vtedy podviedlo poslancov mestského zastupiteľstva, keď im zámerne neposkytlo komplexné informácie.
Poslanci dostali návrh na kúpu nehnuteľnosti za 7 164 600 Sk, nikto ich však neinformoval, že nekupujú nehnuteľnosť celú. Až neskôr vyšlo najavo, že v kúpnopredajnej zmluve, ktorú podpísal vtedajší primátor Schuster, sa už hovorilo o kúpe 80 percent nehnuteľnosti s tým, že reštituentka si v dome ponechala dva byty a jeden nebytový priestor.
Pikantnosťou bolo zistenie, že reštituentku zastupovala magistrátska právnička Helena Burešová. Poslanci vtedy navrhovali, aby sa na súde dosiahlo zrušenie zmluvy a aby boli mestu vrátené milióny.
"Dnes je nehnuteľnosť na Alžbetinej 44 vo výlučnom vlastníctve mesta. V súvislosti so spomínaným problémom bola uzavretá dohoda o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva, nehnuteľnosť sa na základe dohody v celosti dostala do vlastníctva mesta," tvrdí hovorkyňa Zuzana Bobríková, no to, či mesto muselo za dohodu zaplatiť ďalšie milióny, sme sa nedozvedeli.
Na "výhodnosť" obchodu sa treba pozrieť cez 22 rómskych rodín, ktorým mesto bude musieť poskytnúť náhradné ubytovanie. Náklady na rekonštrukciu nehnuteľnosti odborníci už v roku 1997 vyčíslili na 50 miliónov korún.
Navyše mesto túto "lukratívnu" nehnuteľnosť kúpilo od reštituentky potom, čo sa päť rokov márne snažila objektu zbaviť. Vtedajší námestník primátora Ernest Buday poslancov presviedčal o výhodnosti kúpy slovami: "Keby som ja mal taký balík peňazí, taký lukratívny obchod by som si nenechal ujsť."
Sledujme teda spoločne, koľko bude mesto stáť úsilia a peňazí, kým sa mu podarí budovu vyprázdniť. Sledujme spoločne, Košičania, koľko budú ochotní kupci za nehnuteľnosť, do ktorej treba investovať desiatky milióny, na dražbe zaplatiť. Lebo to, kedy prestane byť Alžbetina 44 strašiakom centra, zatiaľ nikto z kompetentných nepovedal.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári