Kompetencie v oblasti pracovno-právnych predpisov už medzičasom prešli na Národný inšpektorát práce. Pozornosť kontrolórov úradu práce sa sústreďuje na viacero oblastí, jednou z hlavných je najmä kontrola výberu a uhrádzania príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevkov do garančného fondu, ktoré odvádza zo svojho platu zamestnanec aj zamestnávateľ. Vybraté prostriedky následne slúžia na vyplácanie podpôr v nezamestnanosti.
V minulom roku vykonalo oddelenie kontroly KÚP Košice v tejto oblasti celkove 1216 kontrol a zistili celkový nedoplatok zo strany zamestnávateľov vo výške viac ako 157 miliónov korún. Zároveň vyčíslili penále vo výške 102 miliónov korún. V priebehu vlaňajška z týchto dlžných peňazí vymohli viac ako 40 miliónov. Najväčšími neplatičmi boli vlani železnice a nemocnice.
"Druhou oblasťou, kde vykonávame kontrolnú činnosť, je používanie finančných prostriedkov poskytovaných v rámci aktívnej politiky trhu práce," hovorí vedúci oddelenia kontroly a sťažností košického krajského úradu práce Ing. Milan Kráľ. "Zamestnávatelia majú možnosť požiadať úrady práce o poskytnutie dotácie na vytvorenie nového pracovného miesta. Pridelenie finančných prostriedkov je naviazané na splnenie viacerých podmienok počas minimálne dvoch rokov. Z našej strany je potrebné vykonávať kontroly, či sa tieto podmienky skutočne plnia."
V rámci tejto oblasti vykonali 975 kontrol a zistili neoprávnené použitie finančných prostriedkov vo výške cez jeden milión korún. "Ak zistíme, že prostriedky poskytnuté na novovytvorené pracovné miesto boli zneužité, máme povinnosť ohlásiť túto skutočnosť orgánom činným v trestnom konaní. Vlani sme podali desať takýchto oznámení o podozrení z trestnej činnosti. V jednom prípade nám občan predložil falošnú kópiu maturitného vysvedčenia, ktoré je potrebné na možnosť sprostredkúvať prácu v zahraničí. V ďalšom prípade, keď nás žiadateľ žiadal o dotáciu, nám predložil falošnú zmluvu o prenájme nebytových priestorov. Podnikateľské priestory boli pritom jednou zo základných podmienok pre poskytnutie dotácie."
Úrady práce môžu poskytovať dotácie zamestnávateľom aj pri zriaďovaní chránených dielní a chránených pracovísk, ktorých cieľom je poskytnúť pracovné príležitosti ľuďom so zmenenou pracovnou schopnosťou. "Aj tu sme zaznamenali prípad, keď nám boli predložené falošné faktúry o vykonaní stavebných prác. S falošným dokladom sme sa stretli aj v prípade nezamestnaného, ktorý nenavštívil v termíne úrad práce a tak, aby nebol vyradený z evidencie nezamestnaných, predložil sfalšované lekárske potvrdenie."
Úrady práce intenzívne sledujú aj zamestnávanie cudzincov a oblasť sprostredkovania práce v zahraničí. Pri zamestnávaní cudzincov úrady práce kontrolujú, či zamestnávateľ má povolenie na zamestnávanie cudzincov, ktoré vydáva úrad práce. Samotný cudzinec musí mať povolenie na pobyt na našom území, ktoré vydáva cudzinecká polícia plus samozrejme pracovné povolenie, ktoré vydáva úrad práce. Kontroly zamerané na zamestnávanie cudzincov vykonávajú úrady práce v súčinnosti s cudzineckou políciou.
Vlani bolo vykonaných 245 takýchto kontrol, zistilo sa osem cudzích štátnych príslušníkov, ktorí u nás pracovali nelegálne. Takýto prípad pre cudzinca znamená vyhostenie z územia SR. Úrad práce zároveň začne konanie voči zamestnávateľovi, ktorému môže udeliť pokutu až do výšky 500 tisíc korún. "Aj tu však narážame na rôzne problémy. Napríklad vlani z tých ôsmich zistených dvaja pracovali na súkromnej stavbe. Voči súkromnej osobe, ktorá ich zamestnávala, my nemôžeme vyvodzovať sankcie."
Oddelenie kontroly a sťažností košického krajského okrem spomínaných kontrol vybavuje aj sťažnosti najrozmanitejšieho druhu. Ing. Kráľ si spomenul na jednu, ktorú muselo riešiť až ministerstvo. Správna rada úradu práce nariadila riaditeľovi, aby vykonal nejaké opatrenie, ktoré nebolo v súlade so zákonom. Riaditeľ sa má riadiť návrhmi správnej rady a zároveň musí rešpektovať zákony. Vecou sa tak muselo zaoberať až ministerstvo. V súčasnosti má oddelenie najviac práce s vybavovaním odpustenia penále zamestnávateľom v rámci vyhláseného tzv. generálneho pardonu.
* * *
T: Chcete pracovať v zahraničí? Overte si firmu, ktorá vám prácu ponúka
Úrady práce vykonávajú aj kontroly firiem, ktoré poskytujú zamestnanie v zahraničí za určitú úhradu. Práve úrady práce rozhodujú o tom, kto môže takýto druh zamestnania poskytovať a takýmto subjektom následne vydávajú povolenia. Zároveň úrady práce vydávajú aj tzv. sadzobník maximálnych úhrad, ktoré môžu tieto subjekty za sprostredkovanie práce v zahraničí od svojich klientov žiadať. Kontrolóri teda zisťujú, či dotyčný subjekt má povolenie na sprostredkovanie práce v zahraničí, či dodržiava všetky ustanovenia spojené s povolením a či vyberá od ľudí takú sumu, ktorá neprekročuje povolený limit.
"V prípade sprostredkovateľov si treba dať pozor na to, či skutočne majú povolenie od úradu práce. Túto informáciu si môžu overiť jednak na príslušnom úrade práce, ale zoznam legálnych poskytovateľov týchto služieb je zverejnený aj na našej webovej stránke www.nup.sk. Vlani sme skontrolovali 39 takýchto subjektov. Často si ľudia myslia, že ak ponuka takéhoto sprostredkovateľského subjektu visí na nástenke na úrade práce, že je tá firma tým pádom v poriadku, akoby pod garanciou úradu práce. Nie je to tak. V našej kompetencii je len vydanie povolenia a kontrola toho, či subjekt pracuje v rámci tohto povolenia."
Mali prípad, keď firma ponuku práce v zahraničí takto vyvesila na úrade práce, podpísala so záujemcami zmluvu o poskytnutí práce za určitú úhradu, ľudia dopredu zaplatili, ale zároveň dostali upozornenie, aby pri prechode cez hranicu povedali, že idú len na dovolenku. Pri prehliadke ich batožiny sa samozrejme našli pracovné odevy a nástroje, a tak ich cez colnicu jednoducho nepustili.
"V tomto prípade firma dostala pokutu aj sme im zrušili povolenie na vykonávanie takejto činnosti," dodal Ing. Kráľ. "Ľudia si však svoje peniaze musia vymáhať sami súdnou cestou."
Ak vás firma, ktorá vám prácu ponúka, upozorní na niečo také, ako klamať na colnici, znamená to jedno - rýchlo z kšeftu vycúvať. Okrem toho, že si môžete overiť, či firma má od úradu práce povolenie na sprostredkúvanie práce v zahraničí, máte právo žiadať ešte pred vycestovaním vašu pracovnú zmluvu, respektíve jej kópiu či predbežnú pracovnú zmluvu, s konkrétnou zahraničnou spoločnosťou, u ktorej budete v zahraničí pracovať. Ak je všetko legálne, firma vám dopredu musí vybaviť povolenie na zamestnanie, ktoré je vydané len na základe konkrétnej pracovnej zmluvy znejúcej na vaše meno. Na úrade práce si môžete overiť aj to, či poplatok, ktorý od vás firma za sprostredkovanie práce inkasuje, je v súlade s povoleným možným maximom. Pre každý štát platí iná maximálna výška sprostredkovateľského poplatku. Pri úhrade poplatku žiadajte oficiálny doklad o jeho zaplatení.
* * *
T: Výhovorky "vépepečkárov" môžu neraz konkurovať aj tým najlepším vtipom
Do kompetencie kontrolórov úradov práce spadali aj kontroly nezamestnaných, ktorí pracovali v rámci verejno-prospešných prác. Pri spomienke na tieto kontroly sa okamžite na tvári Ing. Milana Kráľa objavil široký úsmev.
"Vykonali sme v tejto oblasti asi 450 kontrol a zistili sme, že sú dve základné schémy správania sa. Ak obec robila na nejakom investičnom projekte, staval sa dom smútku alebo kanalizácia a podobne, vtedy ľudia zapojení do verejno-prospešných prác skutočne aj väčšinu času odpracovali. V prípade rôznych čistiacich prác, kosenia, údržby obce a podobne, tam sa dosť verejno-prospešné práce míňali svojmu účinku."
Za všetky len dva príbehy. Ing. Kráľ bola napríklad osobne pri kontrole na Luniku IX, kde malo v rámci VPP pracovať asi 38 nezamestnaných. Bolo asi deväť hodín dopoludnia. Práce mali začať o ôsmej. "Z 38 ľudí tam nebola ani noha. Ako mi bolo povedané, všetci boli zhodou okolností práve v tom okamihu na záchode, alebo si odskočili najesť sa. Chodil som okolo, a tak postupne poprichádzali, keď sa dozvedeli, čo sa deje. Stále len dookola opakovali - ta čo, to už ani na záchod nemôžeme ísť?"
V istej obci tiež zažili milú skúsenosť. Už pri príchode pred samotnou obcou si kontrolóri všimli skupinku ľudí, pohodlne rozvalenú v priekope pri ceste. Išli za starostkou a pýtajú sa, kde sú "vépepečkári". Kde by boli, pracujú - odpovedala im. Išli sa teda pozrieť na miesto, kde mali pracovať. Bolo to zhruba v tých miestach, kde predtým ležala skupinka ľudí. Lenže... teraz tam už nebolo ani nohy. Starostke vytkli chyby a vrátili sa do Košíc. Na druhý deň dostali od starostky vysvetľujúci list. "Písala nám, že tí ľudia ležiaci v priekope boli skutočne tými nezvestnými 'vépepečkármi'. Vraj videli, ako prichádzajú nejakí pánové v oblekoch a báli sa, že kto to ide, tak sa pre istotu vraj radšej schovali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári