nemálo detí, ktoré zbytočne prichádzajú o život. K tragickej udalosti, ktorej obeťou sa stalo dieťa, došlo pred dvoma rokmi v obci Budulov, okr. Košice-okolie. Večer, okolo 19.10 hod., prechádzalo po ceste tretej triedy vozidlo značky VW Transporter, za volantom ktorého sedel 28-ročný Arpád S. Vodič nevenoval dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla. Nedodržal bočný odstup od dvojice maloletých rómskych súrodencov, ktorí kráčali po pravej strane cesty, a pred rodinným domom č. 105, mladšieho z nich zrazil. Desaťročnému Tomášovi L. spôsobil natrhnutie spojenia mosta mozgu s predĺženou miechou, pomliaždenie krčnej miechy, natrhnutie väziva spájajúceho lebečnú dutinu s krčnou chrbticou a jej roztrhnutie. Uvedeným zraneniam chlapec na mieste nehody podľahol. Vodič sa krátko po nehode podrobil dychovej skúške na alkohol, jej výsledok bol negatívny.
Z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti obžaloval prokurátor Arpáda S., vodiča transportéra. A to preto, "že inému z nedbanlivosti ublížil na zdraví tým, že porušil dôležitú povinnosť uloženú mu podľa zákona". Obžalovaný sa k spáchaniu uvedeného činu priznal. Pred samosudcom Okresného súdu Košiceokolie uviedol nasledovné: "Nejazdil som rýchlo, a keď som zbadal postavy detí na pravej strane vozovky, prešiel som s vozidlom viac do jej stredu. Myslel som si, že sa im tak vyhnem. Vzápätí som však pocítil náraz, vybočil som doľava a tam som vozidlo zastavil. Keď som videl, že za krajnicou v tráve leží zranený chlapec, telefonicky som privolal záchranku i políciu. Je mi veľmi ľúto, že sa to stalo…"
Znalec z odboru dopravy na pojednávaní konštatoval, že Arpád S. jazdil rýchlosťou približne 45 km/hod. Teda nižšou, ako bola povolená a z technického hľadiska primeraná rozhľadu. Príčinou nehody bola skutočnosť, že obžalovaný reagoval na chodcov o 2,3 až 3,7 sekundy neskôr. Zavinili ju však, ako zdôraznil znalec, aj chlapci, ktorí išli po nesprávnej strane vozovky v rozpore s platnou vyhláškou. Navyše, obidvaja bratia mali oblečené tmavé ošatenie, splývali s vozovkou a boli hrozbou pre vodiča. Podľa záverov znalca Arpád S. mohol zrážke zabrániť len v prípade, že by reagoval na chodcov včas. Naopak, bratia sa mohli vyhnúť nešťastiu, keby šli po chodníku, resp. po zelenom páse, po ľavej krajnici, alebo po okraji vozovky v smere na obec Janík. K zrážke nemuselo dôjsť, keby mali svetlé oblečenie, resp. nejaké svetlo. Zo záverov znalca tiež vyplynulo, že vozovka v mieste, kde došlo k dopravnej nehode, nezodpovedá predpisom, lebo je veľmi úzka. Okrem toho po obidvoch stranách cesty je chodník, potom zelený pás, po ňom nasleduje krajnica a až tak samotná vozovka.
Z čítania zápisnice o ohliadke miesta činu samosudca zistil, že išlo o cestu tretej triedy. Vozovka, na ktorej nebola vyznačená stredová čiara, mala v mieste nehody šírku 5,1 metra a po obidvoch stranách sa nachádzala pol metra široká neoznačená krajnica.
Pred súd predstúpil v úlohe svedka aj Róbert, starší brat Tomáša, ktorý prišiel pri nehode o život. "V ten večer sme si boli kúpiť v krčme sladkosti. Domov sme sa vracali tak, že sme išli po pravej strane cesty. Počuli sme, že zozadu prichádza nejaké auto. Stiahli sme sa viac doprava a vtedy narazilo do brata. Po niekoľkých metroch auto vybočilo z cesty a zastavilo. Videl som, že Tomáš leží za krajnicou v tráve," opísal kritické okamihy Róbert.
Znalci zo súdneho lekárstva na pojednávaní uviedli, že zrazený chlapec utrpel smrteľné poranenia. Zachrániť jeho život nemohla pomôcť ani vysoko odborná, po úraze poskytnutá lekárska pomoc. Vzhľadom na charakter jednotlivých poranení a ich lokalizáciu, došlo medzi vozidlom, ktoré riadil obžalovaný a chlapcom k zrážke s úplným prekrytím, čo znamená, že celé telo Tomáša sa nachádzalo vo vnútri obrysu vozidla. Vyšetrením krvi a moču metódou plynovej chromatografie a widmarkovou skúškou, znalci nezistili u chlapca prítomnosť etylalkoholu. Negatívny bol aj nález chemicko-toxikologického vyšetrenia na prítomnosť analgetík a iných psychoaktívnych látok.
Na základe vykonaného dokazovania súd uznal Arpáda S. vinným z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti. A to s tým, že porušil dôležitú povinnosť vodiča, keď nevenoval dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla a sledovaniu situácie v cestnej premávke, ako to vyžaduje paragraf 4 písmeno c/ zákona 315/1966 Zb. o premávke na pozemných komunikáciách. Súd mu vymeral trest 10 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden a pol roka. Okrem toho mu uložil aj 12-mesačný zákaz činnosti vedenia všetkých druhov motorových vozidiel.
Ako uviedol samosudca v odôvodnení rozsudku, spoločenská nebezpečnosť konania obžalovaného spočíva v tom, že z nedbanlivosti spôsobil smrť maloletému dieťaťu. Na druhej strane súd pri výmere trestu prihliadol na priznanie obžalovaného, jeho úprimnú ľútosť, na fakt, že sám oznámil dopravnú nehodu polícii i poisťovni i na doposiaľ bezúhonný život podnikateľa. Samosudca neprehliadol ani spoluúčasť zrazeného chodca, ktorú mal na nehode.
Proti verdiktu sa odvolal prokurátor, ktorý žiadal uložiť obžalovanému nepodmienečný trest. S týmto návrhom sa však nestotožnil odvolací súd. Vzhľadom na hore uvedené skutočnosti, s ktorými sa podrobne oboznámil, dospel k záveru, že by to bol pre obžalovaného neprimerane prísny trest. Napriek tomu však senát Krajského súdu v Košiciach napadnutý verdikt zrušil. Zatiaľ, čo výšku podmienečného odsúdenia nechal bez zmeny, sprísnil Arpádovi trest zákazu vedenia všetkých druhov motorových vozidiel a to z jedného na 2 a pol roka. Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári