Korzár logo Korzár Košice

Dvojka zo správania je najčastejším následkom neospravedlnených hodín

Košice - Šestnásťročnej Monike, študentke obchodnej akadémie sa podarilo svoje záškoláctvo pred rodičmi úspešne tajiť dva mesiace. Každé ráno si

poslušne zobrala tašku, aby večer pri otcovej otázke 'ako bolo v škole' hodila plecom odvrknúc 'normálne'. Ale keď si Monikiných rodičov zavolal do školy riaditeľ a oznámil im, že za neospravedlnené hodiny ju čaká na vysvedčení dvojka so správania, bolo už na výchovné opatrenia neskoro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Blíži sa odovzdávanie koncoročných vysvedčení. Napriek pestrofarebnej škále známok z ostatných predmetov sa jednotka zo správania vždy brala ako samozrejmosť. Rodičia zbystria pzornosť až keď sa na jej mieste objaví iná známka. Čo to vlastne pre žiaka znamená?

SkryťVypnúť reklamu

"V metodickej smernici nie je klasifikácia správania konkrétne formulovaná, podobne ako nie je formulovaná súvislosť znížených známok z chovania s kárnymi opatreniami, ktoré sú ďalším spôsobom, ako upozorniť na nevyhovujúce správanie," hovorí zastupujúci vedúci odboru školstva KÚ Jozef Vook. "Jednotlivé stupne známkovania navrhujú pedagógovia na základe priestupku, ktorého sa žiak dopustí. Konkrétnu známku potom musí odsúhlasiť pedagogická rada. Ide o internú záležitosť školy. K nám na Krajský úrad to škola hlási len v prípade, ak ide o najvyšší stupeň, ktorý sa rovná vylúčeniu zo školy. Proti tomuto rozhodnutiu sa k nám môže zákonný zástupca odvolať."

Podľa jeho slov však jednotlivé školy a samotní pedagógovia chápu štyri stupne hodnotenia dosť odlišne. Niektorí učitelia žiakovi doslova držia jednotku so správania za každú cenu a rozhodnú sa pre dvojku len v prípade až veľmi vážneho priestupku. Iní pedagógovia naopak navrhujú používať tieto známky rovnako flexibilne, ako je to v prípade bežného hodnotenia vedomostí. Takíto učitelia dávajú dvojku a trojku zo správania na vysvedčení už pri menších priestupkoch, štvorku pri závažnejších.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímalo nás, či môže mať dvojka so správania dopad na ďalšie štúdium žiaka. "Dá sa povedať, že aj tento fakt môže pri prijímacom konaní zavážiť," pokračuje Jozef Vook. "Je to pre strednú školu istý signál o tom ktorom študentovi, ale pokiaľ vedomostne pri prijímačkách vyhovie, na jeho prijatie by to nemalo mať vplyv. Za to že má zníženú známku z chovania sa nemôžu ignorovať jeho vedomosti a výsledky prijímačiek."

Ako vyzerá známkovanie správania v praxi, opýtali sme sa na gymnáziu Poštová. "Ak už má žiak pokarhanie riaditeľa za nejaký priestupok, automaticky sa to prejaví v hodnotení dvojkou so správania. Dvojka nie je trest, je to výchovné opatrenie. Za štyri až sedem neospravedlnených hodín sa na našej škole dáva dvojka, za viac ako sedem môže byť trojka," hovorí riaditeľ tamojšieho gymnázia Marián Ružička. "Hoci neospravedlnené hodiny a priestupky, ktoré riešime pokarhaním, môžu byť príčinou zníženej známky s chovania, u nás je to dosť zriedkavé. Zväčša sa vyskytnú tak dva tri prípady za klasifikačné obdobie."

SkryťVypnúť reklamu

Na ZŠ Tomašíkova postupujú na základe metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ. "Podľa tohto dokumentu sa vymedzujú presné kritériá na stanovenie tej ktorej známky zo správania, od 1 do 4," hovorí riaditeľka ZŠ Tomašíkova Antónia Mündelová. "Zníženú známku navrhuje triedny učiteľ, po prerokovaní s ostatnými učiteľmi a schvaľuje ju riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade. Ale samozrejme, že triedny učiteľ musí vedieť najlepšie zohľadniť závažnosť priestupku, ktorého sa žiak dopustil. Väčšinou ide o nedodržiavanie pravidiel správania podľa vnútorného poriadku školy. Pri klasifikácii správania však berieme zreteľ na vekové osobitosti našich žiakov," dokončí riaditeľka so slovami, že na ich škole k takýmto opatreniam nemusia až tak často pristupovať, keďže žiadne vypuklé problémy sa nevyskytli ani v minulosti. "Maximálne boli nejaké neospravedlnené hodiny. Dvojku so správania dávame za 10 až 20 neospravedlnených hodín. Ale to je na každej škole iné."

Chodením poza školu si deti, respektíve žiaci svojsky riešia školské problémy, s ktorými si nevedia dať rady. Keď už hrozí zlá známka z chovania, mnoho z nich sa so svojimi trápeniami zverí Linke detskej dôvery. Ich telefonáty sú veľmi časté v období polročných a koncoročných klasifikačných porád. Kde teda tkvie príčina záškoláctva? "Zo školy utekajú deti, ktoré sa v tomto prostredí necítia dobre, spôsobuje im nepohodu, negatívne zážitky a tak útekom hľadajú nové podnety, ďalšiu motiváciu," hovorí psychológ z Linky detskej dôvery Miloš Gočík.

"Na príčine môžu byť zlé vzťahy so spolužiakmi, poruchy učenia, problém s učiteľom, ktorý žiakovi dáva zlé známky a poznámky, čo sa doma stretáva s nevôľou rodičov. Aby predišli domácim hádkam, do školy jednoducho nejdú, aby nepribudli ďalšie zlé známky. Alebo ich na krivé chodníčky môže zatiahnuť partia, do ktorej chcú patriť," dodáva Miloš Gočík so slovami, že v takýchto prípadoch by si mali rodičia svoje dieťa namiesto bitiek a trestov v prvom rade vypočuť. Ak sa príčinu nepodarí riešiť, treba vyhľadať odborníka, psychológa.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 021
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 296
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 040
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 260
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 039
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 003
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu