v poriadku iba dve, päť prekračovalo povolenú normu olova - v jednom prípade dokonca až dvanásťnásobne. Keďže olovo je bunkový jed, ktorý spôsobuje celý rad vážnych zdravotných problémov, rozhodol krajský hygienik Ministerstva vnútra SR o zákaze používania vody vo vodovodnej sieti Okresného riaditeľstva PZ Košice I na Moyzesovej ulici na pitné účely. Zároveň nariadil zabezpečiť policajtom i občianskym zamestnancom pracujúcim v tomto objekte náhradné zásobovanie pitnou vodou formou stolovej vody v originálom spotrebiteľskom balení (v množstve dva litre na osobu a osemhodinovú zmenu). Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach však toto nariadenie ignoruje.
Ako sme sa dozvedeli, na výtokoch, kde sa voda odoberala na pitné účely síce pribudli podľa želania hygienika označenia tabuľkou "nepitná voda", avšak stolovú vodu zamestnanci dosiaľ nedostávajú. A to aj napriek tomu, že hlavná hygienička ministerstva vnútra ešte 16. mája zamietla odvolanie KR PZ voči rozhodnutiu krajského hygienika.
Podľa slov Natálie Hattalovej z tlačového oddelenia MV SR, "odber vzoriek vykonalo akreditované skúšobné laboratórium Štátneho zdravotného ústavu. Spochybňovanie spôsobu odberov nemá podľa hlavnej hygieničky MV SR vplyv na výrok rozhodnutia krajského hygienika, pretože rozvod pitnej vody olovenými rúrkami je primárnym dôvodom zákazu. Takýto rozvod vody je taktiež v rozpore so zákonnými opatreniami vyplývajúcimi zo Zákona NR SR č. 272/1994 o ochrane zdravia ľudí."
Rozhodnutie krajského hygienika by teda malo platiť v plnom rozsahu. Avšak neplatí. "Stolovú vodu stále nedostávame. Musíme si ju kupovať, alebo si nosíme vodu zo záchodov v budove krajského riaditeľstva. Je to nedôstojné, navyše nás to zdržiava pri práci, pretože pri tom musíme prechádzať spleťou dlhých chodieb," sťažujú sa zamestnanci, ktorí si kladú rečnícku otázku, ako je možné, že polícia nedodržiava zákony a nariadenia.
Čo na to hovorkyňa KR PZ mjr. JUDr. Jarmila Petrová? "Máme doporučené z ministerstva vnútra odoberať pitnú vodu z výškovej budovy, ktorá je súčasťou KR PZ. Okrem toho si majú zamestnanci možnosť zakúpiť stolovú vodu v bufete, kde je jej dostatok. Nikde nie je napísané, že by sme ju mali niekomu bezplatne poskytnúť," konštatovala v pondelok hovorkyňa.
Boli sme zvedaví, či tento argument obstojí, preto sme požiadali o vyjadrenie komerčného právnika i Štátny zdravotný ústav. "Povinnosťou každého zamestnávateľa je zabezpečiť zamestnancom jedlo a pitnú vodu. Keďže v tomto prípade vo vodovodnej sieti policajnej budovy netečie pitná voda a hygienik nariadil zabezpečiť jej náhradné zásobovanie formou stolovej vody v originálnom spotrebiteľskom balení, mal by tak zamestnávateľ urobiť. Zamestnanci si ju nemusia kupovať, mali by ju dostať bezplatne v stanovenom množstve," myslí si JUDr. Pavol Kiss.
Podľa riaditeľa Štátneho zdravotného ústavu Košice MUDr. Pavla Slezáka "základná úprava, ktorá hovorí, že pre pracovníkov musí byť zabezpečené dostatočné množstvo pitnej vody, resp. úžitkovej vody, je úprava č. 7 z r. 1978 Vestníka MZ SSR o hygienických požiadavkách na pracovné prostredie v znení úpravy č. 7. z roku 1985. Spomínaný paragraf 58 v odseku 3 hovorí, že tam, kde z osobitých dôvodov nie je možné zabezpečiť rozvod pitnej vody v blízkosti pracovísk, je treba túto požiadavku splniť zabezpečením dodávky zdravotne nezávadnej pitnej vody alebo iného nealkoholického nápoja v nádobách zodpovedajúcich požiadavkám na dodávku takejto vody." Keďže v tomto prípade nemožno využiť vzhľadom na okolnosti vodovodnú sieť, mal by zamestnávateľ zabezpečiť dostatok pitnej vody iným spôsobom. Nuž a rozhodnutie krajského hygienika MV SR by pritom malo byť záväzné.
Rovnakého názoru je aj hlavná hygienička ministerstva vnútra Valéria Mišeková, ktorej stanovisko sa nám podarilo získať včera popoludní. "Rozhodnutie o povinnosti zabezpečenia pitnej vody náhradnou formou - t.j. zabezpečením 2 l stolovej vody, je právoplatné a vykonateľné. Tvrdenie, že zamestnanci si majú možnosť kúpiť pitnú vodu v bufete a doporučenie riaditeľa finančného odboru MV SR je v rozpore s § 13c zákona NR SR č. 272/1994 Z.z o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov. Zabezpečenie pitnej vody na pracovisku je základným kritériom pre schvaľovanie a prevádzku pracoviska," konštatovala pplk. MUDr. Valéria Mišeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári