Apolinára. Otvorom v okne preniká v deň letného slnovratu lúč svetla a dopadne na dlaždicu,ktorá sa od svojho okolia líši. Je nielen pamiatkou na obdivuhodné projektovanie a architektúru tvorcov tohto svetoznámeho gotického skvostu, ale i symbolom: slnovrat nás má nabádať, aby sme tak ako naša hviezda Slnko, pokračovali vo svojej ceste.
Oficiálne nadíde slnovrat v tomto roku 21. júna o 21. hodine 10-tej minúte letného času - prináša astronomický začiatok leta a Slnko vstupuje do znamenia Raka. Severná pologuľa planéty Zem sa najviac prikloní k životodarnej hviezde Slnko. Je to najdlhší deň v roku, Slnko u nás ostáva na oblohe viac ako 16 hodín a noci neostáva na vládu ani len "predpisových" osem hodín.
V tomto roku je letný slnovrat v najčastejšom termíne - 21. júna, býva však i o deň skôr. Deje sa tak preto, lebo kalendárny rok trvá 365 alebo 366 dní - Zem však obieha Slnko za 365 dní, 5 hodín a 49 minút - chvíľa letného slnovratu sa preto oneskoruje každý nasledujúci rok o spomínaných 5 hod. 49 minút. Zaradením prestupného roka sa však okamih letného slnovratu dostáva do predstihu a môže dôjsť k zmene dátumu letného slnovratu.
Podľa člena Českej astronomickej spoločnosti Ing. Pavla Příhodu, v 21. storočí pripadne letný slnovrat na 21. 6. 62-krát a na 20. 6. 38-krát. Najbližšie bude "predstihový" termín slnovratu dňa 20. 6. 2020.
V čase letného slnovratu v severských krajinách Slnko takmer nezapadá a tisícky turistov mieria za atraktivitou slávnych bielych nocí. Pútnici však majú v deň slnovratu okrem katedrály vo francúzskom Chartres a v škandinávskych štátoch (ezoterické zoskupenia v Česku napríklad vítajú letný slnovrat na Karlovom moste), ešte tradičnejší cieľ. Je ním pradávna megalitová svätyňa v anglickom Stonehenge, mieste, kde oslavy slnovratu bývali už v hlbokej minulosti doby kamennej. Už v predvečer letného slnovratu zhromažďujú sa v okolí Stonehenge pri ohňoch najmä druidi a iní vyznavači keltskej mytológie: tancujú a vykonávajú mnohé magické úkony s pomocou ohňa, bylín a vody. Veria,že v okamihu slnovratu si moc odovzdávajú dvaja králi-sila Slnka je v tento deň najväčšia, dostáva sa najvyššie na oblohu. Po tomto okamihu už sila slniečka začína slabnúť, nadchádza čas žatvy a dni sa nám, žiaľ, opäť skracujú. Najčastejším suvenírom stonehengských pútnikov je dodnes hŕstka popola zo slnovratového ohňa, ktorá vraj prináša po celý rok zdravie a šťastie.
V súlade s dávnymi slnovratovými tradíciami vo svete sú aj naše, slovenské obyčaje prvých letných dní, ktoré však pod Tatrami vrcholia na Jána, 24. júna. Kto však nechce čakať až do budúceho utorka, môže už dnes skúsiť osvedčený starorodičovský zvyk, napiť sa v deň slnovratu vody z bystrinky, ktorá tečie smerom k vychádzajúcemu slnku, otužilejší sa môžu v záujme upevnenia zdravia vo vode, tečúcej na východnú svetovú stranu i okúpať, pretože takáto voda má mimoriadnu silu.
Iná obyčaj velí dať si večer pod vankúš venček z rozkvitnutých kvietkov - ten údajne zabezpečí veštecký sen. Dievkam na vydaj sa v takomto sne podľa starých povier, napríklad celkom určite ukáže tvár jej budúceho manžela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári