Bodnárová, obyvateľstvo je podľa všetkého dobre informované a správa sa zodpovedne.
"Ohrození v týchto dňoch sú predovšetkým malé deti, tehotné ženy a starší ľudia a tiež chorí na srdce a diabetici. Nielen oni by si však mali dávať pozor na stratu tekutín a prehriatie," hovorí MUDr. Bodnárová, podľa ktorej treba v takýchto horúcich dňoch vypiť aj tri-štyri litre tekutín.
"Nie sú vhodné sladké a sýtené nápoje, no ani čistá voda. Organizmus totiž trpí nedostatkom minerálov, ktoré vo zvýšenej miere strácame potením. Okrem cukru by sme mali zabudnúť aj na kofeín, pretože nápoje s ich obsahom zaháňajú pocit hladu a smädu, avšak telo môže byť dehydrované," vysvetľuje lekárka.
Ako radí, okrem pitného režimu je namieste organizmus ochladzovať či už pobytom v chladných miestnostiach, tieni, alebo aspoň mokrým uterákom. Pozor však na tepelný šok pri prudkom ochladení. Skočiť rozhorúčený do studeného bazénu môže byť osudná chyba.
"Pri náhlom ochladení môže dôjsť k reflexnej zástave srdca a dýchacích ciest. Vtedy hovoríme o takzvanom suchom utopení, pacient sa jednoducho zadusí. Už pri prudkom schladení tváre možno pocítiť stiahnutie hlasiviek. Preto je vhodné sa radšej len ofŕkať vodou, ako si nechať špliechnuť do tváre obsah pohára. Okrem tváre je dobré ochladiť aspoň si končatiny, pokiaľ nemá človek možnosť schladiť si celé telo," zdôrazňuje Beáta Bodnárová.
Lekárka tiež varuje pred športovými aktivitami, či prácami v záhradke počas sparných dní. V extrémnom teple nedoporučuje behať či hrať na pláži volejbal, pretože aj ľudské svaly produkujú teplo. Pokiaľ máte chuť športovať, robte tak radšej podvečer alebo navštívte klimatizovanú telocvičňu či posilňovňu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári