ktoré im pôjdu na ich osobný účet v dôchodkovom fonde, odvádzať príslušnej správcovskej spoločnosti aj poplatok za jej služby. Druhou formou poplatkov, ktoré budú jediným zdrojom zárobku dôchodkových správcovských spoločností, bude pritom taxa z celkovej sumy spravovaných dôchodkových aktív. Tá sa v iných krajinách, kde sa už rozbehla dôchodková reforma, pohybuje okolo 0,6 až 0,7 %.
Predpokladá to prvý pracovný návrh zákona o kapitalizačnom pilieri, ktorého základné tézy v Bratislave predstavil generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia ministerstva práce Ivan Švejna na medzinárodnej konferencii Nadácie F. A. Hayeka o dôchodkovej reforme. "Zákon obmedzí hornú hranicu týchto poplatkov, pričom dôchodkové spoločnosti ich budú musieť stanoviť prehľadne tak, aby sa ľudia mohli aj podľa tohto kritéria rozhodovať, komu zveria správu svojich dôchodkových úspor," avizoval I. Švejna.
Dôchodkové spoločnosti by mali podľa filozofie rezortu vznikať ako úplne nové subjekty, ktoré bude môcť založiť akýkoľvek domáci alebo zahraničný subjekt s určitým časom pôsobenia na trhu. Podmienkou bude, aby jedna firma nefigurovala priamo alebo nepriamo v akcionárskej štruktúre viacerých dôchodkových spoločností.
"Minimálny kapitál, ktorý bude zákon požadovať od dôchodkovej spoločnosti, nebude prehnaný a bude sa pohybovať v rozmedzí niekoľkých sto miliónov korún," priblížil ďalej podmienky podnikania firiem, spravujúcich dôchodkové úspory občanov, I. Švejna. Zdôraznil, že firma, ktorá po splnení stanovených kritérií získa od Úradu pre finančný trh (ÚFT) potrebnú licenciu, bude môcť okrem povinného dôchodkového sporenia realizovať aj správu dobrovoľných dôchodkových schém, a teda aj tretieho piliera, ktorý momentálne reprezentujú doplnkové dôchodkové poisťovne.
Svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť si bude môcť každý slobodne vybrať a v prípade nespokojnosti ju dvakrát ročne zmeniť. Keďže poistné príspevky budú naďalej za zamestnancov odvádzať zamestnávatelia, zákon by mal podľa I. Švejnu obsahovať aj mechanizmus, ktorý umožní rýchlo a efektívne vymôcť prípadné nezaplatené príspevky.
"Dohľad nad dôchodkovými spoločnosťami bude vykonávať ÚFT prostredníctvom novovytvorenej sekcie a silná bude aj pozícia depozitára spoločnosti, teda banky, ktorá bude kontrolovať všetky transakcie," doplnil generálny riaditeľ. Dohľad sa okrem iného bude týkať aj investovania odvedených poistných príspevkov, keďže štát určí limity investovania pre každý z troch typov dôchodkových fondov, ktoré budú môcť dôchodkové spoločnosti zriadiť. Tie sa budú líšiť mierou rizikovosti, ale aj výnosnosti, pričom ľuďom blízko dôchodkového veku bude určený len najkonzervatívnejší z nich s prevahou cenných papierov s fixným výnosom.
Výplata dôchodkov ľuďom, ktorí sa zapoja do kapitalizačného piliera, by sa mala realizovať buď výberom z účtu podľa určitých pravidiel, nákupom doživotného dôchodku u životnej poisťovne, lebo kombináciou oboch možností. I. Švejna konštatoval, že návrh zákona o kapitalizačnom pilieri by mohlo ministerstvo predložiť ešte do letných prázdnin a za predpokladu politickej podpory môže nadobudnúť účinnosť v plánovanom termíne od januára 2004. V 1. polovici budúceho roka by sa tak spoločnosti, ktoré získajú licencie, mohli uchádzať o priazeň ľudí, pričom aj ich reklama by mala podliehať istej regulácii. "Prípadné zavádzanie verejnosti zo strany dôchodkovej spoločnosti by mohlo viesť až k odňatiu licencie," dodal I. Švejna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári