priemet Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja. Jeho zmyslom je podľa riaditeľky úradu Rozálie Múdrej, aby sa naštartoval harmonický rozvoj celého územia nášho kraja. Košický VÚC je rozdelený na štyri oblasti podľa stupňa rozvoja okresov, pričom do tých hospodársky najmenej rozvinutých ako sú Sobrance a Gelnica by mala prúdiť najväčšia finančná pomoc.
"My vyčítame centrálnym úradom v Bratislave, že sa nerovnomerne rozvíja Slovensko a nemôžeme byť takí istí, že budeme rozvíjať len košické okresy. Už dnes existuje koncepcia rozvoja mikroregiónu Bodvy. Za krátke obdobie aj to je jeden z úspechov tohto materiálu. Program zodpovedá zámerom plánovacích orgánov a podmienkam EÚ. Preto sa projekty, ktoré sú s ním v súlade, môžu uchádzať o finančnú podporu z eurofondov," tvrdí R. Múdra.
Tá pritom zdôraznila, že materiál je otvoreným dokumentom do ktorého budú zaraďované aj ďalšie projekty z regiónov. Predseda košického VÚC Rudolf Bauer však pripustil, že každý z 20 projektov uvedených v programe sa nachádza v rôznom štádiu "reálnosti" spracovania a realizácie. Avšak neberie také argumenty, že niektoré projekty ako napríklad vybudovanie prístavu a plavebného kanála, ktorý by spojil juhovýchod kraja s Čiernym morom sú iba pre priaznivcov sci-fi. "Každý takýto projekt má svojich odporcov a zastáncov. Toto prišlo zdola a zaradili sme to ako všetky ďalšie podnety do plánu a ďalšie debaty ukážu, či sa to zrealizuje. Neškrtali sme žiadne projekty, no v ďalších krokoch už budeme špecifikovať, ktoré programy sú v štádiu rozpracovanosti a ktoré sa začnú plniť. Niektoré projekty z toho vypadnú kvôli nereálnym základom a naopak nejaké ďalšie dobre pripravené môžu prísť. Pre mňa je podstatné, že sa o tom vedia dobrá diskusia a poslanci sa s tým oboznámili," konštatuje R. Bauer.
Košický kraj už dlhodobo patrí k najmenej rozvinutým oblastiam v rámci SR. Aj preto sa podľa predsedu VÚC chce uchádzať o 300 miliónov euro, čo je asi pätina z celkovej sumy určenej z eurofondov na pomoc hospodársky menej rozvinutým oblastiam Slovenska. Aby sme ich mohli všetky využiť, musíme mať aj kvalitných ľudí na odbore regionálneho rozvoja. Hoci R. Bauer nepochybuje o odbornej spôsobilosti jeho 17 pracovníkov, pripustil, že od tohto odboru očakáva viac. "Pravdou je, že úplne nenapĺňajú moje predstavy... V najbližšej budúcnosti však podniknem kroky, aby sa to zmenilo, no konkrétnosti si zatiaľ nechám pre seba."
Hoci šéf poslaneckého klubu SMK-Smer-ANO-SDKÚ Štefan Zachariáš mal taktiež určité výhrady k spomínanému plánu, napokon u neho prevážili pozitívne aspekty prijatia. "Je to program, ktorý určuje smer rozvoja kraja. Samozrejme, že by mohol byť aj lepšie spracovaný, ale už aj kvôli grantovým schémam je dobré, že ho máme prijatý. Som rád, že jeden z projektov, ktorý sa týka mikroregiónu Bodva, sa už začína postupne realizovať. V prípade celého prijatého programu som optimista, verím, že aj ďalšie zámery sa dočkajú realizácie."
Expert Spoločného klubu Jozef Drábik z SDĽ mal naopak veľmi zmiešané pocity. "Takýto významný dokument sme mali schváliť a nie iba zobrať na vedomie. Takisto malo v ňom byť uvedené, s ktorými projektami sa dá okamžite začať, a ktoré sú iba dlhodobými víziami. Podľa riaditeľky R. Múdrej je to živý a otvorený dokument, ktorý sa bude stále dopĺňať. Keď sa tam ale bude stále niečo dokladať, bude to vyzerať ako zbierka úloh na prijímačky, než program hospodárskeho rozvoja... Nechcem byť hnusný, ale s takýmto prístupom budú náš kraj obchádzať aj peniaze z EÚ, s ktorými teraz počítame..."
Mimochodom, najvyššou prioritou kraja naďalej ostáva vybudovania rýchlostnej komunikácie medzi Košicami a Miskolcom. Pôjde však asi o značne dlhodobú prioritu, keďže ministerstvo dopravy predpokladá, že sa rýchlocesta vybuduje najskôr v roku 2011...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári