Korzár logo Korzár Košice

Prezentácia slovenských firiem vzbudila v Maďarsku záujem podnikateľov z Európskej únie

Szerencs - V nedeľu 8. júna sa zatvorili hradné brány 13. Tokajských podhorských dní v maďarskom Szerencsi, ktorý sa od doterajších ročníkov

odlišoval hlavne zvýšenou pozornosťou prítomných euroinšpektorov, ktorí v predstihu hľadajú možnosti budúcich obchodných kontaktov. V Zemplínskej Európskej informačnej centrále nám túto realitu potvrdili.

Dátum 1. máj 2004, deň vstupu Maďarska do EÚ, je tu všeobecne známy, informatika je viac než príkladná a tomuto dňu sa začína pripisovať už takmer magická sila. Štátna hranica, tá fiktívna čiara medzi Slovenskom a Maďarskom, sa stane minulosťou. Maďarskí podnikatelia, poľnohospodári, producenti tokajských vín i v tej najmenšej obci, alebo usadlosti majú k dispozícii bohaté a seriózne informácie. Vedia a pripravujú sa na deň D, pretože v tom okamihu, akoby švihnutím čarovného prútika sa znásobí turistický ruch a prihraničné regióny v prvej vlne záujmu budú nútené odolávať nebývalému náporu kúpachtivých záujemcov.

SkryťVypnúť reklamu

Podobného názoru je aj Sándor Spisák, sadovnícky inžinier a odborný znalec ohodnocovania pôdy a nehnuteľností: "Na oboch stranách narastie dôležitosť regiónov. Je viac než isté, že narastie dôležitosť a centralizácia Slovenského Nového Mesta a Sátoraljaújhely. Podobne tomu bude aj s Miskolcom a Košicami, ale aj s ďalšími prihraničnými obcami a mestami..."

Maďarskí podnikatelia sa na tieto zmeny pripravujú. Disponujú serióznymi informáciami. Poznajú základy súťaženia na základe jednotného európskeho trhového mechanizmu, pretože asociované krajiny budú súčasťou únie. Vedia o pákach, ktoré budú znamenať silný konkurenčný tlak. Nič nenechávajú náhode a na poslednú chvíľu. Nespoliehajú sa na šťastie, hoci to slovo majú v erbe svojho mesta... Na 13. Tokajských podhorských dňoch dostala krídla otázka: Čo čaká Maďarsko na ceste do EÚ? Hoci sa odpovede v mnohom odlišovali, v jednom sa všetci zhodli: Bude to historická zmena, ale pre umných a pracovitých ľudí plná možností a optimizmu.

SkryťVypnúť reklamu

"Dva štáty a jeden tokaj...,"

hovorí pán Ferenc Mádl, prezident Maďarska. V týchto slovách sa tají vyriešenie celého problému a nezhôd okolo Tokajského vína.

Ing. Milan Kakaš, technológ slovenskej firmy Galafruit zo Slovenského Nového Mesta zaujal pána prezidenta, ktorá veľmi rád a ochotne prijal ponuku na ochutnávku slovenského tokajského vína.

Technológ Kakaš: "Pán prezident, ochutnajte to naše slovenské tokajské vínečko a posúďte."

Prezident Mádl: "Veľmi rád..."

Technológ Kakaš: "Pán prezident, toto je ročník 1994 s označením šesťputňového špeciálneho prírodného sladkého vína..."

Prezident Mádl: "Ešte raz zopakujem. Nechápem podstatu sporu medzi slovenskými a maďarskými producentmi tokajských vín, ktoré nesporne na oboch stranách štátnej hranice disponujú vynikajúcimi, svetovými atribútmi kvality. Ten istý buket, to isté čaro a krása a neobyčajne lahodná chuť, dozrievali pod tým istým slnkom, ani technológie nie sú odlišné. Vína z oboch regiónov sú jemné a nájdete v nich úprimnosť, pretože tak slovenskí, ako aj maďarskí vinohradníci ich dorábali a dorábajú s neobyčajnou láskou a verní tradíciám. Tak načo sa sporiť...?"

SkryťVypnúť reklamu

Slová prezidenta Mádla, jednoduché, pritom však hlboko ľudské, hodné veľkého štátnika krajiny, ktorá stojí úplne na prahu novej Európy. Tej Európy, ktorá má vlastnú zástavu a v súčasnosti zahrňuje 15 štátov, má vlastnú hymnu založenú na poslednej časti Beethovenovej deviatej symfónie, Óde na radosť. Svojho času, keď sa rodila myšlienka vzniku zjednotenej Európy navrhol britský premiér nasledujúce riešenie: "Aký je liek na všetky neduhy a nezhody Európy? Musíme obrodiť európsku rodinu, a znovu ju vytvoriť takú veľkú aká sa len dá - a vybaviť ju štruktúrou, ktorá zaručuje bezpečnosť, prosperitu, slobodu, rovnaké práva. Musíme vybudovať čosi ako Spojené štáty európske..."

Szerencs, mesto prezidentov?

Primátorka mesta Szerencs Éndréné Rónavölgyi vo svojom úvodnom privítacom prejave vyslovila potešenie, že medzi stovkou vystavovateľov sa nachádzajú aj firmy z východu Slovenska: "Teší nás, keď tu vidíme rôzne podnikateľské aktivity z Košíc, Trebišova, Malej Tŕne, Komároviec. Zvlášť ma teší, že si k nám našli cestu aj slovenskí producenti tokajských vín," zdôraznila pani primátorka, ktorá v tom vidí určitú symboliku konečného vyriešenia medzinárodného sporu o značku Tokaj.

Szerencs je však aj mestom prezidentov. Hádam ani jedno maďarské mesto sa nemôže pochváliť tým, že privítalo toľko osobností. Bývalý prezident Maďarska Árpád Göncz tu bol dokonca dva razy, prezident Ferenc Mádl sa zúčastnil 13. ročníka Tokajských gazdovských dní a bol tu aj slovenský prezident.

Ferenc Németh, maďarský minister poľnohospodárstva,

zvlášť ocenil záslužnú prácu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory so sídlom v Košiciach a Agrárnu komoru Borsod - Abaúj - Zemplínskej župy: "Spolupráca oboch komôr je zvlášť dôležitá pred vstupom do EÚ, pretože nastanú mnohé zmeny v oblasti výroby, hospodárstva, vedy, ale aj vzdelávania."

Čo vie Slovensko poskytnúť Európskej únii?

K výstavnému stánku pristupuje nenápande oblečený muž s prozaickou firemnou taškou. Ing. Kakaš ho ochotne ponúka s pohárikom tokajského: "Videl som, že slovenské tokajské vínečko chutilo aj prezidentovi Mádlovi," hovorí a uznanlivo znalecky prevaľuje v ústach božský mok zo Slovenska. Vizitka prezrádza, že ide o redaktora renomovaného časpisu Euromoney...

Nuž je tu čas aby sme sa spýtali čo si Slovensko zoberie so sebou do Európskej únie? Doma sa skôr pýtame na výhody, ktoré nás čakajú.

Slovenské prvenstvo v počte nezamestnaných, ktorí hľadajú prácu nenapĺňa optimizmom. Zvlášť by nás Slovákov malo zaujímať, koľko tisíc ľudí po rokoch márneho hľadania zamestnania rezignovalo, prepadlo bezviere a porúčeno Pánu Bohu čaká od vlády, aby veci zmenila. Tá však nie je pestúnka, občan postaraj sa sám...!

Teda, aby sme zhrnuli tému: čo vieme poskytnúť Európskej únii? Vyspelých odborníkov, alebo lacné pracovné sily, pôdu, lesy, čistú pitnú vodu...?

V serencských kuloároch sme sa dozvedeli, že Maďarsko medzi vyspelými štátmi svoju dôležitosťou sa umiestnilo na 28. mieste. V akom poradí je Slovensko nikto nevedel...

Péter Mészáros, generálny riaditeľ Agrárnej komory Borsod - Abaúj - Zemplínskej župy, hovorí o akútne dôležitej spolupráce oboch regiónov: "Je dôležité si uvedomiť, že až zaniknú štátne hranice medzi Slovenskom a Maďarskom, vzniknú regionálne hranice. S košickým riaditeľom komory Ing. Garajom sme dnes podpísali dohodu o spolupráci. Je zameraná na konkrétnu súčinnosť v oblasti informatiky, vedy, techniky, výroby a hospodárstva. Kto neposúva hranice náročnosti na svoju prácu zákonite zaostáva. 13. Tokajské gazdovské dni sú historické, pretože tak Slovensko, ako aj Maďarsko stojí na prahu EÚ."

Historická vínna cesta bez závor

Maďarskí poľnohospodári, vinohradníci, ale i politici rôzneho kalibru sú na svoj región mimoriadne hrdí. Poznajú jeho slabiny, ale i prednosti.

Medzi regiónmi Tarcal a Moldavy nad Bodvou už dnes

akoby neexistovali hraničné závory. Obojstranne výhodná spolupráca dominuje nad každou činnosťou. A tak sa po rokoch upevnila vzájomná dôvera. Príkladom môže poslúžiť aj kvalitný turistický sprievodca vydaný za podpory zahraničných nadácií. Primátor mesta Moldavy nad Bodvou Štefan Zachariáš v rámci cezhraničnej regionálnej spolupráci vykonal záslužné dielo.

Maďarskí, anglickí, slovenskí, nemeckí turisti si knihu cenia. Sú v nej stovky farebných fotografií, informácie z oboch regiónov. Je to nielen umelecké dielo, ale kompas slúžiaci na celej trase historickej vínnej cesty.

Mikuláš Mestér, prednosta Okresného úradu Košice - okolie: "V Szerecsi som prvýkrát, ale o akcelerácii cezhraničnej spolupráci oboch komôr viem a vysoko si ju cením. Musím sa priznať, že aj vo mne sa prebudil pocit hrdosti a spolupatričnosti, keď som videl košického riaditeľa komory Ing. Garaja, ako preberá z rúk najvyšších maďarských politických činiteľov také významné ocenenie."

Keby sme chceli do jedinej aktuálnej vety zhrnúť slová Imreho Németha, ministra poľnohospodárstva Maďarska, ktorý po výstave sprevádzal prezidenta Mádla, mohli by sme napísať: "Keď sa dostaneš úplne na dno, je iba jediná cesta späť, smerom hore..." Akoby sa týmto riadilo celé maďarské hospodárstvo. Politici netaja problémy a ťažkostí, ale hľadajú a nachádzajú východiská. Do EÚ sa totiž nevstupuje s holými rukami, alebo ako chudobný príbuzný.

Namiesto záveru zo Szerencsa ako dovetok citujme vyjadrenie slovenského ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, ktorý verejne vyhlásil: "Je iba jedna apelácia tokajských vín - tokajská, bez ohľadu či sa nachádza na slovenskej, alebo maďarskej strane štátnej hranice..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 158
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 681
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 634
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 123
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 805
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 818
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 158
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 681
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 634
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 123
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 805
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 818
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu