takýchto pacientov už viac ako štyridsať a ďalší boli liečení ambulantne. Viacerí z nich prejavovali príznaky salmonelózy, ale pôvodcu ochorenia sa u nich nepodarilo potvrdiť.
"Zvýšený výskyt takýchto prípadov sa tentoraz objavil neobvykle skoro - už začiatkom mája, vzhľadom na skorý príchod mimoriadne teplých dní. Črevné infekcie totiž súvisia s počasím, keďže sa v horúčavách ľahšie kontaminujú potraviny a oveľa častejšie dochádza k nakazeniu človeka. Aj keď hromadnú nákazu sme tu tento rok ešte nemali, na oddelení už boli hospitalizovaní viacerí členovia rodiny či účastníci nejakej menšej oslavy," hovorí primár infekčnej kliniky MUDr. Bartolomej Magyar.
Inkubačná doba ochorenia je pomerne krátka, niekedy sa objaví už po šiestich až desiatich hodinách od požitia kontaminovanej potraviny. Prichádza nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, teplota stúpa na 39 stupňov Celzia, prípadne i viac. Typickým príznakom salmonelózy sú hnačky s typickou kašovitou, vodnatou stolicou atypickej zelenastej farby. Niekedy teplota a bolesti už v priebehu jedného-dvoch dní ustúpia, zatiaľ čo u iných pacientov môžu trvať ťažkosti aj 5-6 dní. Je to individuálne, priebeh závisí predovšetkým od odolnosti daného organizmu.
"Vzhľadom na výraznú stratu tekutín je potrebné pacientov predovšetkým rehydratovať. Ťažké stavy sú hospitalizované a pacienti sa liečia infúziami, pretože voda, ktorú vypijú, telo rýchlo opustí. Okrem toho je vhodná diéta, antibiotiká sa nasadzujú iba v ojedinelých prípadoch. Najmä u pacientov, ktorí trpia nejakou závažnou chorobou (napríklad cukrovka či problémy s obličkami) a ich organizmus by sa so salmonelózou ťažko vyrovnával. Antibiotiká totiž predlžujú vylučovanie baktérie z organizmu," vysvetľuje primár, ktorý radí pacientom vyhľadať lekársku pomoc aj v prípade, keď má ochorenie miernejší priebeh.
"Aj keď má pacient ľahší priebeh ochorenia, je namieste, aby vyhľadal lekára a poradil sa o vhodnej liečbe. Takisto je namieste informácia o epidemiologických opatreniach, aj keď prenos z človeka na človeka je pomerne zriedkavý, do úvahy pripadá iba pri slabších hygienických návykoch. Rezervoárom salmonelózy je predovšetkým hydina - mäso a vajíčka," dozvedáme sa.
Pôvodcom salmonelózy je baktéria salmonella enderitidis, ktorou sa človek nakazí najčastejšie zo surových alebo zle tepelne spracovaných vajíčok či mäsa. Napríklad údených salám, tlačenky či rôznych nátierok, majonézy alebo krémových koláčov. Známe sú aj prípady, keď bolo zdrojom nákazy zle ugrilované kurča. V kuchyniach sa môže kontaminovať jedna potravina druhou, napríklad pri porcovaní mäsa na znečistených pultoch či použití neočistených mlynčekov. Ochorenie prenášajú ju aj rôzne hlodavce a vtáky svojimi výkalmi, pravdepodobnosť takéhoto nakazenia je však veľmi malá.
Podceňovať riziko salmonelózy sa neoplatí, ročne sa ňou nakazí niekoľko stoviek Košičanov a veľa z nich nemá šťastie na ľahký priebeh ochorenia. Vlani bolo na Infekčnej klinike FN L. Pasterura hospitalizovaných asi 250 pacientov a asi rovnaký počet prešiel ambulantnou liečbou.
V letných mesiacoch sa infektológovia často stretávajú aj s ďalším črevným ochorením, shigellózou, ľudovo nazývanou úplavica. Prejavuje sa podobne, taktiež zvýšenými teplotami, bolesťami brucha a hnačkami s prímesou krvi a hlienu. Na rozdiel od salmonelózy je však úplavica typickou chorobou špinavých rúk, prenáša sa dokonca aj dotykom.
* * *
Vystríhajte sa surových vajíčok, majonézu v šaláte nahraďte jogurtom
Čoho by sme sa mali v lete vyvarovať, ak nechceme riskovať črevné ochorenie? Predovšetkým by sme mali z potravy vylúčiť čerstvé vajcia a výrobky z nich, ako krémové zákusky, zmrzlinu či majonézu. Rizikové sú aj rôzne jaternice, klobásky a nátierky, nakaziť sa dá aj nedostatočne opečenými špekáčikmi. Kontaminované potraviny pritom vyzerajú úplne normálne. Keďže nejde o skazené jedlá, normálne vyzerajú a voňajú, salmonelu jednoducho "neprekuknete".
Keďže pod prevažnú väčšinu salmonelóz sa podpisujú vajíčka, veľká opatrnosť je namieste pri ich nákupe. Starostlivo by sme mali skontrolovať dátum ich balenia a širokým oblúkom obchádzať trhoviská, kde ich predávajú. Zabudnúť by sme mali aj na langoše, pomfritky či hotdogy s "tatárkou" predávané na kúpaliskách. Majonézu pripravenú zo surových vajec by sme mali v lete zo svojho jedálnička úplne vypustiť, zeleninové šaláty rovnako dobre ochutia aj biele jogurty. Pri tých je riziko nakazenia salmonelózou minimálne, pretože sa jej pôvodca v mlieku obvykle vôbec nevyskytuje, pokiaľ sa doň nedostane pri výrobnom procese.
Rizikové potraviny by mali oželieť predovšetkým ľudia so slabšou imunitou - malé deti, starší ľudia a tehotné ženy, u ktorých hrozí vážnejší priebeh ochorenia.
* * *
Policajti hnačkovali, salmonelóza sa nepotvrdila
Pred niekoľkými dňami mali črevné problémy po požití obeda v jedálni aj policajti Krajského riaditeľstva a OR PZ I v Košiciach. Ako sme sa dozvedeli, hnačkovalo niekoľko desiatok pracovníkov, vypísaný však podľa hovorkyne Jarmily Petrovej nebol v tejto súvislosti nikto. Problémy spôsobil rezeň so zemiakovým šalátom, no v odobratých vzorkách sa prítomnosť salmonely podľa informácie pracovníčky tlačového oddelenia ministerstva vnútra Jany Pôbišovej nepotvrdila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári