4,784 miliardy. Stratu za minulý rok môže véesžetka vyriešiť znížením základného imania o 2,55 miliardy korún na valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční 23. júla. V prípade schválenia tohto návrhu akcionármi by základné imanie pokleslo zo súčasných 5,642 miliardy korún na 3,092 miliardy. Po znížení základného imania by menovitá hodnota akcií poklesla z 343 na 188 korún. Predstavenstvo však navrhuje neznížiť základné imanie, ale hospodársky výsledok zaúčtovať ako stratu z minulých rokov. Rozhodnú akcionári. Isté je zatiaľ iba jedno - akcionári opäť dividendy za minulý rok neuvidia...
Hospodársky výsledok z prevádzkovej činnosti spoločnosti VSŽ za minulý rok predstavuje stratu vo výške 4,223 miliardy korún. Pri finančných operáciách strata dosiahla ďalších takmer 111 miliónov. Pod vysokú tohtoročnú stratu sa podpísala hlavne potreba tvorby rezerv a opravných položiek. Opravné položky koncom minulého roku kumulatívne dosiahli sumu 7,8 miliardy korún, v porovnaním s predchádzajúcim rokom narástli o 1,6 miliardy. Rezervy koncom minulého predstavovali 4,3 miliardy, za minulý rok sa do rezerv vyčlenilo 2,2 miliardy korún. Najväčšia časť vytvorených rezerv vo výške 1,8 miliardy slúži na krytie rizík zo súdnych sporov, 250 miliónov korún rezerv sa vyčlenilo na environmentálne riziká. "Záporný hospodársky výsledok bol ovplyvnený potrebou zreálniť účtovníctvo tak, ako to ukladá zákon," komentoval včera hospodárenie VSŽ predseda dozornej rady Jaroslav Haščák (na snímke).
Vyjadril sa aj k ďalším strategickým zámerom spoločnosti VSŽ a ako zástupca Penty Group aj k jej zámerom ako jedného z rozhodujúcich akcionárov VSŽ. "Spoločnosť Penta má záujem posilniť svoj vplyv vo VSŽ. Máme záujem o 16 percent akcií VSŽ, ktoré má vo vlastníctve Fond národného majetku. Predpokladáme, že fond ich predá prostredníctvom kapitálového trhu. Aj v takom prípade sa budeme o ne uchádzať, rozhodujúca však bude samozrejme cena."
Ako dodal, Penta má záujem aj o akcie druhého najväčšieho akcionára, spoločnosti A.R.T. Investments Limited. V prípade úspešnosti oboch transakcií by balík akcií Penty mohol presiahnuť až 80 percent.
Drobní akcionári dostanú možnosť predať tohto roku svoje akcie, pretože predstavitelia VSŽ informovali o zámere predložiť povinnú ponuku na odkúpenie akcií. Cena by sa mala pohybovať na úrovni polročného priemeru cien akcií na burze, prinajmenšom by však malo ísť o sumu predstavujúcu polovicu vlastného imania pripadajúceho na jednu akciu. Ak sa burzový predaj akcií vo vlastníctve FNM výrazne cenou neodkloní od aktuálnych cien na kapitálovom trhu, akcionári by mohli za akciu dostať zhruba 80 až 90 korún. Môžu sa však rozhodnúť aj pre ponechanie si akcií, čo im môže, ale aj nemusí, v ďalších rokoch prinášať výnos vo firme dividend či v konečnom štádiu vo forme likvidačného zostatku.
Akcionári sa na júlovom valnom zhromaždení budú zaoberať aj návrhom na zrušenie verejnej obchodovateľnosti akcií VSŽ, ktorý predloží predstavenstvo na návrh jedného z akcionárov. Hlasovať sa bude aj o zmene podoby akcií zo zaknihovaných na listinné a o zmene z akcií na doručiteľa na akcie na meno. Podstatne sa zúži aj predmet podnikania spoločnosti vypustením hlavných činností, ktoré súviseli s doterajším pôsobením VSŽ ako železiarenského holdingu. Na druhej strane sa doplnia do predmetu podnikania ďalšie oblasti.
Viac informácií o aktuálnom dianí vo VSŽ vám prinesieme v pondelkovom vydaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári