rokovanie zastupiteľstva hlavný kontrolór košického VÚC Vojtech Farkaš. Jej cieľom bolo najmä skontrolovať príjmy a výdavky rozpočtu samosprávneho kraja a spôsob nakladania s jeho majetkom za obdobie medzi novembrom 2002 a májom 2003. Ako to už pri hospodárení s "nesúkromným" majetkom býva, o pozoruhodné a z pohľadu VÚC nie príliš finančne radostné zistenia v nej nebola núdza...
Štyria kontrolóri v teréne zistili viacero závažných nedostatkov, pričom finančná škoda dosahuje niekoľko miliónov korún. "V Dome dôchodcov a sociálnych služieb na Južnej triede v Košiciach sme podali aj trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Zatiaľ nám ich zamietli, momentálne sa celá vec rieši na krajskej prokuratúre," informoval nás Vojtech Farkaš.
Kontrolou sa totiž zistilo, že riaditeľ tohto DSS umožnil istej stavebnej firme bezplatné parkovanie ich vozidiel aj po pracovnej dobe, skladovanie stavebného materiálu, vyčlenil zadarmo a bez akejkoľvek nájomnej zmluvy priestory pre jej pracovníkov v čase, keď táto firma pre DSS nevykonávala žiadnu prácu. Konaním vedúceho pracovníka, ktorý mimochodom taktiež zadarmo používal motorové vozidlo tejto súkromnej stavebnej firmy, došlo k škode 30 000 Sk pre KSK. Spomínané auto si zrejme vážil viac ako služobné vozidlo, keďže to nechal v zime stáť na dvore, avšak "sponzorské" auto stálo počas tej istej doby v garáži. Keď prišla kontrola, snažil sa všetky svoje prehmaty riešiť dodatočným podpisom zmlúv, avšak kontrolóri sa nedali obalamutiť.
"Nemôže sa stať, aby bola zvýhodnená istá firma, ktorá bez toho, aby platila nájom, tam mala svoje sídlo. Ide o verejný majetok, no keď tam niekto parkuje a užíva tamojšie priestory, mal by za to platiť. Aj z týchto dôvodov sme podali trestné oznámenie," hovorí V. Farkaš. Hoci ten navrhol odvolať predsedovi KSK riaditeľa DSS z funkcie, R. Bauer sa kvôli reštrukturalizácii činnosti zariadenia a jeho celkovej rekonštrukcie nateraz rozhodol "iba" odobrať funkčný príplatok na pol roka a znížiť na polovicu odmeny za riadenie počas štvrťroka.
Vyše troch mesiacov sa kontrolóri venovali aj "čudnému" hospodáreniu na SOU nábytkárskom v Spišskej Novej Vsi, pričom zistili viacero závažných nedostatkov. Kontrolór ich pripisuje nedostatočnej manažérskej práci a nedbanlivosti riaditeľa Ivana P. Ten však sám požiadal o uvoľnenie z funkcie, pričom zastupiteľstvo v pondelok jeho žiadosť na návrh R. Bauera schválilo.
Medzi najväčšie prehrešky riaditeľa patrilo rozhodnutie o odstránení stavby nedokončeného objektu baníckej ubytovne v Rudňanoch. Dodávatel tejto "búračky" predložil koncom novembra na podpis riaditeľovi faktúru na 993 500 napriek tomu, že ju ešte neukončili. Ešte ten deň však všetky peniaze odišli na účet dodávateľa... Riaditeľ potom ani len nepožiadal firmu, aby neoprávnene získané peniaze vrátila a takisto si neuplatnil ani zmluvnú pokutu. Taktiež sa mu podarila ďalšia čudná sanácia, čím došlo k zníženiu účtovnej hodnoty budovy v správe SOU-N, ktorá sa zhodou okolností v tom čase predávala... Okrem toho postupoval nesprávne pri zaraďovaní pracovníkov vo verejnej službe, čím zvýhodnil svojich zamestnancov o takmer 84 000 Sk a ďalších 6658 Sk neoprávnene vyplatil na odmenách. Niekoľko pracovníkov SOU-N malo v dohode o pracovnej činnosti uvedené ten istý predmet činnosti ako ich mali uvedené v pracovnej zmluve, čím došlo k ďalšej vyše 28-tisícovej škode. SOU-N malo taktiež podpísanú viacero nevýhodných zmlúv o prenájme, čím prišlo k škode za minimálne 300 000 Sk.
"Riaditeľ zanedbal svoje povinnosti, nedal im ani pokutu a nežiadal ani o vrátenie čiastky. Keby sme tie peniaze mali, mohol samosprávny kraj ušetriť. Nesprávne sa postupovalo pri zaraďovaní do platových tried zamestnancov vo verejnej službe, podpise nájomných a ďalších zmlúv. Nehovorím, že zo strany riaditeľa išlo o úmysel, skôr o zanedbanie jeho povinností. Jednoducho sa dostatočne nevenoval ekonomickej stránke. Situácia v kraji však nie je taká, aby sme si mohli dovoliť neefektívne využívať finančné prostriedky zo strany štátu. Sú to verejné prostriedky a preto sa vždy musia využívať hospodárne," tvrdí V. Farkaš a dodáva, že "jeho" ľudia nenašli za celý čas ani jednu inštitúciu takpovediac z čistým štítom.
Kontrolóri zistili aj porušenie zásad finančného hospodárenia škôl a školských zariadení v košických SOU stavebnom na Ostrovského a Kukučínovej, SOU energetickom vo Veľkých Kapušanoch a košickom Konzervatóriu, v ktorých mali neuhradené záväzky vo výške viac ako 100 000 Sk. Ich riaditeľom boli podľa výšky previnenia odobraté osobné príplatky až za tri mesiace. Prvú výstrahu podľa Zákonníka práce dostal riaditeľ SOU na Ostrovského. Hoci vedel, že jeho učilište má problémy s úhradou faktúr za médiá, nechal si do svojej kancelárie nakúpiť nábytok za 31 000 Sk a pre školu zaobstaral 6 ks počítačov za 177 143 Sk... Hospodárnejšie by sa mohla správať aj poliklinika v Moldave nad Bodvou najmä v prípade svojej nerentabilnej práčovne. Ak by si poliklina túto službu objednala u súkromníka, za rok by usporila takmer 295 000 Sk.
Hlavný kontrolór navrhol R. Bauerovi po výsledkoch kontroly v jednotlivých organizáciách R. Bauerovi už viacero personálnych "čistiek". Zatiaľ sa však len málo z nich realizovalo.
"My sa v prvom rade snažíme o prevenciu a pomoc pri odstránení nedostatkov. Personálne dôsledky nie sú na nás, my len podávame návrh predsedovi, ktorý to dá odsúhlasiť na zastupiteľstvo. Dokážeme určiť mieru zavinenia, preto môžeme vedieť, čo dotyčný mal urobiť a čo mohol. Dal som už nejaké návrhy na odvolanie riaditeľov, no opakujem, je to záležitosť pána predsedu, či si ich osvojí a preloží zastupiteľstvu alebo nie," konštatuje V. Farkaš.
Mimochodom, svoju zákonnú povinnosť si nesplnil ani predseda košického VÚC. Hoci ho zastupiteľstvo zaviazalo navýšiť početný stav na útvare Hlavného kontrolóra o dvoch pracovníkov do 30. marca 2003, doteraz sa tak nestalo. "Aj preto máme najnižší stav kontrolórov spomedzi všetkých samosprávnych krajov... So súčasným počtom pracovníkov stihneme skontrolovať všetky naše zariadenia maximálne za 7 rokov. Ideálny stav by pritom bol, aby sme to vykonali najmenej raz za tri roky," dodáva hlavný kontrolór košického VÚC Vojtech Farkaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári