teplo, musia mať všetky okná pozatvárané. Tvrdia, že tak, ako tohto roku, spaľovňa ich ešte nikdy až do takejto neúnosnej miery neobťažovala. Problém sme už v našich novinách vysvetlili, vysvetlenie však rozhorčených ľudí neuspokojí. Chcú rýchle riešenie situácie. To však, ako sme zistili, jednoducho nie je.
Ako už v našich novinách vysvetlila riaditeľka spaľovne Ing. Anna Makatúrová, pri spaľovaní odpadu sa vytvára para. Keďže Tepláreň Košice tohto roku výrazne obmedzila odber pary od spaľovne, spaľovňa ju jednoducho musí vypúšťať von. A práve preto je ten zvuk výraznejší. Čím viac pary uniká von, tým je hluk väčší.
Prečo tepláreň neodoberá viac pary na spaľovne, na to sme sa opýtali jej riaditeľa Ing. Jána Ferenciho. "Nemôžeme odoberať viac pary od spaľovne, pretože nám výrazne poklesol jej odber po tom, čo skončilo prevádzku viacero veľkých podnikov v priemyselnej zóne ako mlyn, mliekareň a podobne. Rokovali sme o tomto probléme so spaľovňou, kde sme si vysvetlili situáciu. Viac jednoducho odoberať nemôžeme."
Môže urobiť spaľovňa niečo, aby zvuk najmä vo večerných a nočných hodinách zredukovala na prijateľnejšiu úroveň? "Opatrenia, ktoré boli v našich silách, sme prijali. Večer a v noci tlmíme jeden ventil, ktorý tlmiť môžeme. Nič iné sa v tejto situácii robiť nedá. Odpad, ktorý produkuje mesto a ktorého je z roka na rok viac, likvidovať musíme v našich zariadeniach, ktoré fungujú na princípe parného kotla. Čím viac odpadu, tým viac pary. Problém skomplikoval fakt, že hoci vyrábame najlacnejšiu paru, tepláreň ju od nás neodoberá. Po iné letá od nás brali zhruba 7 ton pary vyprodukovanej za hodinu. Tohto roku odoberajú len asi tri tony. Pritom my za hodinu pri už tlmenej prevádzke vyprodukujeme asi 24 ton. Spaľovňa určite nebola dimenzovaná na to, aby svojím hlukom obťažovala okolie. Prebytočnú paru, ktorú od nás nemá kto zobrať, však musíme vypúšťať," vysvetľuje riaditeľka spaľovne Ing. Anna Makatúrová.
Obmedziť prevádzku v noci jednoducho nejde, pretože by dochádzalo ku kumulácii odpadu. Denne mesto vyprodukuje asi 300 ton smetí, ktoré treba zlikvidovať. "Okamžité riešenie hluku je jediné - odstaviť spaľovňu. Ale to jednoducho nie je možné," hovorí A. Makatúrová.
V prípade podozrenia z prekročenia prípustnej miery hluku môžu občania požiadať Štátny zdravotný ústav, aby priamo v ich byte vykonal merania hlučnosti. V prípade zistenia prekročenia povolenej miery hlučnosti by mohol Štátny zdravotný ústav prikázať spaľovni vykonanie určitých opatrení smerujúcich k náprave. "Ja budem len šťastná, keď niekto príde a povie, čo máme robiť. Riešením by bolo postavenie parnej turbíny, ktorá by produkovala elektrickú energiu. To však predpokladá investíciu vo výške niekoľkých desiatok miliónov korún. Keďže vyrábame najlacnejšiu paru z ekologicky obnoviteľného zdroja energie, uchádzame sa v spolupráci s mestom aj o prostriedky zo štrukturálnych fondov. Tento projekt však predpokladá proces trvajúci niekoľko rokov."
Toľko však ľudia žijúci v okolí za takýchto podmienok určite nebudú ochotní čakať. Situácia sa vyhrotila pred dvomi týždňami a oni už toho majú plné zuby. Nervozita sa priamoúmerne zvyšuje s množstvom prebdených nocí. Pýtajú sa - to kvôli tomuto nám zdvihli poplatky za odpad? "Momentálne dokončujeme prioritnú ekologickú investíciu za 110 miliónov korún, ide o čistenie spalín. Výstavba turbíny si žiada porovnateľný objem investícií, v prvej fáze je potrebných asi 50 miliónov. Keby sme realizovali všetky investície naraz, ľudia by za odpad museli platiť niekoľkonásobne viac. Poplatky za odpad však boli kalkulované najmä s prihliadnutím na sociálnu únosnosť," hovorí riaditeľka spaľovne.
Okamžité, jednoduché a lacné riešenie, zdá sa, nie je. Jediné, čo môžu zatiaľ občania robiť, je dať si urobiť merania hlučnosti, aby mali na papieri, či je hlučnosť v prípustnej miere alebo nie. V prípade jej prekročenia sa môžu obrátiť na príslušné zložky štátnej správy a samosprávy, aby tie v súčinnosti so spaľovňou našli riešenie. Pretože žiadny problém nemôže byť neriešiteľný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári