suchu v záhradách a na poliach,priniesol trochu mokrého osvieženia.
Šéfuje malým jarným zmrzliakom - trojici Medard, Norbert, Robert a je spájaný s príchodom ochladenia a dažďov. Zajtrajší oslávenec má totiž, ako je známe oddávna, v agende vlahu posledných jarných a prvých letných dní, čo spoľahlivo zakotvuje najpopulárnejšia pranostika: Medardova kvapka 40 dní kvapká. Goralská pranostika je ešte výstižnejšia: Ak sa na Medarda počasie zopsuje, potom dní 40 nebo pocikuje.
Do tohto obdobia sa zmestí až päť tradičných dažďových vĺn. Tie naši predkovia rozdeľovali ako:1. vítske
dažde (15.6.), 2. jánske dažde (24.6.), 3. prokopské dažde (4.7.), 4. magdalénske dažde (22.7.), 5. peterské dažde (1.8.-kresťanský sviatok sv. Petra v okovách).
Práve v tomto roku nám bude zreteľnejší zmysel niekdajších procesií a spoločných modlení kresťanov na vidieku za dážď k biskupovi Medardovi z francúzskeho Noyonu. Svätec, uctievaný v celej Európe, totiž obyčajne vyhovie, či ho už roľníci prosia v čase sucha o dážď alebo o slniečko v čase búrok.
K Medardovi sa viaže v celej Európe priam rekordné množstvo pranostík. Tie, ktoré reagujú na mokrého Medarda, napospol upozorňujú, že dážď potrvá príslovečných 40 dní a prinesie i dôsledky: bude sa ťažko kosiť tráva a sušiť seno, na kultúrne plodiny príde hniloba a škodcovia, prívaly dažďa a veľké prídely vody poznamenajú kvalitu obilnín a môže pršať i cez žatvu. Skúsenosti predkov nám v pranostikách poslali aj varovanie pred nebezpečnými prívalovými dažďami a náhlymi povodňami: tie,ako to potvrdili veľké záplavy v predchádzajúcich rokoch aj na Slovensku, nehodno podceňovať.
Medardovský dážď vzbudzuje, napodiv, aj obavy hubárov, pretože sa vraví: Keď na Medarda prší, v tom roku nebudú rásť huby... Slnečný a suchý 8. jún býva obyčajne vítaný - ako vraví pranostika: Na Medarda jasný deň od všetkých je pochválen.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári