hmotnej núdzi. Litera zákona totiž nestanovuje, aké staré má byť potvrdenie okresného úradu a lekári sa obávajú, že sa pacienti v snahe ušetriť budú oháňať i dávno neaktuálnymi papiermi. Rôzne pracoviská sa preto rozhodli zohľadňovať rôzne staré potvrdenia, no vo väčšine z nich na dátum prihliadať nebudú.
"Keďže to zákon presne nestanovuje, zohľadňovať budeme potvrdenie o hmotnej núdzi s akýmkoľvek dátumom," hovorí vedúca právnička Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach JUDr. Gabriela Ballaschová. Rovnakú odpoveď sme dostali aj v "starej nemocnici".
"Aj naši lekári budú akceptovať všetky rozhodnutia," reagovala referentka pre vonkajšie vzťahy FN L. Pasteura Kornélia Betáková, ktorá nám vyvrátila informáciu, že by v tomto zdravotníkom zariadení brali do úvahy nanajvýš tri mesiace staré potvrdenia.
Inak je to v šačianskej nemocnici, kde podľa slov riaditeľa Juraja Vančíka akceptujú maximálne mesiac staré rozhodnutia okresných úradov. Rovnako k tomu pristupuje aj neštátny praktický lekár Ladislav Somogyi.
"Zatiaľ som takýto prípad nemal, ale budem brať do úvahy iba mesiac staré potvrdenie. Myslím si však, že v prípade praktických lekárov to nepredstavuje taký problém, pretože svoj rajón dobre poznajú. Jednoducho viem, ktorý pacient je v hmotnej núdzi a ktorý nie," konštatuje MUDr. Somogyi.
Iný názor má ďalšia lekárka, ktorá si neželá byť menovaná.
"Keďže zákon nestanovuje, aké staré majú byť potvrdenia o hmotnej núdzi, budem akceptovať akokoľvek staré. V opačnom prípade by mi mohli pacienti oponovať, že porušujem zákon, no a tých dvadsať korún ma z biedy aj tak nevytrhne. Je to trápne tak pre nás, ako i pre pacientov a preto viacerí kolegovia nevyberajú poplatky vôbec," poznamenáva.
Zmätok je v týchto dňoch aj na okresných úradoch. Občania nevedia, na čo potrebujú aké potvrdenie. Zatiaľčo zdravotne ťažko postihnutým poskytnú v nemocniciach zdravotnú starostlivosť grátis po predložení preukazu ZŤP, v lekárňach sa musia preukázať aj potvrdením okresného úradu o poberaní príspevku na kompenzáciu. Preto ľudia bombardujú úrady svojimi dotazmi.
"Občania napríklad nevedia, že nepotrebujú špeciálne potvrdenie o hmotnej núdzi, stačí im rozhodnutie okresného úradu o poberaní sociálnej dávky. To sa vydáva na dobu neurčitú, avšak v prípade akejkoľvek zmeny je každý povinný to nahlásiť. V prípade, že sa zistí, že niekto poberal dávku sociálnej pomoci neoprávnene, bude sankcionovaný," vysvetľuje vedúci odboru sociálnych vecí Okresného úradu Košice III Mgr. Jozef Mitro, podľa ktorého v prvom týždni platnosti novej legislatívnej normy navštívilo úrad v súvislosti s poplatkami asi šesťdesiat občanov.
Ako dodáva, vzhľadom na viacero nejasností v tejto záležitosti bude vydávaniu potvrdení tento týždeň venovaný jeden z bodov programu pracovnej porady vedúcich odborov sociálnych vecí okresných a krajských úradov na ministerstve.
Minister Zajac v súvislosti so zmätkom okolo množstva výnimiek hovorí, že to nebolo najšťastnejšie riešenie. Problémy ale nemuseli nastať, keby bola novela pripravená dôslednejšie, resp. keby ministerstvo zdravotníctva vypracovalo vykonávacie predpisy k jej uplatňovaniu. Napriek tomu, že ho k tomu zaviazal parlament pri druhom schvaľovaní zákona, nestalo sa tak. MZ vôľu poslancov ignorovalo. Minister sa bráni slovami, že lekárom a nemocniciam netreba nič direktívne predpisovať, pretože najlepšie si s problémom poradia sami. Evidentne ho však pohoršilo, že sa niektorí k problému postavili svojsky a poplatky nevyberajú. Porušujú tým síce zákon, avšak ten vôbec nemyslel na sankcie v prípade neuposlúchnutia...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári