hospodársky výsledok bol dosiahnutý kvôli potrebe zreálniť stav účtovníctva zaúčtovaním opravných položiek a rezerv. Detailnejšie sme o výsledkoch hospodárenia spoločnosti informovali v sobotňajšom vydaní.
"V prípade nevyčerpania týchto prostriedkov dôjde postupne k ich rozpúšťaniu do výnosov," uviedol v tejto súvislosti predseda dozornej rady Jaroslav Haščák. "Preto predstavenstvo navrhne na júlovom valnom zhromaždení akcionárom, aby rozhodli o zaúčtovaní tejto straty do neuhradenej straty za minulé roky. Ak tento návrh neprejde, bude sa musieť strata riešiť znížením základného imania."
V prípade schválenia tohto návrhu by základné imanie spoločnosti pokleslo zo súčasných 5,642 miliardy na 3,092 miliardy korún a menovitá hodnota akcií by klesla z 343 na 188 korún.
Zástupcovia Penty na piatkovom stretnutí s novinármi informovali o svojom zámere posilniť svoj vplyv v spoločnosti odkúpením 16 percent akcií VSŽ od FNM. Fond bude pravdepodobne už v krátkom čase akcie predávať cez burzu. Penta sa o ne bude uchádzať, rozhodujúca však bude samozrejme cena. Penta chce odkúpiť balík akcií aj od A.R.T. Investments. Po týchto dvoch obchodoch by mohla mať Penta až cez 80 percent akcií.
Na valnom zhromaždení budú akcionári rozhodovať aj o stiahnutí akcií VSŽ z burzy, k ich zmene na listinné akcie, čo by malo za následok obmedzenie prevodu akcií. Jaroslav Haščák uviedol, že súčasná akcionárska štruktúra s 80-imi tisíckami drobných akcionárov je nevyhovujúca. "VSŽ potrebuje jasne vyprofilovanú akcionársku štruktúru. Mala by byť zmenená z terajšej verejnej otvorenej spoločnosti na súkromnú uzavretú spoločnosť orientujúcu sa na strategické investície," povedal. Preto drobní akcionári dostanú právo predať svoje akcie prostredníctvom povinnej ponuky už tohto roku. Cena za akciu sa vypočíta ako priemer ceny akcií na burze za posledných šesť mesiacov alebo polovica čistého obchodného imania pripadajúca na jednu akciu. Rozhodujúca bude vyššia z týchto dvoch cien. Predpokladá sa, že cena, za akú budú môcť akcionári svoje akcie predať, sa bude pohybovať na úrovni 80 až 90 korún. Odchýlenie od tejto ceny by mohol spôsobiť ešte burzový predaj akcií VSŽ, ktoré vlastní FNM. Mimochodom, medzi akcionármi vlastniacimi viac ako jedno percento akcií už nefiguruje meno exprezidenta VSŽ Jána Smereka.
Akcionári však nemusia svoje akcie predať. V takom prípade môžu v ďalších rokoch dostávať dividendy, ale samozrejme iba v prípade dosiahnutia zisku spoločnosti. Keďže za minulý rok bola vykázaná strata, tohto roku akcionári dividendy nedostanú. V prípade ponechania si akcií sa akcionári budú v prípade likvidácie spoločnosti spolupodieľať aj na prerozdelení likvidačného zostatku.
* * *
Najväčším problémom VSŽ sú súdne spory
Košice - V prípade neúspechu VSŽ v súdnych sporoch vedených proti tejto spoločnosti môže véesžetka stratiť až 3,7 až 3,8 miliardy korún. V prvom polroku minulého roku evidoval právny odbor až 373 súdnych sporov pochádzajúcich väčšinou ešte z 90.-ych rokov. V súčasnosti je proti VSŽ vedených 112 súdnych sporov, v 66 prípadoch VSŽ vystupuje v sporoch ako žalobca. Nové vedenie nastúpilo do VSŽ v čase, keď už mnoho vážnych sporov bolo rozhodnutých aspoň na prvostupňovom súde. Po právnej analýze právnici pristúpili k podávaniu odvolaní a v mnohých prípadoch aj k podávaniu protižalôb, aby si tak vylepšili pozíciu pre mimosúdne dohody.
"Prvé úspechy sme už v tejto agende dosiahli," povedal v piatok predseda dozornej rady VSŽ Jaroslav Haščák. "Napríklad v kauze Fretra rozhodol Najvyšší súd o tom, že VSŽ má povinnosť zaplatiť Fretre 8,1 milióna amerických dolárov. Podali sme podnet na generálnu prokuratúru, ktorá podala mimoriadne dovolanie a iný senát Najvyššieho súdu vec opäť vrátil na prerokovanie druhostupňovému súdu."
Problematický je spor aj s maďarským fondom národného majetku, ktorý bude rozhodovať Viedenská arbitráž. V tejto kauze vedenie VSŽ apeluje na dobré mravy. Zmluva týkajúca sa privatizácie maďarskej oceliarne bola totiž uzavretá za podmienok krajne nevýhodných pre VSŽ. Komplikované sú aj spory týkajúce sa predaja produkcie VSŽ cez off shore firmy, ktoré VSŽ neplatili. V mnohých transakciách týkajúcich sa predaja a nákupu tovaru VSŽ vystupovala ako ručiteľ a boli dokonca kryté zmenkami. Právnici analyzujú každú zmenku, aby našli čo i najmenšie chyby, o ktoré sa môže oprieť pri odvolaniach alebo protižalobách o neplatnosti zmlúv a podobne.
Pozornosť verejnosti pútajú najmä žaloby členov bývalých vedení proti VSŽ, ktorí sa domáhajú finančného odškodnenia za nedobrovoľný odchod z VSŽ. V tejto súvislosti stojí za zmienku, že Jaroslav Bilík svoju žalobu stiahol bez mimosúdneho vyrovnania.
Na valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční 23. júla, chce vedenie VSŽ získať mandát od akcionárov na možnosť mimosúdnych dohôd so žalujúcimi subjektami v tých prípadoch, kde je takéto riešenie pre VSŽ výhodné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári