riešiť nejasnú perspektívu školy radikálne a teda zostať v jej priestoroch.
"Blíži sa koniec školského roka a vedenie školy, ako aj zástupcovia magistrátu nám sľúbili, že prídu medzi nás, aby sme vedeli, kde budeme zaradení, čo bude so školou. Nič sa ale neudialo," hovorí vychovávateľka a predsedníčka odborov školy Júlia Olekšáková.
Dopĺňa ju učiteľka biológie RNDr. Nadežda Mochnacká: "Pred Vianocami nám riaditeľka oznámila, že tento školský rok je náš posledný. Končí sa tento piatok, keď rozdávame vysvedčenia. Nik s nami nerozpráva, ako sa vyrieši situácia. Od pondelka máme nárok na dovolenku, pani riaditeľka nám ju zakázala čerpať kvôli likvidácii školy. A čo my? Zákonník práce hovorí svoje. Porušujú sa naše práva," vysvetľuje N. Mochnacká a dodáva, že podľa jej názoru škola s takým odborným potenciálom zrušená byť nemala. "Momentálne sme však v takej situácii, že ak by nám niekto povedal, že škola bude fungovať riadnym chodom od septembra, nemala by žiakov a zrejme ani učiteľov. Návrat späť neexistuje. Väčšina učiteľov už vie, kde bude pracovať. Nemáme však rozviazaný pracovný pomer, nevieme, kedy sa tak stane a akou formou. Nie sú dodržané výpovedné lehoty. Navyše sa domnievame, že každá z nás má nárok na odstupné. Včera nás riaditeľka požiadala, aby sme napísali list na záchranu školy. Teraz? Slepo sme dôverovali. Prečo sa riaditeľka nezasadila o našu školu, prečo za nás nebojuje?"
Podľa riaditeľky školy PaedDr. Marty Krakovskej sa všetko začalo, keď bolo v budove zriadené gymnázium. Na škole sa začal umelo znižovať počet žiakov. "Vymenilo sa totiž garde, od septembra sme v podnájme v priestoroch, kde sídli gymnázium. Predtým to bolo naopak. Prečo by mala byť zrušená práve ZŠ Exnárova? Máme triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. To nemá ani jedna z celkovo ôsmich škôl na Furči. Zároveň máme na škole projekt Infovek, ktorý budeme musieť vrátiť do Bratislavy, keďže až po dvoch rokoch realizácie by sa stal našim vlastníctvom. Škola je vzdelávacím centrom učiteľov matematiky, zemepisu a prírodopisu pre celý Košický i Prešovský kraj."
Ako uviedla, pociťuje tlaky na rozdelenie majetku, ústne vraj dostala informáciu, že výpovede budú doručené v piatok. "Dosiaľ však nemáme žiaden písomný doklad o tom, že nás chcú zrušiť. Kedysi sme mali 1160 žiakov, teraz ich je dvesto. Žiaci už vedia, kam pôjdu, učitelia žijú v neistote. Nemajú výpovede, nemôžu sa nikde zamestnať."
O vyjadrenie k latentnému postupu mesta k učiteľom sme požiadali vedúceho odboru školstva Magistrátu Ing. Štefana Kandráča.
"Je to jediná ZŠ, ktorá sídli v priestoroch, ktorých vlastníkom nie je mesto Košice. Gymnázium sa rozrastá a priestory, ktoré dnes ZŠ využíva, na budúci rok bude potrebovať. Žiaci tejto školy prejdú na dve základné školy v rámci sídliska," zhodnotil výber tejto školy určenej na zánik.
Prečo však až teraz odbor školstva predkladá mestskému zastupiteľstvu materiál o racionalizácii škôl?
"Tento materiál sa pripravoval pol roka, aby sme mohli jednoznačne odôvodniť všetky kroky racionalizácie. Požiadali sme ministerstvo školstva o vyradenie subjektov zo siete škôl, to nás požiadalo o doplnenie uznesenia mestského zastupiteľstva a vyjadrenie mestskej školskej rady. Urobíme tak do 5. júla."
Je podľa vás tento postup korektný voči učiteľom?
"V prípade, že mestské zastupiteľstvo neodsúhlasí zrušenie školy, začne sa na nej nový školský rok v pôvodných priestoroch."
Existuje však aj možnosť, že zastupiteľstvo zánik školy schváli a následne ministerstvo neodobrí vylúčenie tejto školy zo siete...
"Teoreticky taká možnosť existuje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári