východnom Slovensku sa slávia ako Rusadle a v susednom Poľsku sú Zelenými sviatkami. Ide o dvojdňové slávnosti s dávnou tradíciou - známe Letnice, ktoré Židia svätili i ako sviatok prvej úrody. Dnešní kresťania si však svätodušnými sviatkami pripomínajú pamiatku zoslania Ducha svätého na apoštolov a založenie prvého kresťanského cirkevného zboru v Jeruzaleme. V kresťanských chrámoch budú nielen v nedeľu ale i v pondelok (v mnohých európskych krajinách je aj 2. svätodušná slávnosť dňom pracovného pokoja), slávnostné bohoslužby. V niektorých kostoloch opäť ožije i pradávny zvyk, keď sa z chrámovej klenby spúšťa ako symbol zoslania Ducha svätého holubica. V Česku je dokonca niekde obyčajou vypustiť v kostole živé holubice.
Turíce sú sviatkami pred vrcholom jari - do letného slnovratu ostáva už iba niekoľko dní. Tento fakt sa premieta i do ľudových tradícií a obyčají. Nadväzujú na dávne predkresťanské slávnosti - jednou z najzreteľnejších je vplyv antickej slávnosti ruží - Rosalia. Bývajú to, i pod vplyvom už naplno rozvinutej krásy prírody, aj v súčasnosti radostné a veselé sviatky, z ktorých sa teší a bujne ich oslavuje predovšetkým mládež.
Jednou z najznámejších obyčají je na celom Slovensku dodnes rozšírené stavanie májov, vysokých stromov, obyčajne briez či ihličnanov. Máje sa stavajú ako pred tie domy, kde majú dievky na vydaj, samozrejmosťou je však postaviť strom pre celú dedinskú pospolitosť pred kostol či inde do centra obce. Takýto turíčny symbol je stredobodom pozornosti - máje sa obohrávajú spevom i muzikou a pre mládencov sú príležitosťou dokazovať svoju silu a zručnosť, keď sa nahor, na máj, štverajú za vysoko zaveseným ručníčkom vyvolenej. Takéto spoločné máje sú totiž ozdobené šatôčkami a vyšívanými ručníčkami dievok, ktoré majú mládenci dopraviť nadol pre očami celej dediny. K tradíciám patrí niekde dodnes aj voľba šéfov mládeže, turíčnych veličenstiev, kráľa či kráľovnej, ktorí majú medzi omladinou dôležité postavenie.
Turíčna kráľovnička vraj môže špeciálnou prosbou za dážď odstrániť sucho. Tomu napomáhajú aj ďalšie, na vodu smerované turíčne zvyky - deň pred svätodušnou nedeľou chodia mladí v celom chotári čistiť studničky, tie sa im za pekný čin odmenia zázračnými účinkami vody na zdravie a krásu. Preto cez svätodušné sviatky mieria k čerstvo vyčisteným studničkám s nádejou na mimoriadne liečivú silu turíčnej vody aj mnohí chorí ľudia. Turíce sú i termínom, kedy podľa názoru deduškov možno konečne bez rizika začať s kúpaním sa vo voľnej prírode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári