu. Hlavným dôvodom výhrad slovenskej strany bola zasahovanie tohto zákona do našej legislatívy ako ak to, že maďarské orgány chceli vyplácať finančnú podporu rodičom iba tých detí, ktoré navštevujú školu s vyučovacím jazykom maďarským. Aj mäkšia verzia tzv. krajanského zákona, ktorú začiatkom týždňa prijal maďarský parlament je však tŕňom v oku nielen predstaviteľom slovenskej vládnej koalície, ale v podobnom duchu sa vykadrujú aj opoziční politici. Premiér M. Dzurinda ju označil za absolútne neprijateľnú pre Slovensko, pričom tento zákon má podľa neho exteritoriálne účinky a je v rozpore s medzinárodným právom. Zároveň uviedol, že vláda zabráni diskriminačným účinkom aplikácie tohto zákona na našom území. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner dokonca uviedol, že vláda má už údajne v paragrafovom znení pripravené protiopatrenie k tomuto zákonu.
Košickí predstavitelia Strany maďarskej koalície, ktorá ako jediná z našich parlamentných strán súhlasila s prijatím spomínaného zákona, nechápu hystériu, ktorá sa kvôli tomuto problému rozpútala. Svorne tvrdia, že zahraniční Slováci majú u nás omnoho väčšie vymoženosti, než budú mať zahraniční Maďari v Maďarsku. Tvrdenia o údajnej diskriminácii, ktorá by nastala pre Slovákov vo "feldvidéku", považujú za značne pritiahnutú za vlasy.
"Krajanský zákon prijal parlament v Budapešti v takej podobe, ktorá je prijateľná pre Slovensko. Pri trošku dobre vôli a ústretovosti našich orgánov by nemal byť problém s tým, aby sme ho aj u nás akceptovali," myslí si člen Predsedníctva SMK Štefan Zachariáš.
Ten vôbec nemá pocit, že spomínaný zákon nejakým spôsobom narušuje suverenitu SR. "Veď je častou praxou, že podobným spôsobom sú podporované aj iné národnostné menšiny, či už ide o Rómov alebo Karpatských Nemcov. Preto si nemyslím, žeby sa z toho malo robiť také veľké haló. A ak má niekto výhrady voči tomu, že prijímateľmi finančnej pomoci by mohli byť občania aj SR, po novelizácii to zo zákona vypadlo. Financie už pôjdu pre konkrétnu výchovnovzdelávaciu inštitúciu. Navyše keď vstúpime do EÚ, bude to úplne prirodzené, že naši študenti môžu ísť na hocijakú univerzitu v Paríži, Varšave alebo Budapešti. Nechápem, kde je problém a prečo určité sily aj v koalícii zbytočne dramatizujú situáciu," pýta sa šéf poslaneckého klubu SMK-Smer-ANO-SDKÚ v parlamente košického VÚC.
Podobný názor zdieľa aj jeho stranícky kolega - poslanec NR SR Alexander Albert (na snímke). Podľa jeho slov v novele nie je nič, čo by akýmkoľvek spôsobom poškodzovalo Slovákov a znevýhodňovalo ich na úkor maďarskej menšiny u nás. "Pokiaľ dobre viem, tak slovenským politikom najviac vadili finančné príspevky na žiaka. Teraz však prídu peniaze do konkrétnej školy alebo do Csemadoku, ktorí už budú vedieť ako ich rozdeliť. Navyše, nezakrývajme si oči, tie príspevky k nám z Maďarska chodili už dávno predtým. Jediný rozdiel je iba v tom, že Maďari tomu dali podobu zákonu..."
Poslanec Albert nechápe, prečo to niektorí koaliční politici bezdôvodne nafukujú tento problém. "Mnohí z nich pritom kritizujú to, čo ani nevideli. Opakujem, žiadna diskriminácia z tohto zákona nehrozí, ide iba pomoc maďarskej vlády zahraničným Maďarom v kultúrnej a vzdelávacej oblasti. O tom to celé je," dodáva A. Albert.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári