necháva zdevastovať súčasným obyvateľom, ktorých hlasný krik sa mnohokrát rozlieha po celej ulici.
"Dom na Alžbetinej 44 patrí mestu Košice, Bytovému podniku bol zverený do správy v januári 1998. Nachádza sa v ňom 20 bytov, pričom iba v piatich prípadoch ide o platný nájomný vzťah podložený riadnou nájomnou zmluvou. V ostatných prípadoch ide o protiprávne bývanie, vo väčšej miere tvorené rómskym obyvateľstvom, ktorého fluktuácia sa mení z večera do rána," informoval Korzár o súčasnom stave nehnuteľnosti na Alžbetinej 44 poverený riaditeľ BPMK Ing. Marián Varga. "Na všetkých bytoch v tomto obytnom dome evidujeme nedoplatok cca 305-tisíc korún, ktorý vymáhame súdnou cestou. Medzi užívateľmi sa vyskytujú aj tri svetlé výnimky, u ktorých nie je na byte evidovaný nedoplatok, a teda si riadne plnia povinnosti užívateľa bytu."
Podľa slov Ing. Vargu je predmetná nehnuteľnosť v schátralom stave, predovšetkým strecha, alektrické a iné rozvody sú značne opotrebované a žiadajú si niekoľkomiliónové investície na generálnu opravu.
"Keďže sa objekt nachádza v pamiatkovochránenej zóne historického centra mesta Košice, je žiadúce riešiť tento problém v blízkej budúcnosti. Ide však o veľmi zložitý problém, ktorý si vyžaduje nielen organizačné schopnosti, materiálne predpoklady, ale aj veľkú diplomaciu v komunikácii s rómskym obyvateľstvom," zdôraznil Ing. Marián Varga.
Podľa informácie hovorkyne košického magistrátu je Alžbetina 44 v súčasnosti v záložnom práve Prvej komunálnej banky.
"Je v záujme mesta, aby zmenilo existujúci stav. Mesto chce využívať svoj majetok tak, aby prinášal zisk, prípadne zhodnotiť ho v zodpovedajúcej miere. Na rekonštrukciu domu na Alžbetinej 44 ale nemá dostatok finančných prostriedkov, a tak ho s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne do dražby. V najbližšom čase chce mesto začať systémovo riešiť otázky svojho majetku," vysvetlila Zuzana Bobríková stratégiu vedenia mesta.
Všetky budovy by mali prejsť tzv. pasportizáciou, vďaka ktorej sa bude dať presne identifikovať majetok i jeho stav a z toho vyplývajúcu potrebu rekonštrukcie a opráv.
"Podľa výsledkov tejto analýzy by malo byť jasné, do ktorého majetku dokáže mesto investovať a ktorý nedokáže zhodnotiť inak, ako ponúknutím do dražby. Prvoradovým záujmom by malo byť čo najlepšie zhodnotenie a nakladanie s majetkom," zdôraznila Bobríková.
V prípade Alžbetinej 44 sa bude musieť podľa vedenia mesta riešiť hlavne otázka oprávnených a neoprávnených obyvateľov objektu.
"Bude treba riešiť bytovú otázku piatich nájomníkov s platnými nájomnými zmluvami a situáciu ďalších neoprávnených nájomníkov. Nad riešením bytovej otázky tejto špecifickej skupiny občanov bude musieť mesto takisto postupovať systémovými krokmi, pretože sa neustále objavujú nové skupiny nelegálne bývajúcich ľudí, ktorí nedokážu plniť obvyklé nájomných zmlúv," dodala Bobríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári