formou protestu nesúhlasia a považujú ju za zbytočnú.
"Verejnosť si myslí, že učitelia sú hromadne za štrajk, ale je nás mnoho, ktorí s tým nesuhlasíme. Sama som učiteľka a učím už 20 rokov, momentálne na istej základnej škole na Furči a nemyslím si, že práve táto forma nám pomôže zvýšiť platy. Je to len výmysel odborárov, učiteľov, ktorí neboli nikdy dlho v praxi a v mene vlastných záujmov tlačia aj nás do štrajku. Doslova nám ho nanucujú. Za deň, kedy sa štrajkuje nedostaneme peniaze za prácu, ja štrajkovať nechcem, kde je teda spravodlivosť. Jasné, že učiteľom treba vyššie mzdy, ale skôr ako štrajkom by sa peniaze na ne našli zrušením zbytočných nepedagogických pracovníkov, ktorých je všade veľa a neefektívnych pracovných miest na odboroch školstva okresných úradov," sťažuje sa učiteľka základnej školy, ktorá sa navyše bojí aj o zamestnanie, keby uviedla pre noviny svoje meno.
Štrajkovať sa bude aj na Technickej univerzite. "S vyučovaním problémy nebudú, my už v tomto smere školský rok končíme. Odborári oslovovali jednotlivých zamestnancov, aby v deň štrajku neskúšali, dokonca sa nemá variť ani v jedálni. Čo mám informácie, štrajku sa zúčastňuje asi 56 percent zamestnancov, čo je asi tisícka. Sám som zvedavý, či ich tam toľko bude," povedal nám rektor TU prof. Ing. Juraj Sinay, DrSc. Ako ďalej uviedol, ťažko povedať, aké dôsledky štrajk môže mať.
"Pedagógovia nemajú pevne stanovenú pracovnú dobu. Zobral som ich aktivitu na vedomie, hoci ju nepodporujem. Myslím si, že mohli vyjadriť skôr solidárnosť nejakou stužkou, ako štrajkovať. Pokiaľ však siahnu aj na školské serveri, o čom uvažujú, tak vyvodím voči vinníkom pracovno - právne dôsledky v zmysle zákonníka práce. Vedenie rektorátu univerzity sa štrajku nezučastňuje, máme totiž pocit, že pomery na vysokých školách sú neporovnateľne lepšie ako na stredných, či základných. Pozrite asistenti majú od januára o 6000 korún vyššie platy, každým rokom je v štátnom rozpočte pre vysoké školstvo o jednu miliardu viac."
Riaditeľ SOU stavebného Michal Mitrík dal zamestnancom zelenú, avšak si musia vybrať náhradné voľno. "V opačnom prípade porušia zákon. Študenti na vyučovanie neprídu, učitelia dostali pokyny, ako sa majú správať. Ja sa štrajku nezúčastním, čaká ma dôležitá porada v Trenčíne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári